Názov Gurren Lagann počul nejeden fanúšik anime. A ako každý, aj ja som o ňom počula, vlastne som ho mala na pláne pozrieť roky rokúce. Tá chvíľa konečne nastala a tak som sa ponorila do deja neuveriteľného a niesla som sa na jeho vlnách veľkým štýlom až do konca.
Simon a Kamina pochádzajú z podzemnej dediny ukrytej pred svetlom sveta. Zatiaľ čo Simon je štrnásťročný utiahnutý chlapec bez iskry do života s jediným účelom kopať tunely, jeho „bro“ Kamina je úplny opak. Jedného dňa Simon pri kopaní tunelov narazí na obrovskú mechanickú hlavu. Aby toho nebolo málo, prenikne z povrchu zemského iná veľká hlava v tvare býka, ktorú porazia za pomoci Jóko s jej obrovskou puškou, ktorá prišla z povrchu. V tomto okamihu sa celý život dvoch blízkych priateľov mení a šedá realita podpovrchovej dediny je vystriedaná púštnym svetom s nekonečnou modrou oblohou. Ľudia ale mali dôvod, prečo žijú pod povrchom. Tých zvláštnych mechanických hláv – Gunmenov – je podstatne viac. A vôbec nie sú priateľské!
Séria zožala obrovské pozitívne ohlasy po celom svete. Vyhrala Excellence Prize na Media Arts Festival v Japonsku v roku 2007 a aj „Best Television Production“ na Tokyo Anime Awards v roku 2008. Režisér Hirojuki Imaiši vyhral „Personal Best“ na dvanástom Animation Kobe Festivale za jeho podiel na sérii a bez ceny sa neobišiel ani dizajnér postáv Acuši Nišigori za najlepší dizajn postáv.
Jediným problémom série môže byť pomalý rozbeh. Trvá pár epizód, kým sa začne vyostrovať väčší obraz a zámery postáv a to môže diváka chvíľkami na začiatku nudiť. Na druhú stranu, keď anime začne s dejom na plné obrátky, nedokáže sa zastaviť. Koniec koncov, Gurren Lagann má na svedomí štúdio Gainax, ktoré vypustil do sveta aj nemenej známy počin FLCL (Fooly Cooly, či ak chcete Furi Kuri) a to je nemenej strelené ako Lagann. Od Gurrenn Lagann sa zrejme inšpiroval aj Kill la Kill (štúdio Trigger) a to ako strelenými nápadmi a originálnym pojatím deja, tak aj dizajnami postáv, ktoré sú priam odtrhnuté z reťaze.
Práve dizajny postáv sú jednou z vecí špecifických pre anime ako žáner. Bývajú často veľmi farebné, odvážne, prehnane zveličené a až absurdné. Dodáva to sérii špecifický šmrnc a u mnohých modernejších kúskoch po roku 2010 je to práve kameň úrazu. Postavy sa totiž stávajú viac jednoduché, priemerné a šedé. Robí to z nich šedé myšky, ktoré sa ťažko zapamätajú a mnohokrát majú „syndróm rovnakej tváre“ – čiže rovnaký tvar očí a čŕt, ktorých jediný rozdiel je v odtieni farieb. Sú tak síce jednoduchšie na animáciu a kresbu, ale preboha, tak nudné a nezapamätateľné ako sa dokážu stať… Neberte to ale zle, niekedy je menej viac. Len to treba vedieť implementovať správne.
Perfektné plus u tejto série sú dejové zvraty. Žiadna lineárnosť! Nikto z vás sa nestane veštcami osudov, ale budete dychčať po ďalšej epizóde, aby ste sa dozvedeli viac. Okrem toho tu nájdete občasný fanservis, ktorý nič nekazí, ale výborne zapadá do absurdného dynamického sveta. Súboje sú taktiež spracované na jednotku, i keď občasne sa tu vyskytne recyklovanie scén – napr. u výbuchov.
Ak by som to mala zhrnúť, táto séria je presným opakom Neon Genesis Evangelion. To je jedna z prvých myšlienok, ktoré mi prišli na um pri pozeraní. Absurdita, absurdita, absurdita, a za pomoci dostatočnej inšpirácie zvládnete všetko. A čo tam potom, že ste len obyčajný človek. Ver vo svoje ja, ktoré v teba verí (ak to dáva zmysel…)
Japonský názov: 天元突破グレンラガン
Anglický prepis: Tengen Toppa Gurren Lagann
Anglický názov: Gurren Lagann
Počet epizód: 27 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2007