Chrno Crusade

Gundam
0 komentárov

Vo svete sa odohráva skrytý boj medzi démonmi a božími deťmi, ktorý trval už po stáročia. Až pokiaľ nedošlo k zmene. Skupina démonov vykonala skutok, pre ktorý dostali prezývku „Sinners“, hriešnici, a stali lovnou zverou všetkých ostatných démonov Pandemónia.

O niekoľko desiatok rokov neskôr, v 20-tych rokoch 20. storočia v Amerike, našli mladí súrodenci jedného z týchto démonov, Chrona, spať v zapečatenej hrobke Svätej Magdalény. Iba málo vtedy Rosette Christopher tušila, že  týmto objavom sa jej život kompletne zmení. Plán zostalých hriečnikov sa opäť rozbieha a chorľavý Joshua, Rosettin brat, je premenený Chronovými stratenými rohmi a unesený. Mladé dievčatko uzatvára s odmietavým Chronom pakt, ktorý drasticky skráti jej život, ale umožní jej démonskému priateľovi využiť svoje sily na záchranu jej súrodenca… O štyri roky neskôr, v čase, v ktorom sa odohráva tento príbeh, je Rosette mníškou Rádu Magdalény a za pomoci Chrona bojuje proti iným démonom, pátrajúc po svojom stratenom bratovi…

Za tie roky, čo sa venujem pozeraniu anime, som videl už vyše 500 rôznych titulov od filmov cez OVA až po nespočetne veľa seriálov. Niektoré boli dobré, niektoré zlé, avšak spomedzi týchto všetkých anime v mojom hodnotovom rebríčku zakaždým vysoko žiaril najmä jeden seriál. 24-dielne anime Chrno Crusade od populárneho štúdia GONZO. Vynikajúci, veľmi silný a mimoriadne emotívny príbeh o pátraní démona a mníšky; ktorí by mali byť nepriateľmi, aj keď ich hlboký vzťah siaha za hranice obyčajného priateľstva; po stratenom Rosettinom bratovi, zaujal mnohých ľudí a Chrno Crusade je nejedným fanúšikom ospevované ako jeden z tých najlepších seriálov, aké existujú. Ja sám sa medzi týchto ľudí hrdo hlásim a toto anime u mňa veľmi dlho obsadzovalo prvú priečku v mojom rebríčku najanime (pokiaľ ho na druhé miesto nezosadil Basilisk). Práve preto som sa rozhodol siahnuť aj po menej známej predlohe tohto veľdiela. Chcel som vedieť, aká je 8 zväzkov dlhá manga, z ktorej vzišiel nádherný a emotívny príbeh Chrno Crusade. Očakával som niečo horšie, alebo maximálne tak isto dobré, ako anime… Dočkal som sa niečoho, čo vysoko predbehlo moje očakávania.

Pre tých z vás, ktorí už videli Chrno Crusade anime, toto sa od svojej manga predlohy v mnohých veciach líši. Aj napriek tomu je však seriál stále adaptáciou mangy, takže viaceré prvky majú tieto dve diela spoločné. Tragédia, láska a dráma, občas odľahčená komédiou. Miesiace sa záujmy exorcistov Rádu Magdalény, démonov z Pandemónia a Sinnerov. Vynikajúce boje a akcia, dodávajúca prepracovanému príbehu spád. Veľmi zaujímavé, živé postavy,  ktoré takmer okamžite prirastú k srdcu. A najmä tragicko-romantický a mimoriadne emotívny vzťah Rosetty a Chrona. Toto všetko nájdete v oboch dielach a toto všetko robí z Chrno Crusade anime a mangy diela kvalitatívne postavené na veľmi vysokej úrovni, s každou zložkou vybalansovanou vysoko nad priemer. Principiálne sa Chrno Crusade anime a manga líšia iba v dvoch veciach, ktoré však vyzdvihujú predlohu seriálu od Daisukeho Morijamy minimálne o úroveň vyššie. V príbehu a kresbe…

Myslím, že so mnou bude väčšina ľudí súhlasiť v tom, že jedným z hlavných ťažných motorov anime bol prepracovaný príbeh (druhým vzťahy medzi jednotlivými postavami a najmä Rosettou a  Chronom). V skutočnosti to tak nie je. Musím sa priznať, že príbeh seriálu ma spočiatku očaril a zamiloval som si ho. Po prečítaní mangy som z neho dosť sklamaný. Nikdy som si totiž neuvedomil, nakoľko je ten príbeh nekonzistenčný a bez náležitých vysvetlení. Dej Chrno Crusade mangy sa od anime vo veľa veciach a najmä konci značne odlišuje, avšak jedna vec je istá. Mangaka si na ňom dal záležať. Logicky veľmi ucelený a kompaktný príbeh pred vami iba postupne odhaľuje jednotlivé súvislosti a skladá ich diel po dieliku, až pokiaľ nezačnete získavať kompletný obraz. Čo sa stalo, prečo sa to stalo a ako sa to stalo… Chrno Crusade manga nevysvetľuje všetko, to je nemožné, ale neuspokojení nebudete odchádzať určite. Naviac, tam, kde anime naťahovalo svoj dej, sa manga rúti bez zaváhania priamo vpred a nenechá vás vydýchnuť. Bez odbočiek, bez zaváhaní a s Chronom využívajúcim svoje schopnosti o dosť častejšie, nebudete mať inú možnosť ako sledovať svojich milovaných hrdinov opäť, avšak tentokrát v nepochybne ligotavejšej, krajšej a najmä od anime odlišnej obálke dejového spracovania.

Čo sa kresby týka, nemám čo povedať. Chrno Crusade je s prehľadom jednoznačne tá najkrajšie nakreslená manga, akú som kedy čítal, s kresbou na úrovni, s akou sa stretnete iba v krátkych jednorázovkách. Jej až bolestne nádherný dizajn charaktererov netreba popísať slovami. Stačí sa len pozrieť, obrázkov je v recenzii zakomponovaných viac než dosť a hovoria viac ako sebe lepšie napísaný text.

Myslím, že  každému, kto sa dočítal až sem, je teda už jasné, že Chrno Crusade manga je určite niečo, čo odporúčam si prečítať každému gurmánovi japonskej komiksovej tvorby. Toto dielo vám totiž ponúka všetko, čo by ste očakávali od kvalitného čítania. Vynikajúci príbeh, zaujímavé postavy, akciu a v neposlednom rade silnú dávku emotívnej tragédie, drámy a lásky. Čo viac si možno priať?

No a na úplný záver už iba jednu vec. Pokiaľ ste ešte nevideli Chrno Crusade anime, silno odporúčam si najprv pozrieť to, a potom si prečítať mangu. Obe diela sú totiž mimoriadne kvalitné a najmä v príbehu dosť odlišné. Určite neoľutujete.

Zdroj: gundam.sk

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.