Animefest 2017

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Plánovane-neplánovane som sa dostala na 14. ročník Animefestu. Všetkými obľúbený Brniansky festival sa znovu predviedol v plnej kráse na území Brnianskeho výstaviska. Je tu jedna vec, ktorú musím pred reportážou spomenúť, predtým než sa pustím do písania: Nikdy predtým som na Animefeste nebola. A práve preto, som sa veľmi tešila na niečo nové. Ak ste na Animefeste sami nikdy neboli, možno je tento report práve pre vás, aby vás presvedčil, že na budúci rok musíte ísť aj vy.

Po príchode do Brna sme ešte stihli odbavenie vstupeniek päť minút pred zatvorením (odbavovalo sa od 10.00 do 13.00 a potom až priamo po začatí festu), čo sa ukázalo ako veľmi veľká výhoda, pretože sa pred vstupom o šiestej večer vytvorila naozaj pekne dlhá rada. Tá vraj aspoň postupovala rýchlo. Priestory Animefestu (ďalej len AF) boli pre mňa úplne nové a tak som celý piatok vlastne blúdila kade-tade a zoznamovala som sa s nimi. Podarilo sa mi dostať do Rotundy na zahájenie programu, ktorý ukázal tému tohtoročného AF. Pre tých, ktorí neviete, každý rok je nejaká téma a návštevníci si vyberú/dostanú jednu stranu. Rozlišuje sa to páskami a tento rok boli pásky modré za Kjúto Avenjú a červené Chaotica. Ide o dve kapely s rozličným zameraním – pop a rock. Aktivitami na prednáškach, v súťažiach, v hlasovaní a podobne dostávala body jedna, alebo druhá frakcia.

Samotný areál je síce veľký, prednáškové sály sú však bohužiaľ menšie. V podstate by bolo treba, aby väčšina prednášok a súťaží malo tak 3x väčšiu kapacitu. Bohužiaľ AF sa stáva viac a viac populárnym a prišlo o niečo viac ľudí, ako organizátori odhadovali. Výhodu mali VIP, ktorí mali zabezpečený vstup do sál ako prví. Bohužiaľ VIP lístky sú fuč chvíľu po otvorení predpredaju. Mňa zachránil práve vstup pre press, ktorých púšťali napríklad na cosplay súťaže ako úplne prvých a na ostatné prednášky spolu s VIP. Vyhla som sa tak dlhým radám, hlavne keď hlavný program v Rotunde mal časový sklz. Stačilo mi sledovať obrazovku v hale, kde prebiehalo živé premietanie a potom sa len pobrať kam treba.

Priestory haly so stánkami ma veľmi prekvapili. Najskôr som si vyzdvihla objednávku s novou zbierkou českej mangy Vějíř a odznakom. Hneď potom som sa vydala na obchôdzku všetkých stánkov. Od replík samurajských mečov a rôznych filmových/anime replík cez odznaky, plyšáky (ktorým ako na Anime Show 2017 tiež dominovali Pokémoni), až po japonské sladkosti a iné lahôdky v škatuliach. Už v piatok som minula docela sumu na Warhammer 40k knižky. A následne dni som sa musela mierne krotiť. I keď ešte jedna knižka (ale len za 30 kč!) pribudla.

K môjmu údivu tu bolo aj mnoho furíkov. Keďže osobne proti nim nič nemám a kostýmy boli podarené, spravila som si s pár niekoľko fotiek, pretože prečo nie. Cosplayov tu samozrejme bolo viac než dosť. A teda myslím že zatiaľ som tento rok videla najviac cosplayov práve na AF. Mimo cosplayerov tu samozrejme vládli „free hug“ tabuľky, takže objatí mám na celý rok (resp. do najbližšieho conu, ktorý bude) dosť.

V sobotu som sa bola pozrieť na prednášku Lucie Melounové, ktorú môžete poznať z jej YouTube kanálu Japondělí. Prednáška bola z časti „prevzatá“ z videí a časť bola nová, takže som si niečo zopakovala a niečo som sa naučila. Pokiaľ ste neboli na AF alebo ste sa na prednášku nemohli dostaviť, určite odporúčam zájsť minimálne na jej kanál, neoľutujete. Potom som prakticky už len „lovila“ cosplaye a čakala na cosplay súťaže.

Cosplay debut

Porotcovia v debute boli traja, Widdle WadeRav, a Laura (Asgardian Fraud Workshop). Cenu poroty získala Kaya ako Kógjoku Ren (Magi: Labyrinth of Magic). Súťažiacich v debute bolo dosť a nesmierne prekvapili kvalitou. Nielen detailné kostýmy ale aj veľmi vymakané choreografie boli naozaj niečo. Bolo docela ťažké si vybrať nejakého favorita, pretože bolo vidieť snahu u každého. Nakoniec ale za mňa vyhrala asi Mercy a čo sa týka najlepšieho vyrytia do pamäti vďaka humoru, tak to bol jednoznačne Legolas s jeho skejtbordom a hudobným remixom.

Cena divákov: 
3. EVIE ako 2B (NieR: Automata)
2. LEGOLAS ako Legolas (Pán Prsteňov)
1. LIN ako Mercy (Overwatch)

Špeciálne ceny od porotcov:
Widdle Wade – Mercy (Overwatch)
Rav – Medivh (Heroes of the Storm)
Laura – 2B (NieR: Automata)

Cosplay súťaž

Cosplay debut nasadil latku dosť vysoko a popravde som od súťaže čakala trošku viac, ale určite ma zase nesklamala. Porotcami v cosplay súťaži boli Kenny, Zel, Gerry a Calypsen. Pred vystúpeniami súťažiacich sa predviedla aj minuloročná výherkyňa a reprezentantka Českej republiky, Germia, ktorú ak nepoznáte, tak to musíte hneď teraz napraviť.
 
Cena divákov:
3. ARISU ako Coco Bandicoot (Crash Bandicoot 3: Warped)
2. JULIANET ako Nox (Smite)
1. LENA ako Rapunzel (Tangled/Na vlásku)
 
Cena poroty:
Skupina: (bola jedna, takže vyhrala všetky tri ceny) – Kuromaru a Higetsu  z Overwatchu
 
3. ADELA ROZARI ako Emma Bloom (Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children)
2. ARISU  ako Coco Bandicoot (Crash Bandicoot 3: Warped)
1. LENA ako Rapunzel (Tangled)

Ako to už začalo byť u mňa zvykom, v nedeľu som sa zastavila aj u konzol a niekoľko desiatok minút sme hrali vo štvorici Mario Kart 8 Deluxe na Nintendo Switch a vyskúšala som aj demo Yokai Watch 2, ktoré mi úprimne príliš nešlo. Po zábave sme išli na prednášku Číno, WTF again? Kde nás čakala na privítanie veľká plyšová panda, ktorú sme si neskôr všetci pokolovali, vystískali a porobili fotky. Kto z vás netušil aký problém pre turistov sú čínske toalety, ako dobrí sú čínsky cosplayeri, a na vážnejšiu, až depresívnu nôtu ako funguje obrovský ilegálny trh s ľudskými orgánmi, všetko sa to dozvedel práve tu. Súčasťou bola aj akási tombola, kde si všetci zúčastnení vylosovali prázdne, nevýherné, alebo s pandou, výherné papieriky. Výhercovia potom dostali retro hlavolam s pandou. Prednáška bola populárna, a keďže po nej už nebol žiadny program v sále, pretiahla sa ešte asi o 30 minút, čomu som vôbec nenamietala.

Pred odchodom domov nás odchytila slečna z MANA stánku. Jedná sa o tekuté jedlo. Vraj už balia a majú posledné vzorky zadarmo. Ako každý hladný človek po skončení som síce tekuté, ale za to stále jedlo uvítala a poloriedku tekutinu s príchuťou cesta na palacinky či riedkej krupičnej kaše bez cukru zhltla. Neviem si síce predstaviť ako na tom niekto žije aj pár mesiacov alebo nebodaj rokov, raz za čas to však nie je vôbec zlé. Cestou v aute sme všetci mimo vodiča (chvalabohu) prakticky chrápali. Všetci asi ľutujú, že cony sú max. tri dni, ale predsa len, kto z vás by vydržal viac?

A teda, ako by som to všetko zhrnula? Neskutočný zážitok. Animefest si môže právom naozaj hovoriť najlepší český con. Aj napriek nejakým meškaniam boli organizátori všetci perfektne informovaní, každý pekne označený a žiadna sekcia nemala očividné problémy. Artist Alley, okolo ktorého som skôr len chodila mal obrovské množstvo umelcov s rôznymi štýlmi, obchodov tu bolo požehnane a z prednášok si človek nevedel vybrať. Už teraz mi je jasné, že budúci rok idem znovu bez okolkov. A samozrejme, galéria fotiek nesmie chýbať a jedna malá novinka! Na úplnom konci sú aj dva gify všetkých súťažiacich v cosplayi. I keď na druhom nám bohužiaľ do záberu vbehla nejaká osoba 🙁

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.