Perfect Blue

Proteus
0 komentárov

Človek je tvor nenapraviteľný, či už múzou večnosti, alebo agóniou bolestivej skúsenosti vrhajúc sa strmhlav do priepasti márnivého hľadania nemenného šťastia, ktoré by v jagavej nádhere pochovalo šedivosť všedných dní a priviedlo ho bližšie k nebeskej blaženosti. V slepej honbe za nedosiahnuteľným si však neuvedomuje, že práve bludnou túžbou vyletieť ešte o kúsok vyššie, stráca nielen samotný cieľ, ale i sám seba. Na to, akým strašným spôsobom sa naivná púť za šťastím môže zdeformovať v žalostné torzo smútku, utrpenia, až šialenstva, majstrovským spôsobom poukazuje psychothriller z kontroverzného prostredia show biznisu, Perfect Blue.

Dej tohto skvostu na poli animovaného filmu sa odvíja okolo mladej, peknej a do istej miery taktiež talentovanej speváčky Mimy, ktorá najlepšie roky svojho života strávila na pódiu s populárnym, avšak viac-menej priemerným dievčenským triom Cham. Už v prvých minútach sa divák v rámci jej posledného vystúpenia oboznamuje s túžbou ambiciózneho dievčaťa opustiť spevácku kariéru výmenou za perspektívnejší svet strieborného plátna, ale i so sklamaním skalných fanúšikov, túžiacich dostať milovanú hviezdu späť. Mima to však ako začínajúca herečka nemá vôbec jednoduché, je stavaná do podradných vedľajších úloh, známe tváre ňou opovrhujú a celkovo sa zdá, že spočiatku krásny sen o závratnej kariére sa rozplynie ako rosa v letnom opare. Teda až do chvíle, než dostane jedinečnú príležitosť postúpiť vyššie v psychologickom seriáli Double Bind, ktorého režisér hľadá aktérku ochotnú zahrať rolu znásilnenej striptérky. I napriek prvotnému odporu ku spomínanému charakteru sa ho, kvôli vidine bleskového postupu i tlaku zo strany jedného z agentov, rozhodne prijať, čo jej síce skutočne pomôže, ale za cenu zúfalstva, smútku i depresií. Navyše, po odvysielaní inkriminovanej časti naberú udalosti vôkol nej nečakaný spád. Fanúšikovská stránka zvaná Mimas room do najmenšieho detailu opisuje jej harmonogram i každodenné aktivity, avšak ona sa tam už akosi nespoznáva, keďže neznámy autor nepíše o Mime filmovej hviezde, ale velebí kult Mimy speváčky. Samotný seriál Double Bind je poznamenaný vraždou režiséra a počet obetí pomaly narastá. Kto stojí za znepokojivou stránkou, či sadistickými vraždami a prečo sa vôbec odohrávajú v Miminom okolí, sa divák nedozvie až vo skvelom vyvrcholení, avšak jedna vec je zrejmá už od začiatku. Mima svoj život pomaly stráca.

Perfect Blue bol uvedený v roku 1997 pod záštitou štúdia Madhouse Production, ktorého tvorba zasahuje do širokého spektra žánrov, od komédie, až po tragédiu, avšak medzi takmer stovkou diel je spomínaný film unikátny práve statusom psychologického thrilleru, tak veľmi neobyčajného pre animovanú tvorbu. Treba spomenúť, že samotný autor, Jošikazu Takeuči, aj pôvodný producent, Koiči Okamoto, spočiatku plánovali natočiť svoj projekt s pomocou štúdia Fox entertainment ako 90 minútový hraný film, avšak po odložení natáčania v dôsledku zemetrasenia pri meste Kobe sa rozhodli vsadiť na animovanú podobu, ktorá sa rozhodne vyplatila a divákovi ponúka zážitok umocnený o jej obrovské možnosti.

Pravdu povediac, tie sú využívané v miere tak extrémnej, že zhruba po štvrtine filmu nerozoznáme realitu od natáčania seriálu, či paranoidných výplodov Miminej mysle. Perfect Blue kladie dôraz predovšetkým na rozpoltenosť ľudskej duše vplyvom vonkajších podnetov, ktoré v prípade našej milej herečky kombinujú do šialenej kompozície straty vlastnej osobnosti, zmätene tápajúcej medzi filmovou rolou, skutočnosťou a bývalým životom. Pojem schizofrénie, či paranoje snáď nikdy predtým nedosiahol tak presvedčivého vyjadrenia v celej jeho podstate, agresívne útočiac na divákovu myseľ. Filozofia premenlivého, dočasného šťastia je napriek tomu, že predstavuje len akési zátišie v pozadí primárnych úvah, vypracovaná veľmi uspokojivo a rozhodne poteší, podobne ako téma chorobnej posadnutosti či pochybnej kompenzácie nesplnených snov.

Samotný žáner psychologického thrilleru si priam žiada do najmenších detailov vykreslené psychické poryvy jednotlivých charakterov, ktorých sa mu v tomto diele dostáva v nadmieru podarenej forme. Mimu si vďaka jej všednosti, obyčajnosti i zraniteľnej duši dievčaťa túžiacom po sebauplatnení nepochybne zamilujete a s postupným prerodom jej naivnej osobnosti v utýranú trosku budete len bezmocne prizerať utrpeniu blízkeho človeka. Stáva sa nielen očami, ale i ústami diváka, neustále sužujúcimi dušu otázkami vlastnej identity, tak veľmi neurčitej v zhluku stáda chaoticky meniaceho smer. Okrem nej sa stretávame ešte s niekoľkými kľúčovými postavami, ktoré síce vo svojej nemennosti nemajú plnohodnotný obraz ľudskej duše, ale zastávajú dôležitú úlohu ľudí deformujúcich a ovplyvňujúcich myseľ hlavnej hrdinky. Spoznáme tak dobrosrdečnú reklamnú agentku s trochu pohnutým osudom Rumi, jej ziskuchtivého kolegu.

Kresba Perfect Blue je na priemernej úrovni, autori sa príliš nevyhrali s farebnými kreáciami či miešaním odtieňov, čo však dielo vzhľadom k spomínanej náplni rozhodne nepoškodzuje, ba mu naopak pridáva na uveriteľnosti i realistickej atmosfére. Pochvalu si zaslúži bezchybné spracovanie mimických prejavov, ktoré Perfect Blue posúvajú ďaleko za hraný film, odkázaný na pochybný výkon jednotlivých hercov. Menšou, ale vďaka dejovej dynamike, ľahko prehliadnuteľnou chybou je veľmi slabý hudobný sprievod, ktorý som v opojení napínavým príbehom ani len nezaregistroval.

Vo výslednom hodnotení nám Perfect Blue vychádza ako veľmi silné dielo, ktoré dokáže zobrazovaným posolstvom, charaktermi i kresbou zaujať širokú škálu ľudí, zanechávajúc v nich pochybnosti, zdesenie až paranoju. Čo viac si priať od dobrého thrilleru?

Japonský názov: パーフェクトブルー
Anglický názov: Perfect Blue
Počet epizód: 1 (film)
Rok vydania v Japonsku: 1998

Zdroj: archív animedream.sk, pôvodne publikované 23. septembra 2007

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.