Čarodejova nevěsta 5

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Když používám magii, je to, jako by se mi najednou otevřeli oči. Všude kolem pak tančí taková mihotavá záře.

Pre lásku by niektorí šli na koniec sveta. Upíri sú schopní prestať piť krv, a aj upírska víla tráviaca roky po boku staručkého Joela, odmieta vysať jeho životnú energiu vo svoj prospech, a to práve z čistej lásky. Joel je však už starý a jej neostáva nič iné, ako sa ho pokúsiť zachrániť. Na um jej nepríde nikto iný ako Čise, ktorá sa s Joelom spoznala a dokáže vidieť všetkých magických „susedov“.

Čarodejova nevesta ostáva naďalej čarovná, a to s dobrým vyvážením mágie, víl, vzťahov i drámy. Po ďalšom niekoľkomesačnom čakaní sme sa dočkali piateho dielu, ktorý bude o niečo dramatickejší ako ten predošlý. Naznačené už bolo, že dej novej časti sa bude točiť okolo problematického vzťahu medzi vílou a človekom. Znovu sa objaví i vílí kráľ Oberon s manželkou Titaniou. A, samozrejme, Čise sa zase dostane do nejedeného problému.

Pri piatom zväzku si už určite začnú čitatelia všímať veci, ktoré sa akosi často začínajú opakovať. Čise si ublíži na základe vlastného rozhodnutia pomôcť niekomu. A to akosi nie je založené na báze dobrého úmyslu, ale skôr na sebeckosti. Čise sa jednoducho musí cítiť lepšie a byť pre niekoho potrebná. Na základe tohto faktoru a vnútornej sebaľútosti tak Čise často riskuje, prekračuje isté hranice, hrá sa s striezlivosťou i zodpovednosťou a ohrozuje svoj vlastný život. A tu sa nám odrazu vynára otázka – prečo? Kde je ukrytá tá zvláštna motivácia, ktorá hlavnú hrdinku ženie zdolávať prekážky aj za cenu vlastného zdravia?

Tyhle sleigh beggy jsou čím dál slabší…

Samozrejme, niečo viac sa tu dozvieme aj o Silky, domácej panej Eliasovho domu. Ak ste doteraz nevedeli, čo za vílu Silky vlastne je, a ako sa dostala práve do Eliasovho domu, konečne vám bude táto záhada osvetlená. Dojemné scény však môžu prísť čitateľovi mierne chaotické pokiaľ si nedoplnil svoj rozhľad aj o anime. Na papieri sa isté myšlienkové pochody, ktoré majú čitateľa ohúriť práve nejakým tým filmovým kúzlom, dajú vyobraziť len sťažka. Nie nadarmo teda ilustráciu dopĺňa text. A ak ste sa naučili čítať medzi riadkami, o to lepšie. V tomto prípade vám vaša domýšľavosť veľmi pomôže, pretože vám isté veci dovysvetľuje.

Silnou stránkou mangy ostáva i naďalej nádherná kresba, čo potvrdzuje opätovne krásna obálka. Kvalita kresby o nič neklesla, takže sa každý môže tešiť na vizuálnu slasť. A keďže sa blížia tie Vianoce, nie je na škodu zmieniť aj zimný slnovrat. Prelínanie západnej a východnej mytológie v Čarodejovej neveste nám tentokrát ponúkne aj tento zimný folklórny sviatok. Autorkine pojatie zvykov a tradícií vo vílom svete je zaujímavé a naskytne sa znovu aj nejaký ten roztomilý moment.

Piatu časť príbehu o kráske a zvierati sa oplatí kúpiť do zbierky. Z jednej strany, ak ste „vydržali“ predošlé štyri knihy, nie je dôvod, prečo by vás tá piata mala sklamať. Tempo rozprávania sa drží stále rovnaké, kvalita neupadá, Elias je stále trošku ťunťa a Čise sa pomaly učí, aké to je, ak ju niekto má rád. Postupne však prichádza viac slzotvorných scénok. Týmto zväzkom sa tento rok pre túto sériu uzatvára. Znovu sa môžeme tešiť na pokračovanie zase ďalší rok vo februári. A dovtedy zazvonil zvonec a nateraz je tejto rozprávke koniec 🙂

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: CREW
  • Séria: Čarodejova nevěsta (vychádzajúca séria)
  • Autor: Kore Jamazaki
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 188
  • Rozmer: 128 × 182 mm
  • Rok vydania: 2018
  • ISBN: 9788074496035

Ďakujem vydavateľstvu CREW za recenzný výtlačok.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.