Great Teacher Onizuka

Xtremus
0 komentárov

Každý poznáte učiteľov. Sú otravní, niekedy agresívni, stále sa myslia, že sú niečo viac. Avšak je tu jeden človek, skôr revolucionár, ktorému sa to nepáči a tvrdí, že ak by sa stal učiteľom, urobil by školu pre žiakov zábavnú. Jeho sny sa však po zmeškanom teste pre nových učiteľov rozplynuli. No predstavte si, našla sa jedna škola, presnejšie akadémia Holy Forest, ktorá o nášho zatiaľ nepoznaného dvadsaťtri ročného panica, bývalého majstra karate a gangstra s menom Onizuka Eikiči prejavila záujem. A tak sa naša divoká jazda školským životom, alebo inak školou života, môže začať.

Poďme  sa teda ponoriť do sveta Great Teacher Onizuka (a.k.a. GTO) trochu hlbšie. Celá séria je založená na školskom živote najproblémovejšej triedy na škole, do ktorej bol náš Onizuka pridelený ako triedny učiteľ, aby žiakov naučil poslušnosti a mravom. Ale to nebude také jednoduché. Skoro každý zo študentov má svoj vlastný príbeh a vybojovanie ich dôvery nebude vôbec jednoduché. A o to tu ide. Keď budete čakať trochu komplexnejší alebo dobre prepracovaný dej, tak tu ho určite nenájdete. Je to vlastne úplne prosté a niekedy až veľmi stereotypné. Získať si dôveru jednotlivých študentov, a to úplne originálnym spôsobom, je vlastne  celým dejom tejto série. Napríklad niektorých prinúti skočiť bunjeejumping z prístavného mosta s istením v podobe baliacich motúzov. Celé anime je preplietané komediálnymi prvkami, ktoré inde určite nenájdete. Nepredvídateľné správanie nášho Eikičiho vás neraz dostane zo stoličky… Sem tam sa tu stretnete i s prvkami klasického šónenu, ale tie sú skôr výnimkou. Bitky tu síce nájdete, ale len veľmi zriedkavo alebo v podobe rôznych súbojov, napr. plaveckých alebo v pretekaní na motorkách. Taktiež tu nenájdete vylepšovanie hlavného hrdinu alebo vývin jeho charakteru (on je jednoducho dokonalý). Avšak aj napriek všetkému tomu vandalstvu, perverzite a podobným ilegálnym či legálnym veciam je Eikiči rozhodný vo chvíľach, kedy to je za potrebu a neváha obetovať svoj život pre svojich študentov či priateľov.

Keďže toto anime patrí k tým starším, tak poviem, že animáciou ohúrení určite nebudete. Predsa len je z roku 2000 a v porovnaní s dnešnými titulmi to je úplný šrot. No pre tých čo majú radi staršie anime, či tým ktorým nezáleží na grafickom spracovaní, alebo tým čo najmä záleží na zábave, tak tí s tým problém mať nebudú. Musím uznať, že ja som jeden z milovníkov anime s prepracovanou grafikou, a keď je k tomu ešte skvelý hudobný sprievod, tak som úplne spokojný. V tomto prípade som urobil výnimku a som rád, pretože toto anime stojí za to. Ak sa vám koniec série bude zdať slabý alebo nepostačujúci, tak si prečítajte mangu, ktorá  sa približne v polovici seriálu vyvíja úplne iným smerom.

GTO a.k.a. Great Teacher Onizuka je jednoducho skvelá komédia so slabším nádychom šónenu. Ak sa chcete uvoľniť, poriadne pobaviť, a pritom vám nevadí slabšie grafické spracovanie, tak určite nesmiete minúť túto sériu, ktorá vás niekedy bude nabádať na to, aby ste sa zamysleli, či ju vyrábali ľudia, pretože také komediálne scény aké sú tu by normálni ľudia určite nevymysleli.

Japonský názov: グレート・ティーチャー・オニヅカ
Anglický prepis: Gureeto Tiichaa Onizuka
Anglický názov: Great Teacher Onizuka
Počet epizód: 43 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 1999 – 2000

Zdroj: gundam.sk

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.