Okadžima Rokuro je úplne obyčajný človek pracujúci v šedivom meste pre Asahi Industries, kde je jeho jedinou úlohou nechať sa kopať do zadku, piť na oslavách a pomaly sa šplhať na vyššie miesta v spoločnosti. Šedivý život priemerného malého úradníka. Avšak to všetko sa zmení, keď dostane úlohu doviesť neznámy disk na Borneo. Loď, na ktorej cestuje, totiž prepadne skupina pirátov, ktorých cieľom je práve tento spomínaný disk, obsahujúci citlivé informácie. Keďže Okadžima nie je žiadny hrdina, okamžite sa podvolí a dúfa, že je zo všetkého vonku. Nie je. Jeden z pirátov, Revy, ktorá vyzerá, že jej nerobí problém postrieľať celú posádku, totiž dôjde na nie moc inteligentný nápad, že môžu vydeseného Japonca použiť na vymáhanie výkupného, a tak ho unesie. V nasledujúcich dňoch príde zúfalý Rokuro takmer párkrát o život, dá si súboj v pití so svojou únoskyňou, ocitne sa uprostred prestrelky v bare a vďaka jeho nápadu sa podarí Black Lagoon, ako sa skupina troch členov „doručovacej firmy“ volá, zničiť bojovú helikoptéru, ktorá ich prenasleduje. A keďže sa dozvie, že ho za peniaze zapredal jeho vlastný šéf, rozhodne sa, že sa už späť do Japonska nevráti. Namiesto toho sa pridá k spoločnosti Black Lagoon, zaoberajúcej sa prevážaním rôzneho nákladu pre mafiu, triády a iných „dobrých chlapcov,“ nový člen, nosiaci zakaždým košeľu s kravatou, ktorý dostane prezývku Rock…
We’re just delivery boys. We brush up against the law from time to time so we can eat. But that’s business.
Postavy
Tvorcovia a štáb
Dvanásťdielne akčné anime Black Lagoon sa koncom roka 2006 dočkalo ďalšieho rovnako dlhého pokračovania s názvom Black Lagoon: The Second Barrage. Bolo spravené podľa mangy písanej a kreslenej mangakom Rei HIROE (Blade Guns, Rayfield 2…). O jej popularite vypovedá aj tá skutočnosť, že bola licencovaná ako vo Francúzsku tak Nemecku a stala sa Hiroeho zďaleka najznámejším dielom.
Čo sa samotného anime týka, to vzniklo v prvej polovici roku 2006 pod záštitou štúdia Madhouse a na jeho tvorbe sa podieľali Sunao KATABUČI ako režisér a scenárista, EDISON (hudba) a Šino MASANORI (dizajn postáv).
Zo seijú sú to Daisuke NAMIKAWA za Rocka (Arc the Lad, BECK, Gantz, Irija no Sora UFO no Nacu, Onegai Twins…), Megumi TOJOGUČI za Revy (Black Cat, Bakurecu Tenši, DearS, FMA, Gundam SEED a Gundam SEED Destiny, Hack.// séria, Maria-sama ga Miteru séria…), Cutomu ISOBE za Dutcha (Gungrave, Monster…), Hiroaki HIRATA za Bennyho (DearS, Hellsing OVA, Kjó Kara Maó, One Piece, Saijuki séria…) a Mami KOJAMA za Balalaiku (Akira, Appleseed film, Gundam SEED Destiny, Monster, Saint Seija…)
Gundamov kútik
Black Lagoon je, podľa môjho osobného názoru, určite jedno z najlepších akčných anime, aké som kedy videl. Rýchly spád, vôňa plne automatických samopalov, pištolí, granátov, rakiet, raketometov a torpéd, prestrelky a guľky narážajúce do padajúcich tiel, nepretržitá akcia a zvykanie si obyčajného japonského „salarymana“ na drsný svet peňazí, drog, gangstrov, mafie a ozbrojených mníšok v nebesky modrých vodách čínskeho mora robí toto anime skutočným sústom pre milovníkov akcie. Príbehu tiež nechýba myšlienková časť a to najmä v podaní Rocka a jeho postupného svojského prispôsobovaniu sa tvrdému prostrediu, aj keď samozrejme väčšinu času zaberá „práca“ a s ňou spojené riziko a vzduch plný strelného prachu. Snáď jediná vec, ktorá by sa anime dala vytknúť, je občasné premrštenie schopností niektorých postáv, čo však nie je v podobnom žánri žiadnou novinkou. Toto všetko samozrejme neznamená nič bez výborne spracovaného námetu a postáv, ktoré Black Lagoon rozhodne má. Najmä hlavní protagonisti sú vykreslení a podaní skutočne vynikajúco, od psychotickej Revy cez mäkkého Rocka až po desivú Balalaiku a udržia vás pred monitorom až pokiaľ seriál komplet nedopozeráte.
Čo sa kresby týka, nie je jej čo vytknúť. Nie je síce po technickej stránke veľmi nadpriemerná, teda na anime z konca roku 2006, ale dodáva celému Black Lagoon zdanie omnoho väčšej reality a zároveň pôsobí ako veľmi silný nástroj na vykreslenie jednotlivých postáv a ich charakteru. Najmä s Revy sa tvorcovia viditeľne vyhrali a jej či Balalaikyn zabijácky výzor vo mne zakaždým vyvolal príjemné mrazenie.
Hudobné spracovanie o nič nezaostáva a zdatne sekunduje ako príbehu tak kresbe, nevyhnutný prvok posilňujúci každý moment v anime, bez ktorého by sa jednoducho nezaobišlo. Samostatnú zmienku si zaslúži tiež anglický opening „Red Fraction“ od MELL, ktorý sa do celkovej atmosféry hodí ako guľka do čela člena triády.
Na záver mi nezostáva nič iné ako povedať, že Black Lagoon patrí k tým akčným gangsterským anime z druhej strany zákona, na ktoré hneď tak nezabudnem a určite podľa mňa stojí za vzhliadnutie, aj keď to samozrejme asi nebude nič pre ľudí, ktorým rýchla, krvavá akcia vadí.
Japonský názov: BLACK LAGOON
Anglický názov: Black Lagoon
Počet epizód: 12 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2006
Zdroj: gundam.sk