Tvá dubnová lež 1

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Kósei Arima je známy talentovaný klavirista  a to má zatiaľ len štrnásť. Ale, jeho svet je čierno-biely podobne ako stránky nôt. Po smrti svojej matky sa uzavrie do seba a navyše, prestane počuť hudbu. Každý deň je fádny, život mu uteká pred očami bez akejkoľvek radosti. Nepomáha ani jeho kamarátka z detstva, ktorá sa ho snaží znovu prebudiť k životu. Farby sa mu začnú vracať až keď je donútený robiť bočného kamaráta spolužiakovi za účelom vyniknutia pred dievčaťom. Netušil totiž, že kamaráta zaujíma dievča, ktoré  hrá na husle ako bohyňa. Kaori Mijazono nezaujímajú žiadne výhry ani prestíž, chce si len užívať hranie.

Protiklady sa priťahujú

Šigacu wa kimi no uso či Your lie in April vychádzala od roku 2011 do 2015 a dokopy má 11 kníh. Radí sa tak ku kratším manga sériám, čo ale nebránilo tomu, aby manga získala ocenenie najlepšej šónen mangy na 37. ročníku Kodansha Manga Awards. Manga má v Japonsku v obehu minimálne 5 miliónov kópií. Aj napriek veľkému úspechu sa kritici nevedia dohodnúť. Niektorí chvália postavy a príbeh, iní kritizujú kresbu a drámu. Dielo sa dočkalo dvadsaťdva dielnej televíznej anime adaptácie od štúdia A-1 Pictures v rokoch 2014 – 2015 a zozbierala len kladné ohlasy. Nasledoval aj hraný film o rok neskôr (2016).

Hlavné postavy sú opakom seba samého. Kósei je pesimista bez cieľa trpiaci depresiou, kým Kaori vidí svet cez ružové okuliare. Introvertný chlapec stretne extrovertné dievča. Kósei nemá žiadnu istotu v seba samého, kým Kaori ňou priam srší. Ich interakcia je zaujímavá, ale nie je nereálna či prehnaná. Na druhú stranu, priťahujúce sa protipóly nie sú v médiu žiadnou novinkou.

Keď počuješ hudbu cez papier

Tvá dubnová lež sa môže pochváliť teatrálne úžasnou atmosférou. Kým niektoré panely pôsobia jednoducho, len s bielym pozadím, pri tých dôležitých sa autor vyslovene vyhral. Využíva linky, čierne pozadia a dokonca aj abstraktné obrazy, aby sa dostal do hlavy ako postavám, tak aj čitateľom. Mnoho panelov je priamo venovaných blízkym výrazom tvárí počas konverzácií, čím postavy získavajú osobitý charakter.

Pre ešte väčšie umocnenie pocitu a kompletné pohltenie do deja nájdete medzi kapitolami QR kódy s odkazmi na konkrétne hrané skladby. Nezáleží na tom či ste fanúšikmi klasickej hudby, či len kompletný laik v tomto smere, Mozart, Bach, Chopin či Tchaikovsky (a mnoho ďalších) sú nadčasovo známe mená, pretože ich hudba je nadčasová.

Tvá dubnová lež patrí k tým kúskom, ktorým sa podarilo dostať do mainstreamu manga a anime komunity, bez ohľadu na hudobný námet. Je to manga pre násťročných, ktorá vám dá dávku citov a zároveň vás naučí niečo o vážnej hudbe. Obsahovo sa viac podobá na Chci sníst tvoji slinivku, je to jemná romantika s dramatickým podtónom zo školského prostredia, ale aj napriek tuctovému prostrediu vytŕča z rady.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: CREW
  • Séria: Tvá dubnová lež (11 zväzkov)
  • Autor: Naoši Arakawa
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 228
  • Rozmer: 128 × 182 mm
  • Rok vydania: 2023
  • ISBN: 9788076793330

Ďakujem vydavateľstvu Crew za poskytnutý recenzný výtlačok.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.