Full Metal Panic! Invisible Victory

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Full Metal Panic! (skrátene FMP!) séria je mnohým dobre známa. Kedysi vysielaná ešte na TV kanáli A+, budú ju poznať predovšetkým staršie ročníky. Od druhej série už uplynulo dlhočizných trinásť rokov a snáď už nikto nedúfal, že sa naozaj dočkáme pokračovania príbehu o študentke Čidori Kaname a jej ochrancu, žoldniera Sóskeho Sagaru. Pôvodné štúdio prvej série Gonzo totiž bojovalo s finančnými problémami a druhú sériu tak prevzalo Kyoto Animation, ale i tam bolo vidieť, že druhá séria bola nejako urýchlená. Tretiu sériu tak nakoniec prevzalo štúdio Xebec.

Deväť mesiacov už uplynulo od toho čo Sagara nastúpil na strednú školu aby ochraňoval Kaname Čidori. Napätie medzi Mithrilom a teroristickou organizáciou Amalgam sa stupňuje. Na scénu vstupuje Leonard Testarossa, starší brat Telethy. A pre študentku Kaname to znamená len jedno, jej pokojné dni civilného života sú u konca.

Na začiatku som sa zľakla čo sa týka kvality, až som si dala niekoľkomesačnú prestávku. Na FMP! som ako mnoho iných prakticky vyrástla, a keď sa mi zdala kvalita prvých troch epizód diskutabilná, prešla ma chuť. Prišli mi nezáživné a animačne nie veľmi šťastne zvládnuté. Našťastie som to nevzdala, čo bolo dobré rozhodnutie.

Animácia u starých sérií bola na svoju dobu nadpriemerná. Teraz sa jedná vlastne o priemer, bola mierne upravená, aj keď si stále drží ten istý štýl. Obrovské mínus dole je ale využitá CGI grafika, ktorá síce štúdiu určite znížila produkčné náklady, pozerať sa na to je naozaj ťažké. Dobrá počítačová grafika v anime nemusí byť zlá, napríklad Cesta do fantázie využíva ako jedna z prvých anime filmov práve CGI. Rozpočet filmu a TV seriálu sa ale samozrejme podstatne líši, a to je vidieť aj na výslednej kvalite. Pri auto naháňačke v druhej epizóde FMP! Invisible Victory sa mi chcelo plakať a zvracať zároveň. Také kacírstvo, takto skaziť tak dobrú sériu!

Aby ste vedeli, čo myslím:

V piatej epizóde sa Sagara po výprasku od Amalgamu dostaneme do arény na štýl Mortal Kombat, kde podobne ako hrdina z detského anime Zoids: New Century bojovníci zbierajú rozbité časti mecha robotov a upravujú ich pre účely mlátenia sa pred davom. Je nám samozrejme jasné, že bývalý žoldnier Mithrilu nestratil nádej a má niečo za lubom, ale je to tak nezreteľné ako či študent vysokej školy dokončí ďalší semester. Štúdio Xebec túto pasáž príbehu rýchlo a efektívne využil, keď na robotov umiestnil sponzorské nálepky skutočných spoločností ako sú Bandai či výrobca figúrok Good Smile Company.

Koniec je neuzatvorený, jasne odkazuje na štvrtú sériu, ktorá by už mala byť kompletným zakončením. Celý čas sa mi však zdalo, že koniec tretej série je v nedohľadne a neviem ako tvorcovia chcú Invisible Victory ukončiť. A tak nakoniec to aj prišlo: „Dajme mu extra silnú mecha jednotku, s ktorou vyrieši úplne všetko behom troch minút. Ha, problém vyriešený.“ Kým Sóske mal vždy prevahu nad nepriateľmi, toto bolo až extrémne prehnané. Chýbala tomu hlava i päta, jeho mecha jednotka by v tom momente zdolala bez jediného škrabanca na pancieri snáď aj božský Evangelion.

Všeobecne som z FMP! Invisible Victory mala zmiešané pocity. Animačné fiasko na začiatku tomu nepridalo, následne nevyvážené tempo deja a sklamaním bol pre mňa aj neukončený príbeh, pretože zatiaľ štvrtá séria stále ohlásená nebola. Na druhú stranu sme po rokoch konečne dostali ďalší FMP! a nehovoriac o tom, že vojenské taktiky i citové hľadisko patria k silnejším stránkam Invisible Victory. Je mi teda ľúto, že to FMP! nedotiahlo ďalej, ale zase až tak zlé to nebolo.

Japonský názov: フルメタル・パニック!Invisible Victory
Anglický prepis: Furumetaru Panikku! Inbijiburu Bikutorii
Anglický názov: Full Metal Panic! Invisible Victory
Počet epizód: 12 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2018

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.