Pom Poko

Mia
0 komentárov

Istý čas sa mi na stole, mnou kvalifikovaný ako „pracovný“, váľalo DVD s rôznymi anime od štúdia Ghibli. Časové jednotky sa pomaly, ale isto míňali, na DVD usadal prach a ja, keďže som sa tu premávala s fiktívnou prachovkou, som sa rozhodla oprášiť nie len ich, ale aj prastarú DVD mechaniku. Tak som teda stlačila tlačidlo a po uvítacom okne gýčovej žltej sa konečne spustil výber „ghiblioviek“. Z cirka piatich možností bola pre mňa nepoznaná len jedna. Rozhodnutie padlo. 3, 2, 1,0 – Heisei tanuki gassen ponpoko, alebo Pom Poko, či The Raccoon War, začína! Ale pozor, ponoriť sa do vojny jazvecov, môže byť poriadne mätúce.

Ľudská populácia rastie každým dňom, v starej časti Tokia už dávno nefunguje priama úmera pri vzťahu – čo rodina, to i možnosť bývania, a tak prečo nevyužiť nádherné kopce a iné voľné priestranstvá plné očarujúcej zelene na rozsiahle sídliská?

A zatiaľ čo proti sebe zápasia jazvece z Lesa Suzuka a Lesa Takaga o územie na svoj pokojný život, bagre a podobné ťažkotonážne stroje sa dávajú do práce a z kopca sa náhle stáva rovinka. Nebyť starenky Oroku a jej dramatického a efektného príchodu rovno doprostred bojiska, tak by si bojachtivé jazvece ani nevšimli, že o jedno územie už prišli. Je načase, aby sa všetky jazvece konečne spojili a začali bojovať proti ľuďom, inak nebudú mať, kde žiť. Pomôcť by im v tom malo pradávne umenie premeny. Podarí sa im ho ovládnuť a vyhnúť sa tak vyhynutiu druhu? Je tu ale ešte jeden problém, zvládnutie „premeny“ nemusí hneď znamenať víťazstvo. Jazvece musia dokázať, že sú ľuďom roveň, ba dokonca ich pomocou svojho umenia prevyšujú. Ibaže to je pre lenivých stvorov temer nemožné. Tak teda, držme jazvecom palce, veď ich čaká taká neľahká úloha, akou udržanie krás prírody určite je.

Popravde, už dlho som pre svoju lenivosť odkladala pozeranie akýchkoľvek anime a Pom Poko ma podľa informácií na vševediacom internete nezaujal. Musím ale uznať, že odhodiť predsudky čo najďalej, bolo k úžitku.

Z počiatku vážne vyzerajúceho prostredia sa vykľulo také, že sa mi z hrdla po dvoch minútach vydral preafektovaný vzdych, v ktorom sa dalo, síce pri veľkej snahe, ale predsa, rozoznať slovko „kawaaaaaaaiiiii“. Toto slovo, v mojom podaní možno pomaly znejúce ako citoslovce, sa mi udržalo v mysli po celý čas sledovania filmu. Pravda, keď som sa práve nehrdúsila smiechom. Vtedy sa mi myšlienky, celkom pochopiteľne, utiekali jedine k práve odohranej scéne. Od začiatku anime sa vo vás prebúdza ta povestná detská duša , ktorá vždy verí v šťastný koniec.

Anime, ktoré, ako už bolo spomínané, pochádza z tvorivej dielne štúdia Ghibli, čo je samo o sebe jednou zo známok kvality. Tu by som však povedala, že v porovnaní s niektorými anime rovnakej „značky“, je to priemer. Pokiaľ som nejaký úžasne hlboký význam nepostrehla a je tu, tak sa hlboko ospravedlňujem. Absenciu nejakej tej hĺbky zrejme beriem za mínus len ja a pár mne podobných jedincov, ktorí majú radi zložité anime. Avšak, musím uznať, že pri Pom Poko si človek dokonale oddýchne, no keby hľadal manga predlohu, tak je to márne, toto dielko je jedno z tých, ktoré majú svoj vlastný námet i scenár.

Ďalšou známkou aspoň minimálnej kvality je režisér, ktorého síce ani nemusím predstavovať, no predsa len o ňom zhrniem pár informácií. Isao Takahata – spoluzakladateľ štúdia Ghibli, sa, podľa mojich informácií, podieľal na anime ako asistent réžie už v roku 1961 na 83 minútovom filme The Littlest Warrior. Takahata sa medzi elitu zaradil drámou Grave of the Fireflies. Od roku 1991 režíroval tri tituly – Only Yesterday, Pom Poko a My Neighbours the Yamadas, pričom Pom Poko je oproti jeho ostatnej tvorbe odlišné, ale stále sa ukazoval Takahatov ohromný talent. Bohužiaľ, pán Takahata nás 5. apríla 2018 opustil vo veku 82 rokov.

Na záver by som uviedla na správnu mieru pár drobností. Prakticky hlavné postavy anime Pom Poko sa prekladajú ako jazvece. V originálnom japonskom názve ale máme „Heisei tanuki gassen ponpoko“, čo môžeme preložiť ako Pompoková (pom poko – citoslovce úderu tanuki do brucha) vojna tanuki éry Heisei (neľakajte sa, netvárim sa, že viem japonsky ^^). Tanuki, v japonskej mytológii a bájosloví preslávený ako veselý, veľmi ľahkovážny a lenivý majster prevleku i ilúzií, je síce podľa mnohých zdrojov zaradený do kategórie „jazvecovitých“, ibaže našli sa aj také dôveryhodné zdroje, ktoré vravia, že je to i poddruh psa, jeho oficiálny názov u nás je vlastne psík medvedíkovitý. Tak si teda vyberte. Dôležitý je však fakt, že pri Pom Poko sa skvele uvoľníte a bude vám jedno, či je tanuki jazvec, alebo pes.

Japonský názov: 平成狸合戦ぽんぽこ
Anglický prepis: Heisei Tanuki Gassen Ponpoko
Anglický názov: Pom Poko
Počet epizód: 1 (film)
Rok vydania v Japonsku: 1994

Zdroj: archív animedream.sk, pôvodne publikované 7. augusta 2007

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.