Mikakunin de Šinkókei

Joey
0 komentárov

Kobeni Jonomori práve dovŕšila 16 rokov a na svoje narodeniny dostala ako nečakaný darček snúbenca. Pýtate sa, ako je to možné? Aranžované svadby boli kedysi v Japonsku bežné, kedy vplyvné rodiny dopredu naplánovali sobáš svojich potomkov, či už pre potreby zjednotenia rodín alebo z iných dôvodov. V tejto dobe je to skôr rarita a môžu to ešte praktikovať niektoré vplyvné rodiny mimo veľkých miest. A to je aj prípad Kobeni a jej snúbenca menom Hakuja Mitsumine.

Keďže Kobeni je mestské dievča, aranžovaná svadba je pre ňu dosť veľkým šokom. Navyše Hakuja nie je jediný, ktorý začne bývať pod jednou strechou spolu s ňou. Maširo je Hakujova mladšia sestra a v podstate budúca švagriná Kobeni, ktorá je akousi psychickou podporou pre svojho brata, a roztomilým prídavkom do príbehu. Hakuja je totižto veľmi tichý typ a po celý čas drží kamenný výraz.

Štvoricu hlavných postáv uzatvára Benio, staršia sestra Kobeni, ktorá je až perverzne naviazaná na svoju mladšiu sestru a funguje na komické odľahčenie. Našťastie autorka nastavila určitý limit jej perverznosti, vďaka čomu k žiadnym nevhodným či trápnym momentom v príbehu nedochádza a všetky jej chvíle slabosti sa stále držia v rovine humoru.

Gro príbehu sa ale samozrejme točí okolo Kobeni a Hakuja, ktorí si postupne snažia nájsť k sebe cestu a lepšie sa navzájom spoznať. Čo v jeho prípade nie je také jednoduché, keďže za celú epizódu dokáže povedať možno 3 vety. Ale práve toto je silná stránka celého anime. Tempo, akým sa zbližujú nie je rýchle, ale ani pomalé. Počiatočná zvedavosť Kobeni sa prirodzeným spôsobom mení na lásku. Postupne sa dozvedá o jeho či svojej minulosti, ktorú si nepamätá vďaka nehode z detstva. Úlomky z minulosti sa začnú postupne spájať a všetko začne dávať zmysel. Dôvod prečo ju Hakuja pozná, prečo majú obidvaja jazvy na tele, ako aj to, prečo bola dopredu dohodnutá svadba, ich vzájomný vzťah len utužuje. Kobeni tak postupne začne chápať pocity Hakuja bez toho, aby povedal vetu či zmenil výraz tváre. Zo všetkých romantických komédií, ktoré som mal možnosť vzhliadnuť, má táto najlepšie spracovaný progres príbehu, ako aj vzťahu. Presne takto si predstavujem, ako by mala romantická komédia zo školského prostredia vyzerať. Niektorí iní nemenovaní autori by si z tohto mali brať príklad.

Navyše, všetky bežné klišé sú vynechané. Anime dokonca nemá typickú cundere postavu či fanservis, čo ma až šokovalo. V jeden moment sa síce zdalo, že sa autorka snaží vytvoriť ľúbostný trojuholník, ale nakoniec to veľmi rýchlo zamietla pod stôl, vďaka čomu príbeh nepokazila týmto otrepaným prvkom. Ďalším dobre spracovaným aspektom je humor. Ako to býva zvykom, niektoré scény boli trochu prehnané podľa môjho gusta, ale pri väčšine som sa dobre zasmial. A nezaznamenal som ani žiadne typické silené trápne scénky, ktoré sú často pridávané do scenárov mnohých diel.

Všetky vedľajšie postavy sa správajú prekvapivo normálne. Je tam jedno špeciálne indivíduum, ale i ona dokáže používať rozum, keď je to potrebné. Majura Momouči, spolužiačka a kamarátka Kobeni je asi najvýraznejšou vedľajšou postavou. Vďaka jej priamočiaremu prístupu ku všetkému vie veľmi rýchlo vyriešiť nedorozumenia medzi protagonistami. Dokonca aj samotné hlavné postavy prekvapivo komunikujú na zdravej úrovni (ak nepočítam Benio) a nechodia okolo horúcej kaše, takže nevzniká uzavretý kruh dookola opakujúcich sa trápnych nedorozumení.

Jedinou slabšou stránkou je opening a ending, ktoré oproti iným prvkom výrazne nevynikajú. Aj na poli romantických komédií by som ich zaradil do šedého priemeru, hlavne čo sa týka výberu skladieb.

Anime sa veľmi úzko drží manga predlohy až na poslednú epizódu. Keďže príbeh doteraz nie je oficiálne ukončený, autori anime sa rozhodli príbeh uzavrieť aspoň trochu decentne, čo sa im do určitej miery podarilo. Celkový dojem z tohto diela a z jeho spracovania je výborný. Latku pre budúce romantické komédie nastavil u mňa pomerne vysoko, tak som zvedavý, kedy bude prekonaná.

Japonský názov: 未確認で進行形
Anglický prepis: Mikakunin de Shinkoukei
Anglický názov: Engaged to the Unidentified
Počet epizód: 12 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2014

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.