Ocelový Alchymista 4

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Al: „Existuje nějaká záruka, že svoje tělo dostanu spátky?“

Kameň mudrcov je stále v nedohľadne, miesto toho Al a Ed narážajú na nových krutých nepriateľov. Do Alphonsovej mysle sú navyše zasiate semienka pochybnosti o jeho vlastnej existencii. Kým Al bojuje so svojimi vnútornými nočnými morami a Ed má plné ruky s utešovaním svojho mladšieho brata, podplukovník Hughes zoznámi jeho rodinu s Winry, ktorá pribehla bratom Elricovým na pomoc. Kým Hughes síce vyzerá ako obyčajný chvastúň, ktorý nezavrie klapačku, je to práve on, kto si uvedomí zásadnú spojitosť medzi udalosťami.

Winry: „Vždyť vy máte jenom jeden druhého!“

O tom, že Hiromu Arakawa vie naozaj skvelo podať príbeh, sa pri tomto zväzku presvedčíme hneď niekoľko ráz. Z akčnej tretej knihy sa preorientujeme na vnútorný stav mysle našich hrdinov. Oceľový alchymista 4 prináša viac emócií ako by jeden z nás predpokladal. Balans medzi akčným začiatkom zväzku a jeho emočným pokračovaním (vždy v dostatočnom množstve prešpikovaným humornými scénkami) je nevšedný. Navyše, dej vôbec neviazne, plynie si ďalej úplne prirodzene a dočkáme sa aj niekoľkých odhalení.

Keďže ide o opäť o typickú mangu, o bizarnosti nie je núdza. Fanúšikom japonskej animácie a komiksu to asi divné nepríde, ale mangou nepobozkaných čitateľov určite zarazia niektoré absurdné scény. Tréning šteniatka pomocou pištole, praktický „únos“ dievčaťa pred očami všetkých alebo odhalenie dôvodu, prečo Roy Mustang vstúpil do armády, pôsobia vtipne, ale aj veľmi, hmmm… zvláštne. A že takýchto prehnaných scén sa za celú sériu ešte ukáže nespočetne, o tom ani nepochybujem.

Čo však štvrtú časť FMA mangy vyzdvihuje k výšinám, je autorkine rozprávanie. Skvele určené tempo, ktoré zrýchľuje a povoľuje presne ako situácia potrebuje. Hlavne nahromadenie emócií od začiatku do konca, ktoré vyúsťujú k naozaj dojímavému koncu štvrtej knihy.

Mustang: „To nic. To je jen déšť.“
Hawkeye: „Ale vždyť neprší.“
Mustang: „Povídám, že prší“

Tak sme sa dostali už k štyrom knihám z tejto dlhej série, ktorou vydavateľstvo CREW urobilo radosť nejednému manga fanúšikovi. Hodnotiť celú sériu sa zo štyroch zväzkov stále nedá, z prvých dojmov ale môžeme začať usudzovať, že príbeh je kvalitný a dobre napísaný a čo viac, bude čím ďalej lepší. S radosťou teda môžem vyhlásiť, že CREW vie vyberať dobré série a ešte ich aj vydáva v slušnom tempe. Ani sa nenazdáme a bude tu piaty zväzok, ktorý nám zo života bratov Elricových ukáže zase o čriepok viac.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: CREW
  • Séria: Fullmetal Alchemist – Ocelový Alchymista (27 zväzkov)
  • Autor: Hiromu Arakawa
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 192
  • Rozmer: 165 × 235 mm
  • Rok vydania: 2018
  • ISBN: 9788074495809

Ďakujem vydavateľstvu CREW za recenzný výtlačok.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.