.hack//Tasogare no Udewa Densetsu

Gundam
0 komentárov

Netradičný názov „.hack//“, označujúci diela z populárnej série video hier, anime seriálov, mangy, light noviel a kartovej hry, určite nebude žiadnemu znalému anime a manga fanúšikovi neznámy. Začaté v roku 2002 hrou .hack//Infection a anime .hack//Sign od Koiči Mašimo, Kazunori Ito a Jošijuki Sadamoto, .hack// tituly si rýchlo získali na popularite a začali sa rozširovať na ostatné média. A práve prvým začatým a zároveň posledným dokončeným prírastkom do prvej generácie tejto celkom populárnej série je 3-dielna manga .hack//Legend of the Twilight, známa tiež ako .hack//Dusk; či japonským názvok Tasogare no Udewa Densecu, predloha rovnomenného 12-dielneho anime.

Pre tých, ktorí sa s touto sériou a jej dielami ešte nestretli, .//hack tituly využívajú ako námet jeden z najnovších fenoménov počítačového hrania – interaktívne online hry, kde môžu ľudia žiť svoje druhé životy, obvykle vo fantazijnom prostredí počítačových RPG-čiek. Začiatkom 21. storočia sa jedna z týchto hier – „The World“ – stala mimoriadne populárnou a v čase príbehu .hack//Dusk, v desiatych rokoch 21. storočia, ju po svete hrá už 20 miliónov ľudí. Ako v každej hre so svojim vlastným interaktívnym svetom, aj v The World sa vytvorili rôzne legendy, povesti a báje o mimoriadne cenných predmetov, unikátnych questov a veľmi silných hráčov. Medzi takéto báje patrí aj povesť dot hackers – skupiny legendárnych postáv, ktoré pred štyrmi rokmi vylúštili tajomstvami opradený posledný quest  The World, a potom záhadne zmizli zo scény.

V súčasnosti, štyri roky po zmiznutí dot hackers, sa podarilo Rene Kunisaki vyhrať v súťaži dvojicu limitovaných postáv, modelovaných podľa dvoch slávnych členov legendárnej skupiny – Kite a Black Rose. Preto sa bez zaváhania rozhodla, ako veľký fanúšik The World, že si za ne spolu so svojim bratom Šugom zahrá. Tak sa začne písať nová legenda v tej najpopulárnejšej online hre na svete. Šugo, ktorý sa spočiatku k celej záležitosti stavia nezaujato až unudene, získa totiž jedného dňa od tajomnej postavy menom Aura náramok na ruku, vďaka ktorému dokáže intuitívne preprogamovať dáta The World. Iba málo však tuší, že ako jeho náramok tak Aura v skutočnosti nie sú výtvorom spoločnosti CC Corp., vlastníka hry, ktorá sa ich preto snaží vypátrať a zničiť ako veľmi nebezpečný „bug“; teda chybu v programe…

.hack//Dusk manga sa odohráva štyri roky po udalostiach série PS2 .hack// hier, ktoré sa točia práve okolo pôvodnej dvojice Kite a Black Rose. Bohužiaľ, ako si to už môžu domyslieť tí ľudia, čo videli anime adaptáciu .hack//Dusk, táto manga od Tacuja Hamazaki (.hack//AI Buster, .hack//GU+…) a Rei Izumi (.hack//AI Buster, Hibiki no Mahó, Postal Work…) vás asi ťažko poteší svojou nadpriemernou kvalitou, akou mnohých otakov potešilo prvé anime z .hack// série, .hack//Sign. Aj keď sa manga a jej anime adaptácia od seba líšia vo viacerých prvkoch, jednu vec majú totiž spoločnú – bezúčelnosť. .hack//Dusk proste chýba zmysel a cieľ. Namiesto toho, aby sme sa v tomto diele dočkali zaujímavého námetu, online interakcie jednotlivých postáv a unikátnej snivej atmosféry, ktorú ponúka .hack//Sign, .hack//Dusk manga nám pod pozlátkom zaujímavého a populárneho prostredia podáva nič iné ako stokrát otrepaný japonský humbuk. Teda znudený Šugo spočiatku hru hrať nechce, ale neskôr sa mu začne páčiť, nájde si veľa priateľov (samozrejme predovšetkým ženských) a v treťom zväzku tu zrazu máme hrdinu, ktorý naokolo seba hádže hlášky typu „navždy priateľstvo“, „nemusíte sa pre nás obetovať“, „nikdy sa nevzdám“ a za vzdychania jeho ženských spoluhráčov presviedča nepriateľov o nádhere sveta a jeho prezretí a zázračne poráža silných protivníkov. Vyjazdené koľaje, hrajúce na struny japonských ideálov skromnej priemernosti a následného humánneho „osvietenia“, vďaka ktorému padajú ženské postavy mnohých anime a máng na kolená. A tiež niečo, čo robí z .hack//Dusk priemerné až podpriemerné dielo, ktoré namiesto toho, aby sa ponorilo do hĺbok ponúkaného bohatého sveta The World, sa iba obtrie o jeho povrch.

Našťastie, aspoň mangaka Rei Izumi vie robiť svoju prácu pomerne dobre, keďže Tacuja Hamazaki na tú svoju zjavne nemá. Z artworku zase od úžasu zo stoličky nespadnete, ale najmä v poslednom zväzku je kresba vykreslená celkom pekne; predovšetkým jednotlivé postavy, ktorým bolo venovaného viac času. Aj keď však vie Rei Izumi vykresliť charakter dizajn pekne, pozadia už zjavne až tak neovláda a často sa tam preto stretneme s nič nehovoriacou bielou farbou, čo v konečnom dôsledku predsa len trochu zráža kvalitu kresby ako takej.

Suma-sumárum je .hack//Dusk mangou určenou predovšetkým pre fanúšikov celej .hack// série a najmä hráčov štyroch .hack// PS2 hier, na ktoré nepriamo nadväzuje. Iba tí si pravdepodobne totiž z tohto diela odnesú niečo iné, ako sklamanie. Pravdepodobne…

Zdroj: gundam.sk

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.