47 róninů

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Príbeh založený na skutočnosti. Legenda, ktorá má korene v osemnástom storočí a spopularizovala mienku o oddaných samurajoch, ktorí budú slúžiť svoju pánovi až za hrob. Incident známy ako Pomsta štyridsiatich siedmych róninov alebo Akó džiken (赤穂事件) je o samurajoch, ktorí ostali bez pána a túžili ho pomstiť. Ich daimjó Asano Naganori bol donútený spáchať rituálnu samovraždu seppuku po tom, čo urazil úradníka Kiru Jošinaku. Postupným plánovaním počas celého jedného roku samuraji uspeli a Kiru zavraždili. Následne sa sami oddali k seppuku za spáchanie zločinu usmrtenia. Príbeh sa stal populárnym pre jeho symbolickú oddanosť, obetu, vytrvalosť a česť. Dnes je táto legenda symbolom národného dedičstva a identity.

Adaptácie príbehu 47 róninov sa nazývajú čúšingura. Tento populárny príbeh sa dočkal naozaj nespočetných adaptácií od divadla, opery, filmov a teraz sa nám predstavuje aj vo forme komiksu. A to nie hocijakého, sú za ním totiž dve veľké mená. Prvým je Mike Richardson, zakladateľ Dark Horse Comics a spisovateľ, ktorý je podpísaný pod mnohými skvelými dielami. O kresbu sa postaralo nemenej zvučné meno – legendárny Stan Sakai.

Tentokrát sa však nebudú kresliť zajace či iné tvory v kimone šermujúce katanou, ale ľudia. A to naozaj detailní aj cez kresbu inšpirovanú drevorytmi ukijo-e. Autori sa snažili byť historicky presní ako sa len dalo, síce mnoho vecí si museli tiež domyslieť. Kvôli terajšej cenzúre šógunátu sa totiž príbeh nesmel dlho šíriť a tak prvá adaptácia udalosti vznikla až o päťdesiat rokov neskôr.

Kvalitu komiksu garantuje detailný výskum historických podkladov oboch autorov a aj redakčným vedením jednej z najväčších osobností súčasného manga priemyslu. Nie je ním nikto iný ako Kazuo Koike, autor slávnej samurajskej mangy Kozure Ókami, v angličtine známej ako Lone Wolf and Cub. Tento tragický príbeh sa vďaka práci týchto troch velikánov dostal naozaj na vysokú úroveň.

Komiks bol pôvodne vydaný ako séria piatich minikomiksov. CREW nám prináša všetkých päť zväzkov v jednej knihe s tvrdými doskami a to dielu naozaj pristane. Okrem toho je kniha bohatá na bonusy. Celkovo až štyri texty o vzniku knihy a prílohy v podobe pôvodných obálok piatich zväzkov komiksov sú naozaj milým prídavkom, ktorý nejedného čitateľa poteší. Či už ste fanúšikom komiksu všeobecne, alebo vám vonia Japonsko, týmto komiksom vôbec nič nepokazíte.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: CREW
  • Autor: Mike Richardson (scenár),  Stan Sakai (kresba)
  • Väzba: viazaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 152
  • Rozmer: 160 × 235 mm
  • Rok vydania: 2017
  • ISBN: 978-80-7449-479-6

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.