Mudžúrjóku Šónen

Gundam
0 komentárov

Predstavovali ste si niekedy, aké by to bolo, ak by ste dokázali ovládať gravitáciu? Chodiť po stenách, skákať do neuveriteľných výšok? Fuuko, mladá a úplne obyčajná stredoškoláčka, si to predstavovať nemusí. Ona totiž videla jedného chlapca, svojho spolužiaka, ako podobné veci bez najmenších problémov robí a od tej chvíle nemala pokoja…

Funakoši Ruka – utiahnutý a uzavretý Ruka sa svojim spolužiakom vyhýba a okrem Nacukiho a Jumi, s ktorými sa poznal už od základnej školy, sa s nikým nebaví. Dôvodom preto však je, že ovláda špeciálne sily; schopnosť manipulovať s gravitáciou; ktoré sú však nákazlivé. Teda každý, kto v jeho prítomnosti bude dlhšie pobývať, tieto schopnosti sám získa. A to Rukovi prinieslo v minulosti veľa problémov, takže ich teraz skrýva a ostatným sa vyhýba.

Konami Fuuko – presným opakom Ruky, Fuuko je energické, úprimné a športovo nadané dievča, ktoré keď niečo chce, tvrdohlavo to bude prenasledovať, až pokiaľ to nedosiahne. A preto nedá Rukovi takmer chvíľu pokoja. Aj keď však bude Fuuko spočiatku iba zvedavá na jeho schopnosti, čoskoro sa do utiahnutého Ruky zaľúbi a bude sa pokúšať s ním bližšie spriateliť.

Nacuki – Rukov priateľ, Nacuki je otvoreným a energickým chalanom s prefarbenými blond vlasmi, ktorý sa s Fuuko nepohodne od prvej chvíle, čo sa s ňou stretne. Okrem toho sa zdá, že Ruka poslúcha bez výhrad každý jeho príkaz, čo Fuuko neuveriteľne štve. Inak je samozrejme  tiež schopný ovládať gravitačné sily, keďže s Rukom vyrastal.

Jumi – Nacukiho dievča a zároveň jeho a Rukova detská priateľka, Jumi je veľmi podobná Rukovi. Teda je tichá, nevravná a neschopná prejaviť svoje emócie. Okrem toho sa zdá, že medzi ňou, Nacukim a Rukom došlo v minulosti k sporu, o ktorom však Fuuko nič nevie, a preto sa cíti vylúčená z ich skupiny.

Anti-Gravity Boy či japonsky Mudžúrjoku šónen, ako už si už iste väčšina čitateľov domyslela, je teda romanticko-komediálnou šódžo mangou, točiacou sa predovšetkým okolo vzťahu medzi Fuuko a Rukom. A to šódžo mangou úplne klasickou. Pokiaľ teda očakávate nejakú originalitu, prekvapivý vývoj vzťahov, alebo nejako nadpriemerne spracované postavy alebo dej, budem vás musieť sklamať. Anti-Gravity Boy je totiž hocijakou mangou, len nie originálnou. Príbeh je tak predvídateľný, až to niekedy bolí a drží sa vyjazdených koľají, z ktorých nevybáča ani raz, či už sa jedná o postavy alebo romantiku.

Na druhej strane to ale nijako nevadí. Aj keď je totiž predchádzajúci odstavec úplne pravdivý, neznamená to, že by bola manga spracovaná zle. Nemôžete od nej síce očakávať hlboký príbeh  alebo nadpriemernú kvalitu, ale ako čisto oddychové čítanie pôsobí Anti-Gravity Boy viac než pozitívne. Romantika nie je zbytočne natiahnutá a aj keď je vzťah medzi štvoricou hlavných postáv mierne zamotaný, v konečnom dôsledku nie je nijako zložitý a teda sa nemusíte báť dramatických výstupov v štýle klasického manga šódžo. Toto ešte iba ďalej podporuje odľahčená atmosféra, zobrazená prostredníctvom početných a nezriedkavo veľmi zábavných scénok. Rjó Azuki sa totiž s témou ovládania gravitačných síl vysporiadala veľmi dobre a v kombinácii so zaujímavou komediálnou kresbou dokáže neraz vyvolať úsmev na perách. A to najmä v podaní energickej Fuuko, ktorá takmer každodenne objavuje nejaké tie svoje nové schopnosti a techniky, ako pracovať s gravitáciou a dostáva sa tak do mnohých problémov.

Ak teda premýšľate o tom, či sa vám Anti-Gravity Boy oplatí prečítať, odpoveďou je, že pokiaľ si chcete dať niečo ľahšie, zábavné a romantické, tak áno. Manga sa síce z okov svojho žánrového vymedzenia vymaniť nedokáže (a ani nechce), ale v rámci svojho žánru, komediálneho šódžo, si vedie celkom dobre. A tri knižky prečítate za necelú hodinku a pol.

A pokiaľ sa vám Anti-Gravity Boy zapáči, iste vás poteší fakt, že aj keď Rjó Azuki nenapísala doteraz žiadnu dlhú mangu, tých kratších má na konte celkom dosť. Napríklad Love Wan (2003, 4 zväzky), W-Pinch (2000, 4 zväzky), Seišun Šiteru Kai! (1998, 2 zväzky), Hissacu! Madonna Densecu (1995, 1 zväzok) a ešte viacero iných.

Zdroj: gundam.sk

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.