Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

SATAS
0 komentárov

Zvuk je vibrácia šíriaca sa vzduchom, pričom hudba je príjemný zvuk. To však nie je všetko. Zvuky nás neustále obklopujú a niektoré si už prestávame všímať a uvedomovať. Jeho lepšou variantu je hudba, ktorá má rôzne štýly rytmu, hlasitosti výšok, basov a to najdôležitejšie je to, že sa lepšie počúva než iné monotónne zvuky.

Každý sa už určite stretol s melódiou alebo pesničkou, ktorá ho uchvátila a musel si ju spievať neustále v hlave dookola. Práve takéto kúsky sú niečím špeciálnym. Človek zrazu pozná slová a pospevuje si tú istú pesničku alebo si hundre jej melódiu bez toho, aby si to uvedomil. Najhoršie je to, že je to niekedy k zblázneniu, napr. keď človek chce spať, musí sa na niečo sústrediť alebo vykonáva inú činnosť, pri ktorej mu jeho myseľ nechce dať pokoj a neustále ho bombarduje tou i onou melódiou. Presne toto sa stalo určite veľa ľudom pri hádam najlepšej pesničke Daft Punk-u, One more time. Pekná melódia, jednoduchý text a zaujímavý klip. A práve klip je teraz to najzaujímavejšie. Určite si veľa ľudí všimlo, že ďalšie skladby, ktoré po tejto nasledovali, mali klip, ktorý pokračoval tam kde skončil, klip predošlej pesničky. Koniec celého príbehu však nebol v TV (aspoň u nás) odvysielaný.

Všetko sa to začalo na planéte, paralelnej k našej, uprostred koncertu. Skupina štyroch muzikantov na tomto koncerte predstavila pieseň One more time (ktorá v našej realite preslávila skupinu Daft Punk). Po skončení tejto skladby sa zrazu všade objavili maskovaní ľudia, ktorí uspali všetkých účastníkov koncertu. Ich cieľom však nebola vojenská akcia. Išlo im o unesenie skupiny, ktorá mala práve koncert. Celá skupina bola uspaná a prevezená vesmírnu loď na, pre nich doteraz, neznáme miesto.

Tu sa rozbehne celý príbeh o láske, priateľstve a smrti.

Dostal som sa k hudbe. Keďže je celé toto anime (ak je to správne pomenovanie) skoro bez iného zvuku, než skladieb od skupiny Daft Punk, budete si pripadať ako na koncerte. Prípadne, že pozeráte anime bez zvuku, ale s pustenými skladbami od Daft Punk-u. Zo začiatku je všetko pekné, rýchle, človek si pripadá, že pozerá klipy v TV a baví sa. Však postupne sa energia a pestrosť skladieb stráca a padá do pozadia. Človek sa začne viac venovať príbehu a hudba je už druhoradá.

Najzaujímavejšou vlastnosťou skladby One more time bolo to, že mala animovaný klip, ktorý ju medzi konkurenciou pekne zvýrazňoval. A animácia to je naozaj pekná. Objavujú sa v nej prvky CGI, ale prevláda ručná kresba. Na celkovú animáciu by som nemal žiadne zlé slovo.

Príbeh Interstelly 5555 je sám o sebe dosť plochý. Keďže charaktery nerozprávajú, nie je možné ich hlbšie rozpracovanie. Však nie je ani použite klišé, že všetko dobre dopadne a určitá forma tragédie je aj tu, čo sa mi rozhodne páčilo a prináša to hlavne spestrenie inak predvídateľného príbehu.

Interstella 5555 v zásade nie je anime. Viacej sa podoba na videoklip, čo spôsobuje hlavne fakt, že Daft Puk na svoje najlepšie pesničky použil skoro polovicu animácie. Verdikt je takýto. Niekomu sa nemusí páčiť Interstella 5555, niekomu hej. Je to hlavne netradičný spôsob pozerania anime. City v tomto anime sú pekne podfarbované hudbou, ktorá dodáva náladu scénam. Pre mňa bolo najväčším záporom klesajúca kvalita skladieb, ktoré už neboli také výrazné a niekedy sa mi zdalo, že slúžia len na vyplnenie určitej scény. Však odporúčam tento kúsok pozrieť už len z toho dôvodu, že je netradičný.

Japonský názov: インターステラ5555
Anglický názov: Interstella5555: The 5tory of The 5ecret 5tar 5ystem
Počet epizód: 1 (film)
Rok vydania v Japonsku: 2003

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.