Gunsmith Cats a ako všetko začalo
Chicago bolo odjakživa mesto, v ktorého závese sa ťahala neslávna povesť miesta, kde sa predávajú a kupujú drogy vo veľkom a zločin, zbrane, a násilie nie sú nikdy ďaleko. A práve do tohto prostredia, tvrdého mesta zločinu a drog, sa rozhodol zasadiť svoj príbeh aj Keniči Sonoda…
Narodený v roku 1962 v Osake, budúci mangaka sa začal venovať kresleniu už ako násťročný a jeho práce časom zaujali anime štúdio Artmic. To ho naverbovalo v roku 1984 a odštartovalo tak jeho kariéru v anime a manga priemysle. Pod vlajkou tohto štúdia sa Keniči Sonoda presadil vo viacerých anime seriáloch, najmarkantnejšie asi v známom Bubblegum Crisis a Gall Force, pre ktoré vytvoril a nakreslil dizajn jednotlivých postáv. Po siedmich rokoch, v roku 1991, ho však už práca v Artmic-u unavila a tak sa rozhodol osamostatniť ako mangaka. A to sa mu podarilo takmer okamžite jeho doteraz najúspešnejším dielom Gunsmith Cats. Z každej z deviatich kníh tohto počinu sa v Japonsku predalo viac než 200 000 kópií a bol nominovaný na známe ocenenia Tezuka Award a Harvey Award. Po tomto úspechu sa Keniči Sonoda vrhol v roku 1997 na svoj ďalší veľký projekt, 7 zväzkov dlhú mangu Cannon God Exaxxion, ktorú dokončil v roku 2004, a ktorá začala v USA vychádzať od novembra 2001. V roku 2004 sa vrátil ku koreňom a pracoval na pokračovaní populárneho Gunsmith Cats s názvom Gunsmith Cats Burst (5 zväzkov). A jeho najnovšou mangou je Bullet the Wizard z roku 2010.
Aké je teda dielo, ktoré prinieslo dovtedy neznámemu mangakovi úspech? V prvom rade treba povedať, že keď Keniči Sonoda začal písať svoju mangu, v Chicagu ešte nikdy nebol. Aj napriek tomu sa však, inšpirovaný neblahou povesťou tohto mesta, ktorá dosiahla až ďaleké Japonsko, rozhodol zasadiť svoj príbeh práve tam. Všetko sa začalo malou kresbou dvoch dievčat, ktorú Sonoda nakreslil pre svojho priateľa vydavateľa. Bolo to akurát v čase, keď rozmýšľal o tom, že by začal pracovať na vlastnej mange a išiel nazbierať nejaké rady k svojim redaktorom. Tí ho nasmerovali k tomu, aby rozvinul kresbu dvoch dievčat so zbraňami v plnohodnotné dielo… Tak vznikla dvojica ženských lovcov odmien v Chicagu.
Gunsmith Cats, kvalita sa pozná
Ako už teda asi bude zrejmé, celá manga Gunsmith Cats sa točí práve okolo tejto zaujímavej dvojice. Rally Vincent miluje všetky druhy zbraní, ktoré predáva vo svojom obchode Gunsmith Cats a rýchle autá, pričom jej hobby, ešte výnosnejšie ako vlastný obchod so zbraňami, je pracovať ako lovec odmien. Jej partnerkou je malá, energická Minnie-May, bývalá prostitútka a expert na výbušniny, bomby a granáty, ktoré miluje o nič menej ako Rally svoje zbrane. Táto dvojica chytá v tvrdom meste, kde sa na uliciach množia drogy a násilie, rôznych zločincov a priekupníkov, na ktorých je vypísaná odmena, obvykle spolu s pomocou iných ľudí, či už sa jedná o bývalú stratenú lásku Minnie-May Kena, informátorku Becky, detektíva Roya, profesionálneho vodiča Beana pracujúceho pre mafiu a ďalších.
Po príbehovej stránke teda Gunsmith Cats určite netrpí. Zaujímavé a neotrepané postavy, množstvo akcie a zaujímavý dej vás rozhodne nudiť nebudú a bez problémov vás udržia v napätí. Toto je ešte umocnené tým, že Gunsmith Cats je seinen mangou, takže si Keniči Sonoda nerobil moc hlavu s násilím a ako sa na správne tvrdé Chicago patrí, zločinci a policajti oboch pohlaví, ale napríklad občas aj nevinní okoloidúci nezriedka umierajú. Síce sa nedočkáte žiadneho Battle Royale alebo Gantza, ale aj tak to bez debát dodáva celej mange na trochu väčšej reálnosti a zaujímavosti. Pánkovia si tiež môžu pridať plus za klasický fanservis, ktorý kolíše od panty shot až po mierny soft-hentai v pár scénach.
Zaujímavý kontrast k týmto nie neobvyklým seinen prvkom akčných máng tvorí kresba. Tá je skutočne veľmi pekná a detailne vyvedená, takže určite poteší a nesklame. Aj napriek tomu sa však musím priznať, že aj keď mi celkom sadne k obdobiu, v ktorom bolo Gunsmith Cats vytvorené (od 1991 do 1997), od seinen mangy by som očakával trochu iný, menej klasický druh grafického prevedenia. Rozhodne si však nesťažujem, skôr naopak. Ako som už povedal skôr, kresba je vyvedená skutočne veľmi pekne a už skôr spomínaný kontrast predstavuje iba ďalšie plus, ktoré sa dá pripísať na vrub tejto výbornej mangy.
Zaujímavý príbeh a vynikajúca kresba však nie je všetko, čo odlišuje Gunsmith Cats od iných podobných diel. Nie je žiadnou náhodou, že hlavná hrdinka Rally Vincent miluje práve zbrane a rýchle autá. V tomto je totiž verným obrazom svojho tvorcu, Keniči Sonoda. Pyšný vlastník zbierky vzdušných pušiek a modelov zbraní (keďže v Japonsku je osobné vlastníctvo bežných strelných zbraní prísne zakázané), Sonoda miluje všetko, čo vonia strelným prachom a chrlí oheň s olovom. Tak isto ako rýchle autá presahujúce 130 míľ za hodinu. A jeho bohaté znalosti sa jasne preukázali aj v mange Gunsmith Cats. Množstvo rôznych detailne vykreslených modelov pištolí a pušiek a rýchlych áut ukazuje, že záľuba mangaku nie je iba vedľajšou záležitosťou a ešte viac umocňuje zážitok z čítania tohto výborného počinu, dodávajúc mu na reálnosti.
Gunsmith Cats je teda výborná seinen manga, ktorá určite nesklame a ponúkne množstvo akcie, zaujímavý príbeh a pre pánov fanservis. Jediným drobnejším nedostatkom môže byť snáď iba absencia silnejšieho konca s náležitým vyvrcholením, čo však nie je žiadnym problémom. Koniec-koncov na pokračovaní dobrodružstiev Rally, May a ostatných postáv Gusmith Cats sa pokračuje v Gunsmith Cats Burst. Určite teda je čo čítať. Gunsmith Cats navyše teraz vychádza aj v češtine od CREW, takže na neho môže siahnuť naozaj každý.
Zdroj: gundam.sk