Dívka ze země Venku / Tocukuni no Šódžo

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

V starých legendách existovali dve božské bytosti. Jedna zosobňovala svetlo, kým tá druhá temnotu. Prívrženci boha svetla sa tešili zo šťastia a bohatstva, ale temný boh im rád hádzal pod nohy polená. Preto ho boh svetla potrestal, zmenil ho na príšeru a vykázal z krajiny…

Kedysi dávno v minulosti existovali dve krajiny. Zem Vonku, kde žili príšery, ktoré šírili prekliatie dotykom, a Zem Vnútornú, kde za hradbami žili ľudia v bezpečí. Každého, kto sa vydal von mimo hradby čakal prísny trest – s prekliatím sa neradno zahrávať. Aj napriek tomu sa v zemi Vonku nachádza malé dievčatko Šiva. Starala sa o ňu prekliata bytosť, ktorej hovorila učiteľ. Títo dvaja by sa nikdy nemali stretnúť. Ale niečo ich k sebe navzájom priťahuje…

Pojatie hlavných postáv sa podobá inému dielu s príšerou a mladým dievčaťom v centre pozornosti – Čarodejovou nevestou. Pán Učiteľ aj Elias sú obaja považovaní za neznáme a nebezpečné príšery, kým Šiva s Čise sú pod ich ochranou. Rozdiel je v dynamike vzťahu – Čarodejova nevesta je skôr romantická a aj o niečo akčnejšia (nie teda, že by tam tej akcie bolo veľa), kým Dievča zo Zeme Vonku je o rodičovskom vzťahu. Čarodejova nevesta je aj o niečo veselšia a má oveľa viac postáv. Rozdielov je samozrejme viac, obe sú unikátne diela, ktoré si užijete. Ak sa vám páčilo jedno dielo, bude sa vám páčiť to druhé.

Dievča zo Zeme Vonku má nádherný, hlavne nebezpečný, svet. Prostredie je pochmúrne, celú dobu vás pri čítaní sprevádza ťaživý pocit. Budete sa strachovať o malú Šivu žijúcu v krajine, kde nebezpečenstvo číha za každým rohom. Atypická kresba plná tmavých liniek a pozadí bude umocňovať vašu nervozitu a strach o dievčatko, ktoré ako jediné v tmavej krajine medzi príšerami vyčnieva z rady jej žiarivosťou.

Zvláštny koniec

Najväčšou slabinou série je veľké množstvo nezodpovedaných otázok. Originálny svet s konfliktom medzi dvomi stranami ponúka záhadu za záhadou. Kto je Pán Učiteľ, prečo je Šiva sama a vonku, odkiaľ sú prekliate stvorenia, dá sa prekliatie vyriešiť… Nie na všetko bude zodpovedané. Miesto toho sa môže stať, že sa v tom všetkom stratíte. Väčšina príbehu je priamočiara. Potom čo sa niekam dostanete, začnú do seba určité veci zapadať, ale koniec je trochu iný oriešok. Keď už si myslíte, že tušíte čo sa deje, autor vás vytrhne z omylu a všetko vám to ešte o niečo zamotá. Vzhľadom na to, že manga vôbec takému vývoju nenasvedčovala, máte čo robiť, aby ste si udržali všetkých desať pohromade. Posledné stránky navyše nechávajú priestor vašej fantázii, Nagabe sa rozhodol nedať vám priamu odpoveď. Niektorí čitatelia preto môžu byť frustrovaní a z čítania mať pokazený zážitok.

Česká verzia tentokrát neoslní

Zvyčajne hovorím, pokiaľ môžete, podporujte lokálny trh. Keď som vyrastala, manga v češtine ešte neexistovala. Až v mojej dobe násťročnej sa k nám dostala manga od Zoneru (2009) a nasledovne Crwi (2011). Manga sa dostala na lokálny trh, krása! Je to už viac ako dekáda, Zoner sa tento rok vrátil k vydávaniu mangy, Crew chrlí sériu po sérii a občasne nás poteší kratšou sériou aj Egmont. Japonský komiks sa predáva, a očividne veľmi dobre. Keď vstúpil na manga trh tento rok Knihy Dobrovský s podznačkou GATE, fanúšikovia jasali. Do momentu, než si čitatelia začali všímať slabej kvality práce. Začiatkom septembra vyšlo Video od Meona, s ktorým kompletne súhlasím a Dobrovský, resp. marketingový manažér pán Pýcha sa k tomu všetkému postavil neuveriteľne detinsky.

Po prečítaní prvých štyroch kníh som sa rozhodla zrušiť objednávku ďalších a miesto toho som presedlala na anglickú verziu. Čeština nie je môj rodný jazyk, aj keď ju ovládam veľmi dobre, keďže v ČR žijem 7 rokov, plus jazyky a čítanie sú mojím hobby. Prečítala som slušný počet kníh v českom jazyku, a len veľmi málo z nich sa mi čítalo zle. Vety v tejto mange pôsobili neprirodzene, kostrbato. Mangu som po prečítaní predala pod cenu slečne, ktorá ju určite ocení viac ako ja. Ja osobne sa cítim okradnutá o peniaze, séria si nezaslúži plnú cenovku za takúto kvalitu.

Ak si chcete prečítať tento krásny príbeh a angličtina nie je vaša silná stránka, určite vás nechcem kompletne odradiť, je to lepšie ako nič. Ja osobne GATE v ich súčasnom stave nebudem podporovať. Svoje peniaze radšej presmerujem niekam inam.  Zberateľov môže potešiť aj krásna anglická deluxe edícia od Seven Seas Entertainment v troch hrubých knihách.

Záver?

Tocukuni no Šodžo nie je dokonalá manga, ale oplatí sa prečítať. Nie je pre fanúšikov akčných diel, je skvelá pre zadumanie sa a ponorenie do nového zaujímavého sveta. Kresba je nádherná, sérii svedčí vybočenie od bežnej manga štylizácie. Postavy sú neľudsky ľudské a ako to už býva, nie je príšera očividná… Ktorú verziu budete nakoniec čítať, či anglickú alebo českú, to už nechám na vás.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.