Kingsglaive: Final Fantasy XV

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Je to už pár rokov, kedy vyšiel film Final Fantasy VII: Advent Children a neskôr jeho vylepšené rozšírenie Complete. Bola som ním neskutočne nadšená a tak som samozrejme aj ja prepadla nadšeniu keď som počula o novom Final Fantasy filme. Vtedajší Advent Children postavil latku naozaj vysoko, tak človek naozaj dúfal, že Kingsglaive sa dostane minimálne na rovnakú úroveň.

Kráľovstvo Lucis je chránené mocným kryštálom, na ktorý si robí zálusk impérium Nilfheim. Vojna trvá snáď od nepamäti a sila Lucisu sa aj napriek bariére stvorenej kryštálom vyčerpáva. Jedného dňa zrazu ale agresívny Nilfheim dá kráľovi Lucisu, Regisovi, ultimátum – podpísanie mierovej zmluvy za podmienky vzdania sa celej zeme a jeho syn Lucis sa musí oženiť s bývalou princeznou Lunafreyou z Tenebrae, súčasne väznenou Nilfheimom. Celá mierová zmluva je však samozrejme veľmi záhadná a kráľ Regis, čiastočne ovplyvnený výčitkami, tak musí čeliť neľahkému rozhodnutiu.

Názov Kingsglaive je odvodený od elitných vojakov slúžiacich ako špeciálna jednotka podrobená priamo kráľovi. Sú to práve Kingsglaive a predovšetkým Nyx Ulric, imigrant, ktorému Nilfheim zničil domov, na koho sa dej sústreďuje. Boj o kráľovstvo a slobodu sa pomaly preplieta s osobným bojom Nyxa a dáva tak tomu nádych špecifický pre sériu Final Fantasy. Ústredným motívom mnohých FF sú pocity jednotlivcov a nádej. Nádej nás poháňa vpred aj v dopredu prehnanom súboji. Emotívnosť príbehov robí aj tento film niečím viac, ako len obyčajnou akčnou rúbačkou s prvkami sci-fi a fantasy.

Film je perfektným podkladom pre hru, ako samostatnému kúsku mu už ale hodnota o niečo klesne. Je tu očividné, pre koho je toto dielo určené. Nie som si istá, akú výpovednú hodnotu má pre obyčajného diváka. Začiatok je navyše chaotický a pomalší. Tempo sa našťastie neskôr zrýchli a dej sa začne rozuzlovať do nejakého vyvrcholenia. Príliš dlhé čakanie na hru a následný z ničoho nič ohlásený film spôsobil váhanie v mojom úsudku, čo si vlastne o diele myslím. Netušila som čo od neho mám očakávať a už vôbec, ako mám celkový film nakoniec hodnotiť. Moje pocity ostali nejakú chvíľu po pozeraní zmiešané a potrebovali uležať.

Z grafickej a hudobnej stránky je to samozrejme skvost. Predovšetkým grafická stránka je úžasná. Scenérie pôsobili neskutočne realisticky, ako keby niekto proste zobral kameru a natočil náš svet a následne do nej len vložil postavy a spáchal nejaké tie CGI efekty. Dizajnéri si dali záležať na každom detaile – od áut a iných strojov cez monštrá, zbrane po samotné mesto.

Mierne kaziaci dojem je spôsob súbojov, rúcajúce sa budovy, celková „apokalypsa“ dodáva pocit filmov Transformers, kedy sa všetko rúca ako domčeky z karát za sprievodu množstva výbuchov, a aj napriek tomu nevidíme ľudské obete. Na konci filmu sa samozrejme nejakí ľudia kráčajúci k nejasnej budúcnosti objavia, otázkou teda je, kde sa doteraz skrývali.

Zo začiatku som váhala, či si tento film mám vôbec pozrieť. Na druhú stranu som na neho aj dychtivo čakala po prezretí trailerov. Začiatok by u mňa mal asi 7/10, postupne počas plynutia deja sa tempo aj kvalita zlepšuje, kde hodnotím finálny výstup na 8/10. Animácia inak ako nádherná byť nemôže, keby bola horšej kvality, Square Enix by si samo zavarilo.

Japonský názov: KINGSGLAIVE FINAL FANTASY XV
Anglický názov: Kingsglaive: Final Fantasy XV
Počet epizód: 1 (film)
Rok vydania v Japonsku: 2016

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.