Kare to Kanodžo ni Hanataba wo

Yaonee
0 komentárov

Kare to Kanodžo ni Hanataba wo, známa aj ako Good Morning Call je manga, ktorá okrem dobrej zábavy a vtipných hlášok ponúka čitateľovi originálny pohľad na život mladých tínedžerov. Vychádzať začala v roku 1997 a jej autorkou nie je nikto iný, ako Takasuka Jue, žieňa, ktoré si zaslúži obdiv z každej strany, pretože má jedinečný štýl kreslenia a jej zmysel pre detaily doslova vyráža dych. Samozrejme, ako to už vo svete otakov býva, i tu sa nájde pár nepriaznivcov, ktorí jej jednoducho neprišli na chuť. Vyčítať im to nemá zmysel, pretože každý z nás má rád rozličné veci, takže by sme sa iba zbytočne oberali o drahocenný čas. Ten by sa dal využiť oveľa lepšie. Napríklad takým stručným zhrnutím, objasnením hlavnej dejovej línie, načrtnutím fascinujúcej a zároveň veľmi jednoduchej zápletky a popri tom všetkom si narýchlo predstavíme hlavných hrdinov. Informácie typu: kto koľko meria, akú má krvnú skupinu, či pri akých typoch ľudí začne nekontrolovateľne slintať, nájdete na každej webovej stránke. Stačí si do akéhokoľvek vyhľadávača naťukať vyššie uvedený názov a okamžite vám to vyhodí kvantum odkazov na fankluby a stránky s podobným zameraním. Preto sa tým moja maličkosť pri tejto recenzii nebude obšírnejšie zaoberať.

Jošikawa Nao je viac-menej uletené žieňa, ktoré sa momentálne pohráva s myšlienkou, že internáty sú nám jednoducho nanič. Žiadne súkromie, strelené spolubývajúce, pevne stanovená večierka a to množstvo príkazov a zákazov… Preto je oveľa výhodnejšie prenajať si na tých pár mesiacov, ktoré ju delia od ukončenia semestra, byt. Občas sa síce musí načrieť do vrecka o niečo hlbšie, ale tá vidina úplnej voľnosti je jednoducho neodolateľná. A tak, po menšej výmene názorov s rodičmi, sa naša hlavná hrdinka sťahuje do rozľahlého bytíka s veľkou kúpeľňou, dvoma izbami, vlastnou kuchyňou a s malou chladničkou, kde napriek nedostatku miesta jej nikto nič nebude vyjedať. Teraz sa treba iba vybaliť, vyložiť si nohy a stráviť nečakanú návštevu v podobe mrzutého a strapatého stvorenia, ktoré ju nemilosrdne vykopne pred dvere „vlastného“ bytu.

Nič netrvá večne. A tak sa slastná predstava o úplne novom živote rozpadáva na drobné kúsočky a Nao sa ocitá v dosť komickej situácii. Spoločnosť, ktorá byt prenajímala, si očividne chcela prilepšiť príjem, preto ho ponúkla hneď dvom záujemcom. A pretože na tento drobný fakt zabudla, vznikol nečakaný problém. Ten sa Nao a jej nečakaný hosť, ktorý sa mimochodom predstaví ako Uehara Hisaši, rozhodnú okamžite vyriešiť. Ibaže budova, kde by mala daná spoločnosť sídliť, pripomína viac malý zašitý obchodík než solídnu firmu a na predných dverách sa pýši obrovský oznam, na ktorom stojí: „Out of business, happy day…“ˆˆ (no neporazilo by vás?!)

Pristúpiť na spoločné bývanie, alebo sa jednoducho zbaliť a odpochodovať na internát? A ak by sme sa predsa len rozhodli pre plán A, čo ak sa z nášho neznámeho spolubývajúceho vykľuje nebodaj dajaký perverzný a nepríčetný jedinec, ktorý  s veľkou obľubou obťažuje nevinné dievčatká? A čo s peniazmi, ktoré nám nikto nevráti?

My sa však teraz zahráme na solídne zmýšľajúcich tínedžerov a tento spočiatku neriešiteľný problémik ukončíme, tak ako naši hlavní hrdinovia. Jednoducho siahneme po prvom nápade, ktorý sa nám vynorí v mysli a na privítanie novej spolubývajúcej si objednáme okamžite niekoľko voňavých pízz, ktoré však zjeme sami, pretože o delení v tejto spoločnej domácnosti zatiaľ nemôže byť žiadna reč! To isté bude odteraz platiť i o pudingoch, koláčoch, jednoducho o všetkých veciach tvoriacich jedálny lístok pre chlapcov ako Hisaši. Veď jesť treba. Čo je nás po kalóriách, nadbytočných tukoch alebo po nezdravom spôsobe života:) Navyše, ak by sme predsa len pocítili neutíchajúci hlad po normálnej strave, existujú i zariadenia, ktoré si hovoria „školské jedálne“.
Myslím, že v najlepšom treba prestať. Aký by to malo zmysel, keby som vám tu okamžite vyklopila, akým smerom sa vzťah medzi Nao a Hisašim bude počas celej mangy uberať? Ako sa skončí šnúra odmietnutí „playboya“ školy, prečo bude medzi najlepšími priateľmi našej hlavnej hrdinky od Vianoc krájateľné napätie a kedy si konečne Hisaši uvedomí, že ak sa raz manželka jeho brata opije, zmení sa na bozkávajúce monštrum, ktoré sa okamžite nalepí na prvú osobu v dosahu dvoch metrov (a to vôbec nerozlišuje pohlavia!)? Zbytočne by som mrhala písmenkami, miestom a navyše by som vás ukrátila o pôžitok z celého deja.

A čo dodať na záver?
Snáď iba toľko: Good Morning Call sa radí k mangám, ktoré právom nesú označenie „nezabudnuteľný šódžo príbeh“. Napriek tomu, že sa k veľkým romantikom neradím a môj výber sa redukuje výlučne na dielka, kde sa toto slovíčko nesie v jemných náznakoch, dokázala ma táto manga nadchnúť. A to jej na to postačilo iba pár minút. Takže, ak patríte ku skupinke, ktorá preferuje príbehy v knižnej podobe a prekonávate momentálne obdobie rozchodov, či ste sa rozhodli vziať si pár týždňov dovolenku od toho večného pozerania anime, stačí, ak sa oddáte príjemnému čítaniu.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.