Black Jack: Chlapec, který zemřel dvakrát a další příběhy

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Blak Jack je záhadný, samotársky, príliš pyšný, ale hlavne, je to najlepší chirurg na svete. Nezastaví ho nič, zvládne čokoľvek bez ohľadu na názor iných. Teda, najskôr ho musíte dobre zaplatiť! Mnohými obdivovaný ale aj nenávidený diabolsky geniálny doktor neznáša pravidlá. A komu vadí, že Black Jack nemá doktorskú licenciu môže len dúfať, že jeho služby nikdy nebude potrebovať.

Nie 5, nie 10 ale rovno 29 kratších príbehov od majstra mangy Osamua Tezuky čaká v nádhernej zbierke v tvrdých doskách len na vás.

Záhadný doktor ako hlavná postava

Sebecký, hrdý, blázon, génius… Bez ohľadu na to, ako Black Jacka si definujete, vedzte, že vás prekvapí. Na prvý pohľad znovu ďalšia tuctová postava v čiernom s jazvou ako na tvári, tak zrejme aj na duši. Ale zdanie klame. Vaše srdce si získava postupne, pretože minimálne na začiatku pre neho nebudete mať veľa sympatií. Životy iných ho často vôbec nezaujímajú, pokiaľ pacient nemá ako zaplatiť. Do prípadov sa často hrnie kvôli hrdosti a statusu než z ľútosti či lekárskej povinnosti. Ide naschvál proti prúdu, často len preto, aby mohol narobiť problémy. Avšak prekvapivo, Black Jack nie je žiadny upír, dokáže občasne prejaviť ako súcit, tak aj porozumenie. Niekedy ho pacienti vyhľadajú sami, inokedy sa pripletú do cesty priam osudovou náhodou. O život pôjde dôležitým osobám, obyčajným ľuďom, zvieratám, nepriateľom aj kamarátom. Operovať sa bude po celom svete.

Black Jack väčšinu prípadov rieši sám, ale nie je až taký samotár ako to vyzerá. Jeho domov obýva ešte šušlavé dievčatko Pinoko. Doktorova manželta, ako si hovorí, je asistentkou a žienkou v domácnosti. Je rýchlo výbušná, žiarlivá a neznáša, keď si niekto myslí, že je Black Jackovou dcérou. Skutočnosť je taká, že Pinoko je podstatne staršia než vyzerá a nie je žiadne obyčajné dieťa, aj keď sa tak správa. Budete ju buď milovať, alebo kompletne nenávidieť, stred v tomto prípade neexistuje.

Tezukov Black Jack

Otec modernej mangy vyprodukoval za svoj život stovky odlišných diel. Medzi jeho najznámejšie patria Tecuwan Atom (Astro Boy), Džanguru Taitei (Kimba, the White Lion), Fénix, Buddha a hviezda tejto recenzie, Black Jack. Každé dielo je úplne iné, a to aj napriek tomu, že Tezuka zvykol svoje postavy v dielach recyklovať. Začiatky Black Jacka sú veľmi zaujímavé. Predlohou chirurga bol sám autor. Osamu Tezuka pôvodne študoval medicínu na osackej univerzite (1945 -1951), odkiaľ neskôr čerpal inšpiráciu pre mangu. Odpadlícky chirurg zosobňuje charakter, ktorým by chcel byť.

Manga vznikala desaťročie od roku 1973 do 1983, dokopy má 25 zväzkov. Dej je epizodický, každá kapitola má približne 20 strán. Niektoré kapitoly pokrývajú roky, iné len pár hodín. Dielo vyhralo v roku 1977 prvé miesto v šónen kategórii šónen v súťaži Kodanša Manga šó (Kodansha Manga Award).

Pôvodne pritom malo ísť o krátku prácu o piatich epizódach k 30. výročiu autorovej práce. Black Jack sa však stal tak populárnym, že vydávanie sa predĺžilo na celých dvestotridsať príbehov, k čomu neskôr bolo pridaných ďalších trinásť. Samotný chirurg potom hosťoval v jeho ďalších dielach, napr. v anime Astro Boy z 1980.

Felčiar samozrejme fascinuje aj mnoho ďalších tvorcov, preto nie je zvláštnosťou, že o ňom vznikol slušný počet anime sérií aj filmov priamo pod záštitou štúdia Tezuka Productions. Úplne originálnym dielom je Young Black Jack (manga: 16 zväzkov, 2011 – 2019; anime: 12 epizód, 2015), kde sledujete príbehy mladého chirurga v šesťdesiatych rokoch.

Prípady ako z Dr. House

Tezuka priznal, že mnoho prípadov nie je reálnych, či už sa to týkalo liečby alebo samotnej diagnózy. Prípady sú často veľmi prehnané, ale ich základ je reálny. Dozviete sa o rôznych vzácnych chorobách a postupu liečenia. Vďaka autorovmu umu a skúsenostiam uvidíte nákresy orgánov ako z encyklopédie. Nie nadarmo je Black Jack súčasťou japonských školských knihovní a inšpiroval celú radu ľudí stať sa doktormi.

Pre vyšpičkovanie situácie, kedy ide o život, je manga dramatickým dielom. Okrem choroby ide o spoznávanie okolností a samozrejme, samotných ľudí. Nie vždy končí príbeh šťastne. Mnohokrát miesto spokojného šťastného konca narazíte na dávku smútku. Ani tak skvelý chirurg, akým Black Jack je, nemôže vždy zaručiť úspech.

Mangu treba brať s určitým odstupom, predsa len sa jedná o staršie dielo. Nie všetky názory preto budú zhodné so súčasnou spoločnosťou. Medicína za tých pár desaťročí tiež výrazne postúpila.

České vydanie budete milovať

Black Jack je treťou tlstou tehlou tróniacou na poličkách od vydavateľstva CREW. Nádherne sadne k dvojdielnej Zpráve pro Adolfa, s ktorou zdieľa rovnaký štýl väzby. Tieto diela sú okrem podobného štýlu kresby veľmi odlišné. Majú spoločný realistický, temný podtón, karikatúrne zobrazenia postáv a hlavne, základ v reálnom svete. Na opačnú stranu, kým Adolf sa držal v historickej realite, Black Jack nemá problém pohrávať sa so sci-fi.

Black Jack: Chlapec, který zemřel dvakrát a další příběhy je neuveriteľne dobrá manga. Detailné kresby zákrokov zamestnajú vaše oči, kým zaujímavé prípady zase váš mozog. Je pravda, že manga už nie je najaktuálnejšia čo sa týka medicíny ani morálneho pohľadu, ale nič vám nebráni v tom, aby ste si čítanie tohto skvostu užili. Pre každého fanúšika japonskej popkultúry je táto séria dôležitým článkom histórie mangy, bez Tezukovho vplyvu by japonský komiks dnes nevyzeral tak, ako vyzerá.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: CREW
  • Séria: Black Jack
  • Autor: Osamu Tezuka
  • Väzba: viazaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 648
  • Rozmer: 165 × 235 mm
  • Rok vydania: 2022
  • ISBN: 9788076792760

Ďakujem vydavateľstvu CREW za recenzný výtlačok.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.