110 dielov a titul toho najdlhšieho OVA v histórii anime. Tým sa môže pýšiť Ginga Eijú Densecu, anglicky známe ako Legend of Galactic Heroes. Táto dych vyrážajúca sci-fi sága, ktorá vychádzala deväť rokov od roku 1988 do roku 1997, sa dočkala samej chvály. Pôvodne séria sci-fi románov od spisovateľa Jošikiho Tanaky (The Heroic Legend of Arslan) sa v roku 1988 dostala do pozornosti známej produkčnej spoločnosti Kitty Films (Maison Ikkoku, Ranma, Urusei Jatsura…), ktorá sa podujala ju zanimovať. Výsledkom je séria anime adaptácii, pozostávajúca z troch filmov, 110-dielneho OVA Legend of Galactic Heroes a 52-dielneho OVA Legend of Galactic Heroes Side Stories, ktoré si za dobu dvanástich rokov, počas ktorej vychádzali, dobili slávu ako tá najdlhšia a veľmi pravdepodobne aj zďaleka najlepšia sci-fi sága v histórii anime. Sága sledujúca turbulentné obdobie 35. storočia, kde proti sebe stoja 500-ročná autokratická ríša Galactic Empire a 200-ročný demokratický zväz Free Planets Aliance, zakliesnení vo vojne, ktorá trvá už viac ako 150 rokov…
Celý príbeh tohto mamutieho OVA sa točí predovšetkým okolo dvoch postáv. Silno charizmatického, vodcovského militantného génia Reinharda von Musela na strane Galactic Empire a svojského demokratického filozofa a nemenej geniálneho stratéga Janga Wenliho na strane Free Planets Aliance. S prvým stretom týchto dvoch rozdielnych mužov na hviezdnom bojisku, kde proti sebe stoja desiatky a desiatky tisícov vojnových lodí a nespočetné milióny vojakov na každej strane, sa začne odvíjať nová etapa vo vývoji medzi dvoma znepriatelenými režimami.
Reinhard von Musel, člen šľachty Galactic Empire, ktorú nenávidí, túži dobiť a zjednotiť celý svet a zhodiť panovnícku dynastiu Goldenbaum, pod ktorou trpia nespočetné miliardy obyčajných ľudí. Na druhej strane Jang Wenli, pôvodne túžiaci stať sa historikom, dúfa v mier a skorý odchod do dôchodku, ktorý mu však prekazia jeho vlastne geniálne schopnosti na bojisku a ten fakt, že on jediný sa dokáže postaviť v tom čase ešte iba mladému admirálovi Reinhardovi.
Budú to práve títo dvaja muži, jeden prirodzený vládca, druhý vodca z nutnosti a skutočne nespočetné množstvo ďalších postáv, ktoré udajú smer nového vývoja ľudskej histórie. Ako som už povedal na začiatku, toto OVA je ságou. Nefalšovanou sci-fi ságou. Space operou, aké obvykle vídavame iba v hrubých zväzkoch na poličkách v kníhkupectvách. Na plnej dĺžke 110-tich dielov preto môžete očakávať odvíjanie sa skutočnej histórie budúcnosti. Sieť ľudských vzťahov, osudov a tragédii, točiacich sa okolo dvoch mužov, jasne svietiacich v turbulentnej etape konca jedného ľudského veku. Nespočetné medzihviezdne boje, v ktorých nebojujú desiatky či stovky lodí, ale desiatky až stovky tisícov vojnových korábov, nesúcich miliardy vojakov na ceste za víťazstvom a záhubou. Nespočetné politické machinácie, podlé intrigy a konflikty množstva rozdielnych skupín s vlastnými záujmami a cieľmi. A nakoniec nevyhnutná smrť, ktorá nakoniec dostihne každého a nevyberá si medzi priateľmi či nepriateľmi. Animovaná výpoveď obdobia budúcnosti ľudstva v časoch, ktoré znamenajú zmenu od starého k novému…
Samozrejme, tak ako v každom anime, aj v Legend of Galactic Heroes nájdete nejaké tie chyby na kráse. Aj keď je totiž prostým faktom, že čo sa obrieho príbehu a nesčítaného množstva postáv týka, je toto OVA jedinečným a vysoko nadpriemerným klenotom, stále zostáva faktom, že je to anime staršie, čo sa odráža vo viacerých veciach.
Za prvé, v kresbe. Ako som spomínal v úvode, Legend of Galactic Heroes začalo vychádzať v roku 1988. Preto je pochopiteľné, že kresba bude staršieho rázu. Aj keď je animácia na svoju dobu spracovaná skutočne veľmi dobre a má svoje neodolateľné čaro, veľa mladším anime fanúšikom, odchovaným na najnovších anime, sa páčiť nemusí.
Za druhé, v technológiách. Opäť sa dostávame k roku 1988, či respektíve až k roku 1981, kedy začal Jošiki Tanaka písať svoju desaťzväzkovú sériu románov. Je jasné, že pred toľkými rokmi nepoznali ľudia technológie aké používame teraz, a aké predpokladáme, že budeme používať v budúcnosti. Podobne ako každá stará knižná sci-fi sága, aj OVA Legend of Galactic Heroes funguje vo vlastnom svete, kde nie všetko prebieha tak, ako by sme predpokladali. Príkladom môžu byť útočné výsadky pri obsadzovaní vesmírnych lodí, ktoré sa odohrávajú za pomoci obrnencov so sekerami (proti laserovým pištoliam a iným obrnencom). Našťastie sa v prípade tohto OVA nejedná o chybu na kráse nejako moc závažnú a v rámci svojich mantinelov a doby vzniku sú technológie pomerne logické, či aspoň pochopiteľné a prijateľné. Teda až na jednu chybu…
… ktorou sú boje. Musím sa priznať, že mne osobne na tomto inak dokonalom anime vadí síce iba jedna jediná vec, ale tá mi občas dosť kazila zážitok z pozerania. Samotnej stratégii a taktike bojov, fintám a úskokom použitým na „zázračné“ víťazstvá oproti mnohonásobnej presile, totiž častokrát chýba akákoľvek logika. Až na Reinharda a jeho vyvolených admirálov, či Wenliho a jeho priateľov, robí Legend of Galactic Heroes z ostatných vodcov prostých hlupákov, ktorí naviac padajú do pascí, kde hrajú hlavnú úlohu veľmi pochybné „formácie“, presúvanie vesmírnych flotíl a mimoriadne hlúpe chyby protivníkov. Tento fakt by sám o sebe až tak nevadil, keďže, ako som už spomínal, toto OVA je staršieho dátumu, avšak keď si ho spojíte s jednou postavou (menovať nebudem, nechajte sa prekvapiť), ktorá sa troma štvrtinami anime prevalí ako deus ex machina, vyhrávajúca bez jedinej prehry jeden boj za druhým, už sa bude jednať o trochu inú kávu.
Ginga Eijú Densecu je unikátne OVA, ktorému sa nevyrovná žiadny iný film, seriál, či OVA, aké poznám. Jedná sa skutočne o jedinečnú ságu, akú si nemôže žiadny milovník anime a sci-fi nechať ujsť. Príbeh, ktorý totiž v priebehu niekoľkých rokov turbulentnej éry rozvíja, je nefalšovanou výpoveďou ľudskej budúcnosti 35. storočia so všetkým, čo k tomu patrí – množstvom postáv, galaktickými bojmi, padajúcimi vládami a dynastiami, politickými machináciami a nakoniec nevyhnutnou smrťou – ktorý okrem roviny príbehovej rozvíja aj rovinu filozofickú, kde proti sebe stavia rútiacu sa demokraciu plnú podvodov, zneužívania a škandálov, jej čisté ideály a nakoniec autokraciu pod jedinečným panovníkom, ktorá ľuďom prináša viac ako samotná demokracia. Aj keď má OVA aj svoje chyby, určite sa jedná o kúsok, ktorý by nemal ujsť žiadnemu riadnemu fanúšikovi anime či science-fiction.
Japonský názov: 銀河英雄伝説
Anglický prepis: Ginga Eiyuu Densetsu
Anglický názov: Legend of the Galactic Heroes
Počet epizód: 110 (OVA)
Rok vydania v Japonsku: 1988 – 1997
Zdroj: gundam.sk