Paprika

Tajra
0 komentárov

Čo by vám zišlo na um pri slove sny?
Niektorým sa možno vybaví predstava, ako stoja na okraji parapetnej dosky a uvažujú: skočiť či neskočiť? Alebo často opakovaná scéna s nahotinkou niekde na verejnosti či silný pocit, že nás niekto prenasleduje a my sa snažíme utekať, ale nohy máme prilepené k zemi. Áno, toto sú skutočné normálne sny, ktoré sa mnohým z nás môžu zdať. Ale čo také nočné mory či iné sny, ktoré máme schované niekde v našich mysliach? Skutočne by sme ich chceli spoznať? Či dokonca ich prežiť? A čo ak by sa jedného dňa naše sny dokonca dostali do nášho reálneho sveta? Dovoľte mi predstaviť vám anime z dielne Satošiho Kona (Perfect Blue, Tokyo Godfathers) Paprika.


Na začiatok sa zahráme takú malú dadaistickú hru. Čo vám napadne pri slove Paprika? Ja osobne som si myslela, že anime Paprika je nejaká „psycho predvádzačka“ od Kona, kde postavy budú znázorňovať rôzne druhy zeleniny a ovocia. Niečo ako prehliadka zdravej výživy. Priznávam sa, sekla som sa.

Čo je teda Paprika? Skôr by ste sa mali opýtať, kto je Paprika. Popravde, ani ja sama som tomu veľmi neporozumela, ale budem sa snažiť aspoň naoko vám priblížiť daný dej…
… ktorý sa začína prekvapivo, samozrejme, v ironickom zmysle. Celý film štartuje sen policajného kapitána Konakawu, skrz ktorý ho sprevádza práve Paprika. Ale kto to je?

Konakawa má problémy so spánkom, či skôr snením. Stále dokola sa mu opakuje jeden a ten istý sen. Na začiatku je v cirkuse vložený do klietky mužom v preoblečení, o ktorom Konakwa tvrdí, že je jeho priateľ a kedysi spolu pracovali. Ale na čom? Prebúdza sa v posteli. Na zadnej časti lebky má akýsi krehko vyzerajúci objekt – DC mini. Ide o prístroj, ktorý iným dovoľuje vstupovať do snov, a tak ich analyzovať, aspoň tak mu to neznáma Paprika vysvetlila skôr, ako zdúchla z jeho bytu zanechajúc za sebou len návštevnú kartičku s internetovou stránkou a odtlačkom namaľovaných pier.

A v tomto momente sa nám otvára úvod skvelého anime Paprika! Všetko odštartuje úvodná zvučka, na ktorej sa jednoducho musíte stať závislými. Som si istá, že i samotná postava Papriky nenechá žiadne (pánske) srdce chladné. Ale bacha na ňu, páni, pretože rozhodne nie je to, čím sa zdá byť. V priebehu minúty sledujeme premenu Papriky späť na Acuko. A kto je táto sexy inteligentná a pre prácu zanietená žena? No všetko má svoj čas i miesto. Acuko po príchode zo šichty u Konakawu narazí v podzemných garážach vo výťahu na svojho spolupracovníka Tokitu. Extrémne tučného, no zároveň geniálneho vedca, ktorý jej oznámi, že DC mini bolo ukradnuté. V rukách zlých ľudí môže, samozrejme, spôsobiť len problémy. Avšak, situácia hrá perfektne do kariet pre vedúceho celého zariadenia, ktorý bol od začiatku viac-menej proti. Všetko sa ešte viac skomplikuje, keď sa doktor Torataro Šima, ďalší spolupracovník Acuko, začne správať skutočne podivne. Jeho sny sa mu premietajú i keď nespí. A tak si to namieri priamo z piateho poschodia cez sklenené okno. Našťastie mu pád stlmí strom.  Ale doktor je v bezvedomí a jediný, kto mu môže pomôcť, je Paprika. Nanešťastie, tú pokladajú mnohí, ktorí nepoznajú jej skutočnú totožnosť, za teroristku.

Jedným z podozrivých je aj Himuro. Blízky kamarát Tokitu, ktorý asi trocha žiarli na jeho úspechy. Niekoľko dní ho nikto nevidel a nikto nevie, kde by mohol byť. Až sa jeho podoba zjaví v preoblečení bábiky v Šimovom sne. Do vyšetrovania sa akosi pripletie aj kapitán Konakawa. Počas pracovnej doby si na internete vyhľadá stránku, ktorú mu Paprika napísala na vizitku.  Ide o „radioclub“. V momente, ako sa stránka otvorila, Konakawa sa ocitol v bare, kde hrá v pozadí pomalá hudba a v ovzduší sa vznáša dym z cigár. Celý dojem dotvárajú dvaja pikolíci v oblekoch. Paprika na neho, už čaká v privátnom salóniku.

No ako sa tak kapitán Konakawa s Paprikou „zabávajú,“ stále viac a viac ľudí prepadáva účinkom DC mini a snívajú i keď nespia. Samozrejme celá situácia vedie len k jedinému bodu. A to, keď prezident pripútaný na vozíček zruší celý projekt s DC mini. Zrušenie projektu ale nerieši všetky incidenty…

Na záver položím hamletovskú otázku. Pozrieť či nepozrieť. Ja som za všetkými desiatimi. Hudba, dej, grafika a celková atmosféra u mňa dosiahla 9 z 10 bodov v rámci hodnotenia, čo je značný úspech, nemyslíte?

A taká malá perlička na záver. Internetová stránka, ktorú počas deja navštívi kapitán Konakawa v reálnom svete naozaj nefunguje. Teda, objaví sa vám chyba, ktorá japonsky informuje, že túto stránku možno zobraziť, len ak spíte 😉
Takže, dobrú noc.

Japonský názov: パプリカ
Anglický prepis: Paprika
Anglický názov: Paprika
Počet epizód: 1 (film)
Rok vydania v Japonsku: 2006

Zdroj: archív animedream.sk, pôvodne publikované 11. februára 2008

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.