Učóten Kazoku

0 komentárov

Máte chuť na niečo dostatočne farebné, zaujímavé, netypické a zároveň dostatočne Japonské? Čo takto moderné pojatie tradičných mýtov o tanuki a tengu?

Podobne ako Pom Poko od Ghibli, aj Učóten Kazoku (Excentrická rodina) rozpráva príbeh o japonských tanuki. Tento tvor sa trošku podobá na amerického medvedíka čistotného a trošku na jazveca. V skutočnosti je to psovitá šelma príbuzná psíkovi medvedíkovitému, ktorého nájdete aj v našich končinách. Je o niečo menší, s kratšou srsťou, má kratšie nôžky a guľatejší tvar vďaka kratšej hustej srsti. Je to dôležitý článok japonského folklóru podobne ako líšky kicune. Vedia meniť formu, radi vyvádzajú neplechu a nájdete ich v bežnej architektúre, najčastejšie vo formách sôch.

Príbeh o jednej nevšednej rodine

Náš otec rozdelil svoju krv medzi štyroch synov: najstarší zdedil len zmysel pre zodpovednosť, druhý najstarší zdedil bezstarostnosť, náš malý braček má jeho nevinnosť a pokiaľ ide o mňa, zdedil som jeho idiotizmus.

Kjóto je obývané slušnou populáciou tanuki aj tengu roky rokúce. Bývajú vedľa ľudí, ktorí o ich existencii nemajú ani poňatia. Tanuki aj tengu však sprevádza nevábna spomienka na smrť váženého vodcu tanuki spoločnosti. Skončil v kotle záhadnej organizácie Piatkových kolegov, ktorí každý Nový rok jedávajú polievku s mäsom z tanukiho. Hlavnou postavou je tretí syn tohto zosnulého tanukiho, Jasaburó Šimogamo. Jasaburó má veľmi lenivú a flegmatickú povahu. Stará sa o starého tengu profesora Akadamu, potichu obdivuje záhadnú a nebezpečnú Benten, ktorá tiež môže za smrť jeho otca a hlavne,  poctivo pečuje o svoju rodinu. Bratia Šimogamoví sa musia vyrovnať s minulosťou aj so sebou samými, a možno sa im aj podarí odhaliť viac o smrti ich otca. Na prvý pohľad nefunkčná rodina vám dokáže, že jej členovia nemôžu byť odlišnejší, a pritom stále fungovať. Skutočnosť je taká, že jeden by si o takejto rodine mohol nechať zdať. Aj keď je každý súrodenec úplne iný, kryjú si chrbát.

Snaží sa pokračovať v otcových stopách ako sa len dá, ale jeho mladší bratia sú žaba, idiot a dieťa.

Anime zvládne do trinástich epizód vtesnať rovno niekoľko dejových liniek. Na začiatku príbeh pôsobí roztrieštene, akoby bol dej úplne všade a zároveň žiadny nebol. Súbežnosti do seba postupne zapadnú ako kvalitné nemecké puzzle a nechajú divákov prekvapene civieť na odhaľujúce sa veľkolepé finále.

Odkaz pre divákov

Excentrická rodina okrem bežného potešenia skrýva rovno niekoľko dôležitých správ. Okrem toho, že séria je skvelým okienkom do japonského myslenia, vyzýva k zamysleniu v rovno troch tematických okruhoch. Prvým je často zobrazeným prvkom v médiách – tradície verzus moderný svet. Japonsko je krajina protikladov, takže sa nejedná o nič prekvapujúce. Známe historické mýty o nadprirodzene sa prekrývajú s modernou kultúrou plnou technológií veľmi prirodzenou cestou.

Staré s novým, u toho ešte ostaneme, pretože podobný stav je aj dospelý verzus deti. Mladí bratia musia ustáť svet plný zatrpknutých dospelých. Dlhoročné skúsenosti, predsudky, rešpekt voči starším, mladá kreativita… Dostanete to všetko v poriadnom balíčku.

Posledným dôležitým stretom je zodpovednosť verzus radostnosť. Nájsť ten správny balans je nemožné pre väčšinu populácie sveta. O to ťažie to je v Japonskej spoločnosti, kde je zodpovednosť vždy číslom jeden.

Ako už bolo spomenuté, anime má veľmi japonský pohľad na vec. Nie každému príde uvažovanie postáv bežné západnému štandardu. Spoločnosť je vždy viac, než jedna osoba, čo je presne opačne oproti západnej tvorbe. Osobná pomsta či city nie sú prioritou. Niektoré situácie tak budú menej pochopiteľné pre bežného slovenského/českého diváka. Pokiaľ teda, nie je japonská kultúra vyslovene vaším hobby a kde čo už máte o ich mentalite načítané. Pokiaľ ste ochotní sa do anime pustiť, aj keď to môže trošku zapiecť mozgovým bunkám, smelo do toho.

Krásne farebné a unikátne

Vizuál je podobne ako príbeh, veľmi zaujímavý. Animácia nie je úplne typická. Nebudeme tvrdiť, že mnohým divákom nevadia zvláštne nakreslené uši postáv. Inak je anime veľkou spleťou všetkých možných farieb. Aj keď má v sebe všetky farby dúhy, očiam ulahodí, určite vás nebudú z farebnej škály bolieť. Animátori vsadili na kombináciu 2D a 3D prvkov, čo sa im podarilo na výbornú. CGI animácia vás vôbec nebude pri pozeraní rušiť.

Dizajnu postáv taktiež nie je čo vytknúť. Charaktery sú unikátne a ľahko zapamätateľné. Vlasy dokážu byť dosť punk, ale to by neboli Japonci, keby aspoň pár postáv nemalo divoké účesy. A hlavne, fantasy svet plný rozprávajúcich zvierat predsa len nemusí dodržiavať ľudskú módu. Čo sa týka štvornohých chlpáčov, tanuki sú vo svojej pravej forme veľmi roztomilí. Miesto realizmu sa tu vsadilo na kawaii faktor.

Prostredie – či už sa jedná o mesto, lesy, parky alebo o domácnosti – je neuveriteľne detailné.  Môžete si oči vyočiť na všetkých detailoch, ktoré animátori zvládli zapracovať. Neexistuje jediné prázdne miesto na obrazovke. Farbami ani linkami sa nešetrilo.

Excentrická rodina si zaslúži viac pozornosti

Je skutočne škoda vidieť takýto unikátny kúsok zapadnutý prachom. Aj keď má séria už desať rokov, bude aktuálna ešte veľmi, veľmi dlho. Môže byť o niečo ťažšie dostať sa do deja zvolený štýl rozprávania, ale až sa vám to podarí, nebudete chcieť skončiť. Je to skvele vybalancovaný dezert, ktorý vás prekvapí zvláštne netypickou chuťou, ale po pár prežutiach sa do tej chuti zamilujete. Navyše, prvá séria je celistvý príbeh, to sa už v dnešnej dobe nevidí. Preto nemusíte riešiť, či je potrebné pozerať druhú sériu a jednoducho si anime užiť.

Japonský názov: 有頂天家族
Anglický prepis: Uchouten Kazoku
Anglický názov: The Eccentric Family
Počet epizód: 13 (1. séria)
Rok vydania v Japonsku: 2013

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.