Čarodejova nevěsta 4

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Byla jsem pro něj jen pokusná myš, ale alespoň jsem měla domov. Jenže pak mi začalo vadit, že Elias… Prostě že mi nic neřekne.

Po dlhých mesiacoch čakania sme sa dočkali štvrtého zväzku magickej série s ešte prozaickejším názvom. Ak ste sa s chuťou zahryzli do komiksovej série Čarodějova nevěsta, určite vás poteší správa, že sme sa dostali k polovici vydaných kníh – v Japonsku je ich totiž deväť a vychádzajú v polročnom intervale. Budúci rok by sme týmto tempom, ktoré vydavateľstvo CREW nasadilo, mohli tieto japonské vydania dohnať.

Ak sa stále pýtate – Kto, alebo skôr čo, je Elias? Možno práve v tomto zväzku na svoju otázku nájdete konečne uspokojivú odpoveď. Táto bytosť s červenými očami a vlčou lebkou nie je tak úplne ani vílou, ani človekom. Ako sa vlastne spoznal s Lindelom? Môžeme mu veriť? Kam smeruje jeho bytie, čo plánuje s Čise… na toto všetko a možno oveľa viac sa vám pokúsi nájsť odpoveď práve Eliasov čarodejnícky majster Lindel. A keď už pravda vypláva na povrch, dokáže sa s takou ťarchou Čise vôbec zmieriť? Navyše, na dvere klope aj jej vlastná minulosť…

Možno pre niekoho bude sklamaním, že štvrtý zväzok so sebou nepriniesol žiadny posun v deji. Ale, je to naozaj prekážka? Keby dej napredoval priveľmi rýchlo, nedozvedeli by sme sa nič o minulosti Eliasa a ani putá medzi postavami by sa nerozvinuli a neupevnili. Dostali by sme len slabý odvar toho, čo príbeh mohol ponúknuť. Miesto toho sa môžeme trochu zastaviť a vnímať psychológiu postáv, porozumieť im a uvedomiť si ich postupné krôčiky ku zmenám, ktoré formujú ich správanie. Práve nedostatok interakcie na osobnej úrovni je jedným z tých polien, o ktoré autori pravidelne zakopávajú. Najväčšie zmeny sú, samozrejme, badateľné pri Čise. Prestáva byť bábkou poslúchajúcou na slovo a chytá sa aj vlastnej iniciatívy. Preto je interakcia medzi postavami a samotný vývoj postáv v tomto prípade príjemným nadštandardom, aký sa v mange často nevidí. Konečne sa dostaneme aj k učeniu mágie, ktorá pre mnohých je určite hlavným lákadlom série. Neučí sa ale len ona, Elias sa má tiež čomu stále priúčať i napriek dlhému životu. Samozrejme, v jeho prípade sa o mágii veľmi hovoriť nedá…

Milovníci anime si tiež prídu na svoje. Tešiť sa budú môcť hlavne na scénu s tancujúcimi elfkami, pri ktorej vám bude ľúto iba to, že nemôžete počuť pieseň majstra Lindela. Tá je totiž jednou z najkrajších pesničiek v anime vôbec. Hoci si ju väčšina z nás pri jednotlivých paneloch vybaví, predsa len je to úplne niečo iné, ako keď sa kocháte animovanou verziou tejto milej mangy. Všeobecne nám manga pokrýva približne epizódy 10 až 14 z anime. Osobne budem tvrdiť, že je scénami v anime i mange tento segment príbehu jedným z graficky najlepších. Efekty, uhly pohľadu, kompozícia, rozdelenie panelov… a samozrejme samotné nápady, cez ktoré sa týmito technikami podarili stvárniť na jednotku. Navyše, obdivuhodné sú i nočné scenérie. Aj s čiernym tušom sa dajú vykonať zázraky tak, aby ten tmavý nočný les vyzeral rozoznateľne a okúzľujúco.

Prvé tri obálky zobrazovali vlastne jar, opršané leto, farebnú jeseň a tak nám samozrejme teraz vyšla zima. Atmosférická ako celá manga, jemné detaily na obálke ako obláčik zrazenej pary okolo úst, praskliny v prírodou vystavených kameňoch na moste alebo aj malé rastlinky vykukujúce spod snehovej prikrývky sú prvkami dodávajúcimi na kvalite celku. Čarodejova nevesta má určite najkrajšie obálky zo všetkých manga sérií vydaných v českom jazyku.

Ešte stále vás mágia v tomto svete nepohltila? Bolo by načase sa poddať!

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: CREW
  • Séria: Čarodejova nevěsta (vychádzajúca séria)
  • Autor: Kore Jamazaki
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 190
  • Rozmer: 128 × 182 mm
  • Rok vydania: 2018
  • ISBN: 9788074495779

Ďakujem vydavateľstvu CREW za recenzný výtlačok.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.