Romeo x Juliet

Gundam
0 komentárov

Rómeo a Júlia. To je veľkolepá dráma od samotného Shakespeara. Príbeh plný vášne a nenávisti, večnej lásky a utrpenia, konfliktov a smrti. Príbeh, ktorý stáročia očarovával ľudí svojou krásou a krutosťou osudu. A tiež príbeh, ktorý sa konečne dostal na výslnie japonského zábavného priemyslu, ktorý je známy tým, že rád čerpá z rôznych zďaleka nielen domácich námetov a dodáva im nové vyznenie, príchuť. Vitajte vo svete ďalšej jedinečnej GONZO-vky. Vitajte vo svete Romea a Juliet.

Ak sa japonskí anime režiséri a producenti rozhodnú napísať svoje dielo podľa nejakého iného románu či filmu, môžeme si byť istý zakaždým jedným. Prežije iba základná myšlienka, podaná v novom, očarujúcom kabáte; v strhujúcom a veľkolepom príbehu, ktorý si ide vlastnou, fascinujúcou cestou. Tohto príkladom bol už Gankutsuó, adaptácia Grófa Monte Christo, tiež od štúdia GONZO. A tohto výnimkou Juliet x Romeo určite nebude.

Celý príbeh je zasadený do vzdušného mesta Neo Verona. Vznášajúce sa nad oblakmi na lietajúcej zemi, Neo Verona je veľkolepé, scénické mesto s početnými vežami a úzkymi uličkami, obývané ako normálnymi ľuďmi, tak šľachticmi lietajúcimi na okrídlených koňoch. Život však nie je moc ľahký. Pred 14-timi rokmi vládli Neo Verone dva mocné rody. Montagueovci (čítaj Montekovci) a Capuletovci. Avšak Montague, krutý, tyranický otec nevinného Romea, dal vyvraždiť onej búrlivej noci spred 14-tich rokov všetkých Capuletovcov. Prežila iba Juliet, chránená služobníkmi svojej rodiny, ktorí iba tesne unikli vyvraždeniu a prisahali raz povstať v jej mene a zvrhnúť tyraniu krutého nového kráľa, pod ktorou trpia všetci ľudia. A práve ako nevedomá Juliet, pomáhajúca ľuďom ako maskovaný zbojník Crimson Whirlwind, dosiahne 16-tich rokov, stanú sa dve veci. Dozvie sa pravdu o svojom pôvode a tom že má viesť zostalých služobníkov svojho rodu proti Montagueovi a zároveň sa prvýkrát beznádejne zamiluje. Začiatok vzájomnej a tragickej lásky dvoch mladých ľudí, ktorí sa hneď pri prvom stretnutí stratili v pohľade toho druhého, netušiac, že ich rodiny sú nepriateľmi na život a smrť…

Romeo x Juliet je anime, ktoré sa nedá popísať nijako inak ako scénické. Veľkolepé mesto plné veží, majestátne okrídlené kone, záhrady plné bielych dúhoviek (kvety, kto by nevedel), úzke uličky a atmosféra 18. storočia dodávajú tomuto seriálu unikátne vyznenie. Vyznenie, ktoré je najviac cítiť v príbehu Romea a Juliet. Ako inak, stredobodom záberu Romeo x Juliet bude práve táto dvojica a jej romantický vzťah. Ako jedna udalosť nasleduje druhú, služobníci Capuletovcov sa zhromažďujú k rebélii a tyranický Montague upevňuje krutú vládu nad svojim ľudom, obaja mladí ľudia sa zmietajú medzi svojou nepotlačiteľnou láskou a tým faktom, že obaja stoja na opačných stranách konfliktu, aj keď Romeo s vládou svojho otca nesúhlasí. Ako príliv, ktorý sa opakovane triešti o ostré skaly, sa pár stretáva a zase odďaľuje, prekonáva prekážky, ktoré medzi nimi neustále vyvstávajú, zatiaľ čo sa na pozadí začína pomaly ale nevyhnutne meniť samotná Neo Verona, už unavená vládou tvrdej ruky Montagua.

Romeo x Juliet je predovšetkým romanticko-dramatické anime. Aj keď teda obsahuje nejakú tú akciu a politiku, ktoré sú však viac menej v menšine, čo je iba na škodu, hlavným pilierom je tragická romantika, nesená oboma hlavnými predstaviteľmi. Emocionálnych scén s vlajúcimi lupienkami kvetov, s Romeom a Juliet vo vzájomnom objatí, tu teda nájdete určite viac než dosť. Avšak…

Aj keď je samotný príbeh Romeo x Juliet určite zaujímavý a veľmi fascinujúco mieša pôvodné elementy tragickej Shakespearovej hry s novým, jedinečným vyznením anime, predsa len sa musím priznať, že sa mi zdá, že tento seriál proste mohol byť omnoho lepší. Omnoho veľkolepejší. Pokus Capuletovcov o prevzatie moci sa odohráva efektívne iba prostredníctvom túžby malej skupiny ľudí poraziť tyranického kráľa. Namiesto plitickej hry či skutočnej rebélie, ktoré by obe dodali anime iba na hĺbke, sa teda dočkáte omnoho skôr skrytého plíženia a malých, individuálnych bojov, čo nevyhnutne sklame a zároveň tiež narúša samotnú tragickú rovinu vzťahu dvoch hlavných protagonistov.

To je ďalší problém Romeo x Juliet. Aj keď je toto anime bez pochybností romantickou drámou a vzťah medzi Romeom a Juliet je vykreslený občas veľmi pekne, časom sa ich opätovné stretnutia ošúchajú a stratia na iskre. V čom príbeh sklame je, že nedokáže mladých ľudí skutočne odlúčiť a postaviť do pozície, ktorá by vyvolala silné emócie. Prekážky medzi nimi sú v podstate čisto vonkajšieho charakteru, keďže ako Romeo tak Juliet nevnímajú prakticky ani raz toho druhého ako nepriateľa. Preto aj keď môže ich vzťah zostať romantickým, ku koncu sa už proste ošúcha a aspoň pri mne už nedokázal vôbec vyvolať také emócie, aké som od neho očakával.

Romeo x Juliet je anime s určite nadpriemerným spracovaním a bohatou dávkou romantiky a drámy. Bohužiaľ však, kvôli škále samotného konfliktu, okolo ktorého sa točí a príliš častému zobrazovaniu a rozdrobovaniu vzťahu Romea a Juliet, nedokáže zaujať tak, ako by mohlo. Tak ako by malo. Práve z tohto dôvodu ohodnotím samotné anime iba na osem bodov, aj keď som preň spočiatku mal pripravených deväť. Aj napriek tomu si však myslím, že patrí k jedným z tých lepších titulov roku 2007.

Čo sa audiovizuálneho spracovania týka, to odpovedá anime z roku 2007. Obvykle je síce priemernej kvality (aj keď nie že by bolo škaredé), avšak najmä pri viacerých romantických a scénických pohľadoch na monumentálnu Neo Veronu či záhrady kvetov stúpa do výšin a potešuje svojou kvalitou. Inak však nie niečo, z čoho by ste padali od úžasu na zadok.

Japonský názov: ロミオ×ジュリエット
Anglický prepis: Romeo x Juliet
Anglický názov: Romeo x Juliet
Počet epizód: 24 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2007

Zdroj: gundam.sk

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.