Black Lagoon: The Second Barrage

Gundam
0 komentárov

Black Lagoon, vynikajúce akčné anime, kde vzduch nebesky modrého oceánu a mesta Roanapur vonia krvou, pušným prachom a dňom sa nosí štekot zbraní, pušiek a pištolí, samopalov a raketometov, výbuchov granátov… V meste, ktoré sa hemží zlodejmi, vrahmi, pirátmi, kde proti sebe stoja triády, mafie a ozbrojené gangy… sa odohrával príbeh bývalého japonského úradníka, Okadžimy. Rock prežíval ako jeden z členov prepravnej spoločnosti Lagoon Company na pomedzí medzi temnotou a svetlom…

Black Lagoon: The Second Barrage začína presne tam, kde skončila prvá séria. V skutočnosti, aj napriek tomu, že sa tento seriál delí na dve časti, je jednotným celkom, takže namiesto 12-dielneho Black Lagoon a 12-dielneho Black Lagoon: The Second Barrage sa o ňom možno celkom pokojne vyjadrovať iba ako o Black Lagoon. A čo konkrétne nového nám teda nová nádielka 12-tich epizód prináša? Podobne ako prvé anime, aj The Second Barrage je rozdelený na samostatnejšie príbehy, v tomto prípade tri, rovnako ako celky v mange. O čom konkrétne sú, vám hovoriť nebudem, užite si to sami, vyjadrím sa akurát k tomu, čo možno od druhej polovice 24-dielneho Black Lagoon očakávať.

Akcia, akcia a akcia, tak sa dá charakterizovať celý seriál a jeho druhá časť samozrejme nie je výnimkou. Opäť sa dočkáme strelného prachu a dvojice na objednávku vyrobených Cutlassov, šíriacich záhubu medzi radami nepriateľov, práve tak ako sporov medzi jednotlivými frakciami v Roanapure. Starí známi ako Boss Chang z Hong Kongských triád, Miss Balalaika z Hotelu Moskva či Sister z Church of Violence, nebudú samozrejme tiež chýbať. Naviac, v dobrej tradícii tohto seriálu, sa dočkáte aj nových krvilačných nepriateľov, či už sa jedná o dvojičky kúpajúce sa v záplave krvi alebo členov japonskej Jakuzy. Čiže všetko ako po starom.  Líši sa teda niečím prvý Black Lagoon od druhého? Áno, líši.

Prvou vecou, ktorá je znateľná, je úbytok hracieho času pre Dutcha a Bennyho. Obe postavy sú samozrejme dôležité, koniec-koncov sa jedná o členov spoločnosti Lagoon, ale už budú v príbehu vystupovať menej a pozornosť sa viac zameria na Rocka a Revy s asistenciou Edy. A pre tých kacírov, ktorí zabudli, kto je Eda, môžem poskytnúť iba jednu stopu. Pamätáte sa na tú mladú mníšku s veľkou pištoľou? To je ona. Celkom prekvapujúco však aj hlavné postavy doznali menších zmien. Na rozdiel od prvého Black Lagoon je Revy charakterovo menej psychotická a jej vražedných výrazov si užijete omnoho menej. Na druhej strane treba ihneď poznamenať, že jej neuhasínajúca chuť prestrieľať sa cez všetko dvojicou pištolí vôbec nepoľavila. Čo sa Rocka týka, ten je stále po starom, stojac na pomedzí dvoch svetov. Aj napriek tomu však aj v jeho charaktere dôjde k zmene… Skutočne vynikajúci a veľmi silný je koniec, ktorý mňa osobne mimoriadne prekvapil a nekonečne potešil.

To je síce pekné, povie si určite časť čitateľov, ale kde je čaro Black Lagoon bez Revyných výrazov a pohľadov? Netreba sa báť. Za prvé, boli iba obmedzené, a za druhé ich nahradilo niečo ešte lepšie. Balalaika dostala tiež viac hracieho času, ktorý tvorcovia využili skutočne dokonale. Tvrdá „Kapitan“ a jej bývalí elitní ruský vojaci sa preženú celým seriálom, nechávajúc za sebou iba bombami spálené trosky a hromady mŕtvych tiel.

Toto však nie je jediný rozdiel. Oproti svojej prvej polovici je The Second Barrage hlbší, neobmedzuje sa iba na akciu a občasné premýšľanie Rocka nad svojou situáciou. Najmä posledný tretí príbeh (ten najdlhší), odohrávajúci sa pre zmenu v Japonsku, je popretkávaný aj hlbšími myšlienkami a podtextom, ktoré skutočne stoja za to a vyvrcholí vynikajúcim koncom… A nie, nebojte sa. To neznamená, že by ubudlo akcie. To sa nemôže stať nikde v Black Lagoon.

No a poslednou zmenou je vzťah medzi Revy a Rockom. Po tom, čo Revy v prvom seriáli uznala Rocka ako člena Lagoon Company, sa už Rock nemusí obávať, že by mu náhodou vystrelila mozog z hlavy. Skôr naopak. Najmä v poslednom treťom príbehu Revy Rocka chráni a dozerá na to, aby sa mu nič nestalo… Teda v rámci možností, samozrejme. Stále sa jedná o Black Lagoon a mesto Roanapur. Romance sa síce nedočkáte (to si pomaly ani neviem predstaviť), ale niečoho, čo sa k tomu blíži, určite. V každom prípade ja osobne tento posun vnímam ako veľmi zaujímavý a rozhodne som proti nemu neprotestoval.

O kresbe a hudbe toho nie je moc čo povedať. Pokiaľ ste videli prvý Black Lagoon, presne viete, čo vás čaká. Vynikajúca a veľmi pekná animácia podporená výbornou hudbou. Bodka.

Black Lagoon je anime, ktoré je skutočnou nutnosťou pre každého milovníka mafiánskej akcie. Svet, v ktorom sa vraždí na dennom poriadku; triády, mafie, jakuza, zbrane… Black Lagoon je jedinečné, adrenalín pumpujúce anime, kde sa tohto všetkého a ešte omnoho, omnoho viac dočkáte, spolu s osobitými postavami a atmosférou, ktoré so sebou prináša. Preto pokiaľ sa vám páčil prvý Black Lagoon, tak neváhajte  a siahnite aj po jeho priamom pokračovaní The Second Barrage, ktoré je ešte lepšie. Určite neoľutujete.

Japonský názov: BLACK LAGOON The Second Barrage
Anglický názov: Black Lagoon: The Second Barrage
Počet epizód: 12 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2006

Zdroj: gundam.sk

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.