Bez ohledu na to, že hned druhé přikázání z Desatera říká „Nezobrazíš si Boha…“ je v křesťanském světě a především v Katolické církvi kladený veliký důraz na zobrazení Ježíše. Nemyslím tím jen oltářní obrazy, ale především obrazy Křížové cesty, které v čtrnácti zastaveních ukazují Ježíšovu cestu od Pilátova dvora, kde byl odsouzen, až po uložení jeho těla do hrobu. Již od šestého století tak věřící mohli na obrazech Křížové cesty sledovat Ježíšovu poslední pouť. Domnívám se, že Křížová cesta sloužila nejen k náboženským účelům, ale zároveň také ke vzdělávání mas, které zhusta neuměly číst a k Bibli ani neměly přístup. V podstatě by Křížová cesta či Iluminovaný spis mohli být předchůdci dnešních komiksů.
Vlastně tedy ani není divu, že křesťanské obce ve dvacátém století využily právě komiks k tomu, aby zprostředkovaly biblické příběhy a především příběh Evangelií (tedy vyprávění o Ježíši Kristu) mládeži.
Pominu-li různé náboženské letáky či brožurky, vidím zhruba čtyři komiksová zpracování Ježíšova příběhu. Tedy přeložena do češtiny či slovenštiny. Dvě z nich jsou zahrnuta ve velkých svazcích spolu s příběhy ze Starého zákona a dvě naopak zpracovávají pouze Evangelia.
Tím asi nejstarším je Komiksová Bible, která poprvé vyšla roku 1978 a jejímž ilustrátorem je André Le Blanc. U nás ji roku 2004 vydalo Karmelitánské nakladatelství. Je to vskutku zajímavý kousek, už jen proto, že zpracovává všechny biblické příběhy. A ačkoliv disponuje takovými věcmi, jako je jmenný rejstřík a mapy oblastí, ilustrace jsou poplatné době vzniku a z dnešního pohledu vzbuzují úsměv.
V roce 2008 vytvořil britský autor nigerijského původu Siku knihu Manga Ježíš. Což je černobílý příběh Nového zákona ve stylu populárních japonských komiksů manga. Siku spolupracuje například s vydavatelstvím Marvel Uk. A na jeho práci je to znát. Bohužel černobílý tisk a hranatý styl ne nepodobný obrázkům Mika Mignoly asi děti moc nezaujme.
Siku ovšem neskončil u černobílé mangy. Roku 2015 spojil síly s Richardem Thomasem a Jeffem Anderonem. Díky jejich spolupráci vznikla kniha Hero Bible – akční příběhy knihy knih. Tento velkoformátový komiks na křídovém papíře má potenciál oslovit teenagery. U nás jej vydal Biblion.
Nejčerstvějším kouskem na našem domácím trhu je pak Manga Mesiáš. Tu má na svědomí skupina křesťanů sdružená pod hlavičkou Nextmanga. Scénárista Hidenori Kumai, ilustrátor Kozumi Šinozawa a jejich tým se rozhodli oslovit především japonské školáky (nicméně se snaží proniknout také na Americký kontinent a do Evropy, (protože byť MANGA, Mesiáš se čte hezky po našem, tedy odpředu do zadu.)Protože jde o typickou mangu a navíc ještě určenou školní mládeži, je vyvedena v pestrých barvách a na rozdíl od Manga Ježíše či Hero Bible se její autoři nevyžívají v zobrazování explicitního násilí. Takže i ukřižování či bičování Ježíše jsou zobrazeny na jednom či dvou obrázcích. Což u knihy pro děti kvituji s povděkem. Mesiáš je mangou, a tak jsou samozřejmě výrazové prostředky poplatné tomuto stylu. Velké oči, přehnaně zveličené vyjádření emocí pomocí šklebů a podobně. Na knize jsou velice sympatické především odkazy na biblické verše vztahující se k jednotlivým událostem Ježíšova příběhu. Ty jsou uvedeny na každé stránce pod čarou, a pokud mohu posoudit, obsahují odkazy na verše ze všech evangelií, ve kterých se o tom daném příběhu píše. Zároveň je kniha doplněna mapou a občasnými vysvětlivkami, které lépe přiblíží dobové reálie. Ty se ilustrátor i scénárista snažili pokud možno vystihnout co nejpřesněji. Nechybí také obrazový přehled profilů všech významných postav příběhu.Autoři píší, že Manga Mesiáš je „Adaptace starobylých textů.“ A já musím říci, že je to adaptace zdařilá. Kdybych měl své sedmileté dceři dát přečíst komiks věnující se příběhu Ježíše Nazaretského, byl by to ze všech čtyř výše uvedených pravděpodobně Manga Mesiáš.
Japonský názov: 救世主 人類を救いし者
Anglický prepis: Kyuuseishu Jinrui o Sukui Shi Sha
Anglický názov: Manga Messiah
Autor: Šinozawa Kozumi
Ďakujeme za recenzný výtlačok.