Ocelový Alchymista 5

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Alphonse a Edward, naši dvaja známi bratia, spoločne s ich šarmantnou kamarátkou Winry, navštívia Mekku všetkých automailov, preslávenú dedinu Rush Valley. Bratia Elricoví ale nikdy nemôžu mať pokoj, a tak je všetkým fanúšikom Oceľového alchymistu ihneď jasné, že ani tu sa nevyvarujú problémom, ktoré im milý výlet skomplikujú. A to poriadne… vlastne, tak neuveriteľne, že si to, bohužiaľ, odnesú  aj Edwardove milované hodinky, ktoré ako na potvoru padnú do rúk malej zlodejke. Aby ju ale Edward chytil, musí zdemolovať niekoľko príbytkov, stavieb či domov, ktoré mu stoja v ceste a v samotnej dedine spôsobia poriadny rozruch. Toto nečakané stretnutie zavedie našich priateľov k mechanikovi, ktorý vie s automailom skutočné divy. Winry si tak vezme do hlavy, že by k nemu nastúpila do učenia, zatiaľ čo Ed a Al plánujú cestu k ich bývalej učiteľke alchýmie.

Dej v komiksových sériách nenapreduje vždy ako poriadne rozbehnutý vlak. Občas uberie paru, spomalí a prinesie vám nostalgické rozjímanie nad osudmi hlavných i vedľajších postáv. Charakter človeka nešľachtia len veľké veci, osobnosť sa často ukáže práve v nevýrazných situáciách, obyčajných zážitkoch či dobrodružstvách. Teraz síce Elrikovci nestoja proti nebezpečnému vrahovi, ani neriešia zvláštne a niekedy za vlasy pritiahnuté armádne rozkazy ich veliteľa. Stoja skôr pred oveľa vážnejšou dilemou, ako priviesť na svet také bábätko?! Zázrak života donúti bratov zamyslieť sa a prehodnotiť ich pohľad na svet.

Filozofia o živote je presne to palivo piateho zväzku, ktoré každý z nás od začiatku série potreboval. Síce je taká trochu jednoduchšia, ale stále donúti čitateľa zadumať sa nad myšlienkou bytia. K tomu všetkému pridala ešte Hiromu Arakawa nejaké tie výrazné, miestami trošku hraničné emócie (fakt je ich veľa) a kopisko spomienok, ktoré potrápia hlavy našich hlavných postáv. A práve týmto milým prvkom sa nám naši bratia otvoria. Zahodia svoje masky, odkryjú nám tie najcitlivejšie zákutia ich spomienok na detstvo, pokojný rodinný život či rodičov. Dokonca aj Winry sa vyšvihne a ukáže nám niečo z jej bohovského charakteru, pre ktorý si ju nejeden z nás tak obľúbi. Nie je totiž nič horšie, ako keď sa dlhé komiksové série vyznačujú kvantom postáv, na ktoré si po dočítané dielu neviete ani za toho oceľového Boha spomenúť. Chvalabohu, Winry je plnohodnotnou postavou s vlastnou logikou a emóciami bez všetkých tých nezmyslov, ktoré sa niekedy zvyknú objavovať v šónen sériách. A nie, nemá prsia veľkosti D a slovo fanservis určite nepozná… na čo aj?!

Za to ju však veľmi lákajú Edwardove tajomstvá, medzi ktoré patria aj jeho hodinky. Na ne má totiž zakázané siahať.  Ale, ak sa už náhodou dostanú do jej rúk, bola by škoda nevyužiť ponúkanú príležitosť a nepovŕtať sa v tajomstve, ktoré jej priateľa ťaží. Ešte šťastie, že temné pasáže presvetlia vtipy o Edwardovej výške, ktorých sa nezbavíme. Jednoducho k nemu prirástli podobne ako jeho oceľové časti tela, s ktorými celkom dobre vychádza. Navyše, sú výborným humorným rozptýlením a dobre dokresľujú Edov charakter. Niečo málinko sa dozvieme aj o Alovi, ktorý je všeobecne tichší ako jeho starší, za to však veľmi nízky brat. Edward mi tak trochu pripomína ratlíka. Čím menšie to je, tým viac to šteká, a to viem z vlastnej skúsenosti, mám jedného ratlíka doma 🙂

Piaty zväzok dokázal odhaliť pomerne dosť informácií, takže sa vám zbytočne nekopí viac a viac otázok v hlave, ako je treba. Tie hlavné vás ale stále držia v napätí. Stále nevieme, ako získať kameň mudrcov, čo sa stalo s tajomným vrahom alebo zvláštnou skupinou nepriateľov s ešte zvláštnejšími schopnosťami. Na druhú stranu však odhaľujeme príbeh z tej opačnej strany – z minulosti. Odskočenie hrdinov do Rush Valley bolo príjemným odskočením aj pre čitateľa, ktorý sa už teraz nevie dočkať pokračovania. No, nemám pravdu?

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: CREW
  • Séria: Fullmetal Alchemist – Ocelový Alchymista (27 zväzkov)
  • Autor: Hiromu Arakawa
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 192
  • Rozmer: 165 × 235 mm
  • Rok vydania: 2018
  • ISBN: 9788074496080

Ďakujem vydavateľstvu CREW za recenzný výtlačok.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.