Pale Cocoon

Mia
0 komentárov

Už vám napadlo, čo sa stane, keď ten papierik, čo máte v ruke len tak odhodíte na zem? A čo tak tá plastová fľaša? Áno, áno, zdvihni ju. A nie, atómová bomba nebola v histórií ľudstva práve najlepší nápad. A chemické zbrane? O tých ani nehovoriac. Zlý stav našej modrej planéty je zásluhou ľudstva. A bude ešte horšie…

Iste si práve myslíte, čo za ekologického fanatika a ochrancu Zeme to tu píše? Pravdou však je, že ten, kto si pozrie Pale Cocoon nemá ďaleko od zapojenia sa k hnutiu Greenpeace či inej organizácií starajúcej sa o našu matičku Zem, len aby predišiel jednej veľkej katastrofe.

Veď, kto by chcel žiť vo svete bez slnka, bez zelene? Človek z „dnešného“ sveta by razom upadol do hlbokých depresií. Iná situácia nastane vtedy, ak svet taký, aký je dnes, nepoznáte. Tu sa hodí proste prihrať starú dobrú otrepanú frázu: sila zvyku. Ak totiž nezažijete lepšie, ba dokonca neviete, aké je to lepšie, tak nemáte dôvod utápať sa v beznádeji. Problémom bude, ak sa začnú nachádzať tzv. archívy, ľahko totiž upadnete do nostalgie videozáznamov živého farbami preplneného sveta.

Ura, mladý človek mužského pohlavia, pracuje v ústave, ktorý sa obnovou týchto archívov zaoberá. Je to horlivé indivíduum a z každého nového záznamu od svojho šéfa, ktorý „zreštauruje“, si urobí i jednu kópiu pre seba. Raz sa mu však do rúk dostane neobvyklý archív, ktorý Urov pohľad na svet prevráti naruby. Na počiatku vzniku tohto ústavu boli všetci ako Ura. Každý nový archív pre nich znamenal ohromnú radosť. Avšak pomaly si ľudia (na čele s Urovou priateľkou Riko) vďaka archívom začínajú uvedomovať koľkú škodu na Zemi ľudstvo napáchalo. Kiežby sa archívy nikdy nenašli, kiežby nikdy neexistovali.

Anime je prakticky ladené v ponurých farbách. Vystihuje to kontrast medzi svetom živým, nezničeným, a svetom pod „krytom,“ vďaka čomu si podvedome viete prisvojiť situáciu.

V cca 25 minútovom anime nie je veľký priestor na detailné vykreslenie charakterov, avšak v rámci možností Pale Cocoon v tomto smere prekonáva očakávania. Nevplývali na mňa umelo, vedela by som si ich pokojne predstaviť ako reálnych ľudí. Autor sa obrátil na veľmi aktuálny problém spoločnosti.

Myslím, že je to jedno z veľkých plus tohto OVA. Netvári sa totiž na filozofické post katastrofické anime s ohromnou dávkou šťavy, Pale Cocoon ním je. Má v sebe veľké množstvo skrytých významov a nejakú tú chvíľu vám potrvá, kým ich ponachádzate. V Pale Cocoon mi najviac vyrazil dych koniec. Jedna sekunda, ktorá v momente zmení atmosféru prostredia. V tejto chvíľke anime doslova zažiari. Ešte teraz nemám problém tú chvíľu vyloviť z pamäte.

Na režisérsku stoličku zasadol Jasuhiro Jošiura, ktorého prsty boli namočené i v jednodielnom OVA Aquatic Language či v titule Eve no Džikan. Hudba podporuje celkový stiesnený a melancholický pocit. Avšak je krásna. Zložil ju Tóru Okada a zvukové efekty mal na svedomí Kazumi Ókubo.

Konečný verdikt? Pale Cocoon je anime, ktoré nemôžem inak, ako len odporúčať. Je to skvost, avšak nie každému „sadne“. Buď sa vám zapáči od prvej sekundy alebo vôbec. CGI animácia pri skombinovaní s „klasikou“ vôbec nepôsobí neprirodzene a geniálny záver zaklincuje celkový úžasný dojem. Pale Cocoon proste má jednoznačné pozitíva a vie zastať svoje nevyhnutné miesto v pamäti.

Japonský názov: ペイル・コクーン
Anglický prepis: Pale Cocoon
Počet epizód: 12 (OVA)
Rok vydania v Japonsku: 2005

Zdroj: archív animedream.sk, pôvodne publikované 3. decembra 2007

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.