Džigoku Šódžo Futakomori

Blackle
0 komentárov

Swaying, swaying; the shadow of the dead, a pitiful fate, a lost path. Hating and the hated, the Futakomori of the cracked mirror. We come from the darkness through all time and will to realese your hatred…

Ďalšia dávka ľudskej krutosti a nenávisti, nerestí a nevystopovateľných zločinov, túžbe po pomste a odplate. Spravodlivosť, dobro. Zločin, zlo. Alebo žeby opodstatnený trest? To prináša pokračovanie jedného z najlepšie spracovaných anime roku 2006 čo sa týka audiovizuálnej stránky. Džigoku Šódžo, Dievča z pekla.

Predpokladám, že čitateľom tejto recenzie mladé dievča, trestané za svoje hriechy a jej troch pomocníkov moc predstavovať nemusím, keďže Džigoku Šódžo Futakomori je ničím iným ako priamym pokračovaním Džigoku Šódžo. Po skončení dramatických udalostí prvého seriálu sa pre Enmu Ai vrátil život späť do starých koľají. Ľudia sa opäť jeden za druhým pripájajú o polnoci na tajomnú linku a žiadajú si smrť iných, aj keď cena, ktorú budú musieť zaplatiť, je večné utrpenie v pekle. Situácia sa však už mení. Džigoku Šódžo sa stáva stále populárnejšou. Ľuďmi sa šíria zvesti, viac ich začína veriť tajomnému fenoménu a Enma Ai má omnoho viac práce ako doteraz…

Džigoku Šódžo Futakomori využíva presne ten istý typ podania príbehu, aký využíval aj jeho predchodca. Teda každá epizóda je vykreslená prostredníctvom samostatného príbehu o pomste, nenávisti a nevyhnutnej smrti prekliatych ľudí a ich zostupu do pekla. Opäť je jednotným spojovateľom seriálu iba Enma Ai a jej spolupracovníci, zatiaľ čo koniec už predstavuje sled nadväzujúcich epizód, ukončujúcich celý príbeh mladého dievčaťa. Je teda Džigoku Šódžo Futakomori nejako odlišné od Džigoku Šódžo? Nerátajúc novú postavu tajomného mladého dievčatka, ktoré sa neustále drží pri Enme Ai a jej pomocníkoch? Odpoveďou je áno, a to viac, než by sa zdalo.

Veľa ľudí, ktorým sa Džigoku Šódžo páčilo, sa so mnou isto zhodne v tom, že aj keď bol celý seriál vynikajúci, predsa len ho častokrát spomaľovala jednotvárnosť a relatívna podobnosť jednotlivých epizód, práve tak ako rozštiepenie a rozloženie príbehov každý na jeden diel, kde sa Džigoku Šódžo objavila iba na chvíľu, predniesla svoje frázy, zoslala niekoho do pekla a zase sa stratila zo scény. Zdá sa, že sa tvorcovia dokázali poučiť z chýb minulých a jedným jediným drobným krokom ich odstránili. A to tak, že Hone Onna, Ren Ičimoku a Wanjúdo dostali omnoho viac hracieho času. Už to nie je iba žena vyvolávajúca ilúzie, veľké oko alebo horiace koleso od vozu. S každým ďalším príbehom je nám odkrývané viac a viac z charakteru a minulosti troch tajomných pomocníkov. Toto je ten prvok, ktorý chýbal Džigoku Šódžo, a kvôli absencii ktorého ho veľa anime fanúšikov prestalo pozerať. Vďaka interakcii troch večných služobníkov s obeťami a žiadateľmi o pomstu, dostáva každá jedna epizóda omnoho viac spoločných prvkov a vy sa teda okrem klasického námetu o pomste, nenávisti a odplate môžete tešiť aj na vykreslenie charakteru troch tajomných bytostí, ktoré sa stali oproti predchádzajúcemu seriálu omnoho viac ľudskejšími a už nie výlučne iba pozorovateľmi.

Čo sa týka grafického a hudobného prevedenia, čo dodať. Nie prekvapujúco sú obe zložky kvalitatívne na ešte vyššej úrovni než v prvom seriáli a aj keď sa ako obvykle na seba jednotlivé postavy mierne podobajú, charakter dizajn, mierne obohatený o najnovšie animačné technológie a postupy, je skutočne nádherný.

V konečnom dôsledku je Džigoku Šódžo Futakomori viac než slušným pokračovaním Džigoku Šódžo, takže pokiaľ sa vám páčil už prvý seriál, určite neváhajte a siahnite aj po tom druhom.

Japonský názov: 地獄少女 二籠
Anglický prepis: Jigoku Shoujo: Futagomori
Anglický názov: Hell Girl: Two Mirrors
Počet epizód: 26 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2006 – 2007

Zdroj: archív animedream.sk, pôvodne publikované 16. septembra 2008

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.