Táto legenda sa traduje už tristo rokov… Je to legenda o zlodejovi umenia s čiernymi krídlami. Nik nevie, odkiaľ prišiel, ale všetci vedia to, že na čo obráti svoju pozornosť, to aj získa. Ako roky plynuli, jeho existenciu sprevádzali rôzne dohady o tom, kto to asi môže byť. Nastal však zlom a bájny zlodej sa vytratil a štyridsať rokov ho nik nespozoroval. Bájny Dark Mousy však plánuje svoj veľkolepý návrat.
Daisuke Niwa je vcelku obyčajný štrnásťročný chlapec s bežnými pubertálnymi problémami. Chodí do školy a miluje svoju spolužiačku Risu, ktorá však v spolužiakovi nevidí nič viac ako svojho najlepšieho kamaráta. Tak zdrvený Daisuke, momentálne v zlom psychickom stave, v ktorom sa mu dokola premieta najhoršia scéna jeho doterajšieho života, čo zapríčiní, že bude hodný dlhej opatery u jedného lekára (nebudem menovať, nech si každý doplní to, čo mu vyhovuje), má síce milujúcu matku a dedka, u ktorých si chudáčik myslel, že nájde útechu, avšak ešte nevie, čo ho čaká.
Vec sa má tak, že rodina ukrýva jedno obrovské tajomstvo, ktoré zabudli chudáčikovi Daisukemu spomenúť. Na čo by mu to spomínali, keď sa ho to osobne týka? Veď chlapec na to príde sám a potom už vážne ostane na liekoch. Tajomstvo tkvie v tom, že mužskí členovia rodiny Niwa sa po dovŕšení štrnásteho roku života dokážu premeniť na bájneho zlodeja umenia s čiernymi krídlami…
Najprv vám prednesiem svoj subjektívny názor na toto anime, objektivitu si odložím na neskôr. D.N.Angel ma chytilo za srdce už len samotnou myšlienkou, že ak je niečo predstavované ako zlo, neznamená to, že je to zlé a naopak. Čím si získalo prvé plus v mojom rebríčku, lebo s tým sa často u podobných tituloch nestretávame. Ďalšie plus, ktoré získalo, bolo v podaní úžasnej grafiky na svoju dobu. Štýl kresby, akou je robené, patrí medzi moje obľúbené: špicaté vlasy, obrovské oči, typický anime štýl, no kto to nemá rád? Nielen grafikou, ale aj hudbou si získa srdce nejedného fanúšika, a to ma ďalšie plus. No a nejedno plus získava aj za vykreslenie postáv, pretože ma dokázali prekvapiť tým, ako sa niektoré postavy dokážu v určitých momentoch zachovať a takzvane “dospieť“. Ak máte radi rôzne mýtické motívy, tu sa ich nabažíte dostatočne.
Teraz prejdem k objektivite, tak trochu laicky to poviem – prejdem k veciam, ktoré získavajú mínusy. V prvom rade dávam jedno mínus nadväznosti epizód na seba. Ak hľadáte silný dej, ktorý vám nedovolí odísť od obrazovky skôr, ako po vzhliadnutí celej série, tak tu ho nehľadajte. Každá epizóda má iný dej, pričom v posledných piatich epizódach zistíte, o čo v celej sérii ide. Mne to osobne veľmi prekážalo. Vďaka tomu dávam ďalšie mínus záveru celej série. Autori, čo to malo byť? Snažili ste sa dať milióny informácií do dvoch dielov?! Ja osobne som bol zmetený! Moja snaha pohltiť čo najviac informácií, sa tu vyplatila, avšak moja myseľ sa po niekoľko násobnom pozretí nevie rozhodnúť či to pochopila správne, čo sa mi nestáva často.
Postavy
Aj keď D.N.Angel nie je najlepšia vec, akú som kedy videl, stále má v mojom srdci vyhradený poriadny kus miesta. Nezáleží na tom koľkokrát ste toto anime videli, pretože zakaždým vám poskytne niečo iné a neopakovateľné. Rozhodne odporúčam si to pozrieť.
Japonský názov: D・N・ANGEL
Anglický názov: D.N.Angel
Počet epizód: 26 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2003
Zdroj: archív animedream.sk, pôvodne publikované 31. októbra 2007