Lovely Complex

Gundam
0 komentárov

Láska má mnoho podôb a žiadne medze, ako hovoria večne poetickí romantici. Či už sa jedná o peniaze, nepriazeň osudu alebo vekový rozdiel, silu lásky nezastaví nič. Avšak čo takto niečo menej poetickejšie či dramatickejšie, ale o to dôraznejšie? Čo takto prostý rozdiel vo výške…?

Risa Koizumi a Acuši Ótani sa už od prvej chvíle, čo sa stretli v prvom ročníku na strednej škole, stali večnými rivalmi, ktorí nevynechajú jedinú príležitosť na to, aby sa uštipačne podpichli. Ironický osud totiž dovolil, aby sa stretli dvaja ľudia s takmer identickými povahami, ktorí si však každý želajú presný opak, ako ten druhý. Teda nadpriemerne vysoká Risa Koizumi (v preklade Little Spring), aby bola menšou a veľmi nízky Acuši Ótani (v preklade Big Valley), aby bol vyšším. Už od prvých chvíľ v novej škole prekrstení na „All Hanshin Kyojin“, podľa komediálneho dua s podobným výškovým rozdielom, Risa a Ótani sa večne zrážajú v slovných potýčkach, ktoré sú zdrojom výbornej zábavy pre ich spolužiakov, a zároveň sa ako všetci mladí ľudia v ich veku obzerajú po vhodných partneroch. Teda po nejakom malom dievčati pre Ótaniho a vysokom chlapcovi pre Risu. Až po prvom dvojitom nepodarenom pokuse si nájsť nejakého vhodného životného druha, si však začne Risa uvedomovať jednu vec. A to že Ótani je nielen veselej, bezstarostnej a strelenej povahy ako ona sama a miluje speváka Umibózu, opäť ako ona sama, ale že je to v skutočnosti človek, s ktorým sa dokáže uvoľniť a správať úplne prirodzene. Nepotrvá preto dlho, kým pocity pretečú a Risa sa Ótanimu vyzná zo svojej lásky… len aby sa dočkala odmietnutia, keďže Ótani ju vidí iba ako svoju priateľku a nevie si predstaviť, že by sa z komediálneho All Hanšin Kjodžin stalo duo romantické…

Milovníci večného, romanticko-komediálneho šódžo, jasajte. Myslím, že totiž nebudem moc vedľa, keď poviem, že tu máme prvého riadneho ašpiranta, šplhajúceho sa blízko k neporazenému a neporaziteľnému romantickému anime Kare Kano (po anglicky známeho ako His and Her Circumstances), ktoré doteraz obsadzuje vrchné priečky romantických anime mnohých otaku.

Lovely Complex vzniklo pôvodne ako 17-dielna manga od Aji Nakahary, ktorá vychádzala v rokoch 2001 až 2006. Veľmi vtipný, priateľský, ale zároveň pekne romantický príbeh zaujal už vtedy mnohých ľudí a mangaka zaň v roku 2004 získala Shogakukan Manga Award v šódžo kategórii. Slovo dalo slovu, Lovely Complex začalo čítať viac a viac ľudí a obrí japonský zábavný priemysel sa dal do pohybu. Ako prvé prišli na svet v júli 2006 PS2 hra, tesne nasledovaná hodinu a pol dlhým live-action filmom. Vlastné anime sa stalo iba otázkou času, ktorý nastal niekoľko mesiacov po dokončení mangy. V apríli 2007 sa celého projektu ujala spoločnosť Toei Animation a poverila režiséra menom Konosuke Uda (Sailor Moon R a S), aby mangu zanimoval. A tak sa na svete objavil ďalší nadpriemerný japonský animovaný seriál.

Ako som už spomínal skôr, ak by som mal Lovely Complex svojim spracovaním a podstatou prirovnať k nejakému inému anime, bolo by to jednoznačne práve Kare Kano. Podobne ako toto ospevované anime, aj Lovely Complex totiž predstavuje kombináciu dokonalej zábavy, veľmi peknej romantiky a unikátnejšieho vizuálneho spracovania.

Asi najsilnejším prvkom, ktorý v tomto seriáli o niekoľko bodíkov vedie pred ostatnými, je komédia. Skutočne si nepamätám, kedy som sa naposledy tak vynikajúco nasmial, ako pri pozeraní Lovely Complex. Mix jedinečného kansaiského dialektu (ktorým hovoria všetky postavy v anime), veľmi uvoľnenej a príjemnej atmosféry a komediálnej interakcie dua Risa-Ótani, dochutenej pestrou a bohato využívanou komediálnou animáciou, vytvára tú správnu receptúru na zdravý, zo srdca vyvierajúci smiech. Tento nepoľavuje ani raz na celej dĺžke seriálu a vhodne dopĺňa a vyvažuje scény romanticko-dramatické.

Samozrejme, asi ťažko môžeme nejaké anime označiť za romantickú komédiu, pokiaľ mu chýba romantika. To je fakt, ktorý je dobre známy aj autorke, ktorá bohaté komediálne prvky vyvážila iba o niečo menším množstvom romantických a dramatických situácií. Za čo si ale skutočne zaslúži uznanie je odhad miery, s ktorou túto romantiku aplikovala. Šódžo anime, ale najmä mangy, majú totiž často tendenciu vzťahy silno dramatizovať a prekrúcať, čo z nich robí takmer animované telenovely. Aja Nakahara však dokázala vystihnúť presne tú hranicu na pomedzí medzi dvoma extrémami (príliš veľa verzus príliš málo), takže si na svoje príde každý. Naviac romantikov určite poteší, že príbeh plynie veľmi prirodzene a logicky, a počas troch rokov na strednej škole v ňom nenastane jediná situácia, ktorá by sa opakovala, či inak sklamala vaše očakávania. O množstvo veľmi pekných romantických momentov samozrejme nie je tiež núdza.

Aj keď sú romantika a komédia spracované v Lovely Complex na skutočne vysokej úrovni, bez aktuálneho audiovizuálneho spracovania anime by asi ťažko dosiahli takej kvality a dopadu, aké majú. Nakoniec, polovica celej stopáže seriálu je vykreslená práve v komediálnejšie ladenej animácii, ktorá je obmedzená iba veľkou fantáziou samotných animátorov. Preto aj keď sa jedná o kresbu veľmi jednoduchú, smelo môžeme povedať že takmer až primitívnu, jej komediálne vykreslenie a teplé farby vytvárajú jedinečnú atmosféru, ktorá si vás proste získa a už nepustí. Navlas to isté sa dá povedať aj o spracovaní hudobnom. Jednoduché melódie a zvučky nie sú síce ničím nadpriemerné, ale ich hojné používanie a veselý charakter zapadajú do samotného seriálu ako slovenský otaku pred počítač s anime.

Lovely Complex je proste anime, ktoré je absolútnou povinnosťou pre všetkých fanúšikov romantických komédií. Kare Kano sa síce nevyrovná, ale podáva oproti nemu tak 80% výkon, čo je o 20% viac ako hocijaké iné romanticko-komediálne anime, ktoré poznám (a verte mi, že ich poznám skutočne veľa ;p).

Japonský názov: ラブ★コン
Anglický prepis: Love★Com
Anglický názov: Lovely Complex
Počet epizód: 24 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2007

Zdroj: gundam.sk

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.