Haibane Renmei

Proteus
0 komentárov

Padám z neba… čudné. Prečo sa nebojím? Je tu tak príjemne, teplučko, ale moja hruď je taká ťažká… nebojím sa, ale moje srdce je chladné… Nedokážeš mi pomôcť, ale ďakujem.

V dnešnej premodernizovanej, unáhlenej spoločnosti upadajú maličkosti každodenného života v zabudnutie, zostávajúc zachytené v toku nekonečného času bez povšimnutia. Ľudia ich obchádzajú v honbe za niečím nedosiahnuteľným, za niečím, čo by svojím jasom a nádherou prekonalo žiaru tisícok hviezd. Skúste sa však na chvíľu zastaviť a zbystrite pozornosť. V zošliapanom prachu šedej každodennosti je ukrytý príbeh o Haibane, anjeloch s popolavými krídlami neschopných letu…

Pozývam vás do sveta, ktorý je rovnako vzdialený od toho nášho, ako sú anjeli vzdialení od ľudí. Do mesta, v ktorom sme svedkami voľnej mysle a slobodných myšlienok, paradoxne ohraničeným obrovskou stenou, predstavujúc tak akúsi paralelu so svetom naším, uponáhľaným, spoločensky sterilným, avšak s možnosťou opustiť akékoľvek materiálne hranice. V tomto meste, spolu s ľuďmi, žijú aj bytosti zvané Haibane, podobné svojimi krídlami i svätožiarou anjelom. Tým ale táto podobnosť s nimi končí… ich krídla majú nádych popola, žijú v starých školách a továrňach, nesmú vlastniť žiadne peniaze, smú nosiť len veci obnosené po ľuďoch a ich spomienky z predošlého života sú stratené v minulosti. Divák sa v tomto svete ocitá zmätený, nechápajúc, kam sa to dostal, alebo aký zmysel má celá táto spoločnosť, rovnako ako hlavná hrdinka seriálu – mladé dievča menom Rakka, ktoré sa v tomto meste, ako Haibane narodilo. Spolu s ňou divák postupne odhaľuje všetky tajomstvá, ktoré toto prazvláštne miesto ponúka.

Príbeh je rozprávaný v jednotlivých epizódach úžasne plynulo a pomaly, takmer vždy sledujúc Rakku, snažiacu sa zaradiť do spoločenstva Šedokrídlych pri každodenných činnostiach, akými sú napríklad hľadanie si práce, varenie, konverzácie s členmi spoločenstva a podobne. Práve kvôli tomuto javu sa niektorým divákom môže zdať dej nudný, nezáživný a celkovo bezcieľny. Pri troche pozornosti však nikomu neujde obrovské množstvo symbolov nachádzajúcich sa v tomto diele, ktoré pri opakovanom a starostlivom pozeraní seriálu ponúkajú vysvetlenie mnohých otázok zahalených rúškom tajomstva. To, že divák nie je vedený autormi za ručičku, a namiesto toho ho nechávajú v počiatočnej zmätenosti Rakky, robí z Haibane renmei dielo hodné zamyslenia sa, a ja osobne tento krok považujem za veľké plus. Musím však podotknúť, že niektoré otázky predsa len zostávajú nezodpovedané, a teda divák musí hľadať odpovede vo svojej predstavivosti.

Cieľom autorov zrejme nebolo poskytnúť nám jednoduchý príbeh rozdelený na čiernu a bielu, a teda Haibane renmei vás zaujme osviežujúcim optimizmom, bezvýchodiskovou depresiou a nakoniec spojením týchto životných elementov v rovnováhu. Táto snaha sa podarila na jednotku a stala sa jedným z hlavných prvkov, ktorými tento skvost diváka zaujme.

V príbehu sa stretávame s dosť výrazným členením postáv na hlavné a vedľajšie. Napriek tomu vedľajšie postavy nepôsobia len ako krovie deja, ale ich prostredníctvom sledujeme kroky a vývoj hlavných postáv, a aj keď nie sú spracované tak detailne a do hĺbky. Autori im dali do vienka pomerne silnú identitu a jedinečnosť každej z nich. Pokiaľ sa jedná o hlavných aktérov celého anime, teda už spomínanú Rakku a jednu z hlavných členiek spoločenstva Šedokrídlych, Reki, tak podobne, ako v iných anime seriáloch, sa tvorcovia so psychikou našich hrdinov vyhrali naozaj úžasne a my máme možnosť sledovať ich nevypočítateľný vývoj od začiatku, až po koniec.

Prosím, zoznámte sa:

Rakka
Hlavná postava anime, milé, trochu nemotorné, avšak snaživé a chápavé dievča, schopné pomôcť, súcitiť i poľutovať, ktorému visí nad svetom, v ktorom sa ocitlo, veľký otáznik. V Starom domove (zrúcanina školy, v ktorej časť Šedokrídlych žije) rýchlo získava priateľov a snaží sa zaradiť do spoločnosti okolo seba. Zo začiatku je pre diváka zdrojom optimizmu a radosti zo života, postupne sa však mení a jej dušu nahlodáva neznámy smútok a úzkosť…

Reki
Jedna z najstarších obyvateľov Starého domova. Má na starosti nových členov spoločenstva, stará sa o deti, rada maľuje a celkovo pôsobí ako vodcovský typ. Veľmi dobre vychádza s Rakkou, avšak v priebehu deja sa dozvedáme o jej temnej minulosti a zisťujeme, že jej záujem o ňu nemá len charakter priateľstva… Pre diváka sa stáva veľkou neznámou a nepochybne ide o jednu z najzaujímavejších postáv seriálu.

Kuu
Malé dievča, ktoré je na svoj vek veľmi vyspelé s potrebou neustále starším členom dokazovať, že už nepatrí medzi deti a mali by ju brať vážnejšie. Bez úspechu.

 

Hikari
Trochu ľahkomyseľná, avšak dobrosrdečná slečna. Pomáha v mestskej pekárni a je s ňou spojená jedna drobná nehoda na Rakkinom vzhľade.

Nemu

Jej životnou láskou sa stal spánok a knihy zase jej náplňou. Väčšinu času trávi vypomáhaním v mestskej knižnici, kde sa snaží zistiť, čo sú vlastne Šedokrídli zač a odkiaľ pochádzajú.

 

Kana

Energická, dravá, nie veľmi zodpovedná, avšak pre svoju prácu nesmierne zapálená pomocníčka v obchode s hodinami. Vlastne jej správanie nadobúda skôr chlapčenské rysy a tak sa stáva v spoločnosti samých žien/dievčat s typicky ženskými spôsobmi veľmi osviežujúcim spestrením.

Nech žije starý poctivý pastel! Niežeby dnešné spôsoby výroby anime kombinovaním digitálnych technológií a klasickej kresby boli na škodu, ale Haibane renmei nakreslený takmer výhradne pastelom je jednoducho nádherný a nejeden pamätník pri jeho sledovaní uroní nostalgickú slzu. Farebné kombinácie sú skvelé a menia sa podľa situácie od matných, teplých všedných farieb do farieb studených, výrazných, navodzujúcich až dojem šialenosti a vyvolávajúce smútok i v duši samotného diváka. Umocneniu tohto zážitku veľkou mierou dopomáha hudba, ktorá pre mňa osobne patrí k tomu najlepšiemu, čo som počul. Jemné tóny pôsobiace na poslucháčovu dušu ako balzam okúzlia a navodia pocit pokoja, zatiaľ čo niektoré skladby a pasáže svojím zameraním nútia k zamysleniu.

Seriál má trinásť častí, čo sa síce môže zdať málo, ale z akého dôvodu robiť dlhším niečo, čo sa plne vyjadrilo v udanom čísle, však? Navyše pri opakovanom sledovaní (a verte, že na tento seriál ešte siahnete) nízky počet dielov poteší.

Jednoducho a stručne. Haibane renmei je výnimočné dielo, ktoré jedna skupina ľudí nepochopí a druhá ho bude milovať. Odporúčam ho všetkým, ktorí sa radi zamyslia a pokúšajú sa hľadať potešenie i v maličkostiach každodenného života. Tým, ktorí sa neboja depresie, ale napriek nej dokážu rozjasniť svoj deň… a nielen svoj.

Japonský názov: 灰羽連盟
Anglický prepis: Haibane Renmei
Anglický názov: Haibane Renmei
Počet epizód: 13 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2002

Zdroj: archív animedream.sk, pôvodne publikované 23. januára 2009

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.