Sósuke Sagara je odmalička cvičený ako elitný vojak a mecha pilot. Pracuje pre vojenskú organizáciu zvanú Mithril, ktorá bojuje proti teroristom a snaží sa zachovať svetový mier. Využíva však na to dosť netradičné metódy. Kapitánkou ponorky, v ktorej pracuje aj Sósuke, je len 16 ročná Teletha Testarossa. Jej znalosti techniky a riadenia ponorky sú na veľmi vysokej úrovni i keď v iných veciach je dosť nemotorná. Okrem tohto faktu je aj známe, že táto organizácia používa zbrane a mecha robotov, ktoré sú niekoľko rokov popredu oproti nepriateľom či konkurencii.
Sósuke je považovaný za jedného z najlepších vojakov i keď nie je ani plnoletý. O sociálnom a spoločenskom živote však nevie nič, keďže vyrastal vo vojnou zmietanej zemi. O to väčší šok ho čaká, keď dostane úlohu, v ktorej sa musí stať stredoškolským študentom a tajne chrániť Čidori Kaname. Tá by mohla byť totižto jedna z nadaných detí, označovaných ako „Whispered“. Podvedome pozná všetky tajomstvá a vedomosti mecha technológií bez toho, aby sa niekedy o nich učila i keď sama o tom zatiaľ nevie.
Ako sa Sósuke snaží zapadnúť do spoločnosti, vzniká pri tom obrovské množstvo humorných situácii. Čakajte, že zo začiatku sa dobre zasmejete. Humor ale vystrieda akciu pomerne rýchlo, kedy sa do príbehu zapletie teroristická organizácia, ktorá sa snaží uniesť Čidori a vydolovať z jej podvedomia všetky informácie a tajomstvá. Príbeh pravidelne strieda humor a akciu, čiže to neprechádza do zabehnutého stereotypu. Navyše v tej dobe ešte neboli klišé prvky využívané vo veľkom, takže si človek nemusí búchať čelo každých 10 minút za nezmyselné momenty. I keď fanservis je využívaný možno až v prehnanom množstve.
Charakteristiky jednotlivých postáv sú celkom zaujímavé, u hlavného protagonistu by som povedal až unikátne. Niekoľko vedľajších postáv je tam ale skôr len do počtu na vyplnenie času. Občas prídu, niečo povedia, majú svojich 5 minút slávy a potom zmiznú z príbehu aj na niekoľko epizód. Zvyčajne na takéto drobnosti nepoukazujem, ale tu sa to deje pravidelne, tak je to viac do očí bijúce.
Animácia je pekne spracovaná. V dobe, kedy anime vyšlo by som dokonca povedal, že bola nadštandardná. Štúdio sa vyhralo s tieňmi a so snímkovaním, čo sa odzrkadlilo vo výslednej kvalite. Oproti iným anime z toho obdobia, tak FMP dokáže konkurovať v kvalite spracovania aj súčasným anime. Úvodná a záverečná skladba mi veľmi nesadla, ale sú počúvateľné. Tu by bol určite ešte priestor na lepší výber. Nie je to ale nič zásadné, čo by ovplyvnilo celkové skóre.
Pre mňa má toto anime aj vysokú nostalgickú hodnotu, pretože bolo jedno z prvých, ktoré som videl a vďaka ktorým som sa stal fanúšikom japonskej animovanej tvorby. FMP sa stalo pre mňa jedno z vlajkových anime a od toho momentu sa počet pozretých titulov rapídne zvyšoval. A určite nebudem jediný zo staršej generácie otaku, ktorí začínali práve s týmto dielom.
Japonský názov: フルメタル・パニック
Anglický prepis: Furumetaru Panikku!
Anglický názov: Full Metal Panic!
Počet epizód: 24 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2002