Ocelový Alchymista 3

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Kámen barvy krve, jenž slibuje – rozkoš tam, kde je utrpení, vítězství tam, kde se bojuje, život těm, kdo zemřeli. Lidé jej s úctou nazývají „kamenem mudrců.“

Za sprievodu majora Armstronga sa Edward a Alphonse vracajú do ich rodnej zeme za kamarátkou z detstva Winry Rockbellovou, ktorá je zároveň Edwardovou  mechaničkou, a babičkou Pinako. Po zotavení sa pokračujú v pátraní po kameni mudrcov v hlavnej knižnici. Teda, aspoň takýto bol plán. Ktovie, čo by boli obaja bratia objavili, keby táto knižnica nevyhorela za záhadných okolností tesne pred ich návštevou. Nakoniec sa ale nejaké tie tajomstvá kameňa mudrcov odhalia a Ed s Alom začínajú ľutovať, že sa niečo také dozvedeli. Jednoduché dobrodružstvo za odhalením záhady nakoniec nie je také jednoduché, ako sa zdalo…

 

Príbeh po prvých dvoch zväzkoch, ktoré síce neboli najhoršie, konečne začína dostávať tvar. A nielenže to, dozvedáme sa viac aj o minulosti bratov a zistíme ako funguje automail technológia. Objavia sa i kontúry niečoho väčšieho a temnejšieho. Príde aj na nejakú tú akciu v podobe súbojov. Hiromu Arakawa bravúrne ovláda prechod z emočných stránok k tým akčným, a to bez unáhleného skoku a využíva vedľajšie postavy nielen k vyplneniu niekoľkých prázdnych panelov. Príbeh je naozaj vybalansovaný na jednotku.

Akčné scény sú výborne nakreslené. Nestratíte sa v nich, ľahko si ich predstavíte a hlavne, sú vzrušujúce. Príde mi, že autorka je zručnejšia v kreslení interiérov, kým tie exteriéry sú stále podstatne chudobnejšie. Väčšina deja sa ale tentokrát odohráva v rôznych budovách alebo izbách, takže majorita panelov je bohatšia, čo je len dobre. Konečne manga vyvoláva pocit živšieho sveta ako predtým.

Odhalenie niekoľkých čriepkov minulosti bratov Elricových takmer hneď na začiatku tejto dlhej, až 27 zväzkovej, ságy je určite dobrým ťahom. Vďaka tomu sa zdajú čitateľom ľudskejší a nie sú to len ďalší superhrdinovia. Vnáša to taktiež viac logiky do ich správania a vieme sa s nimi lepšie stotožniť. Koniec mangy nás znovu necháva v napätí a môžeme tak horieť od nedočkavosti, kým vyjde ďalší zväzok. Malým bolestným je pre nás aspoň bonusová kapitola „Armádní slavnost“, ktorá prekypuje geniálnym armádnym dôvtipom. A za bonusom ešte jeden bonus, pretože… prečo vlastne nie?

České vydanie nám, ako vždy, prinieslo vydavateľstvo CREW s prekladateľkou Annou Křivánkovou. Tretia kniha navodí čitateľov na ďalší zväzok bez ťažkostí. Príbeh je chytľavý, kresba podarená a postavy nevyzerajú tak, akoby ich náhodne generovali len pre potreby vyplnenia miesta. Všetky vedľajšie charaktery sú sympatické a dodávajú život celému svetu. Je dobré vidieť, že sa táto séria konečne začína uberať tým správnym smerom a prebúdza zvedavosť čitateľov dychtivých za pokračovaní.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: CREW
  • Séria: Fullmetal Alchemist – Ocelový Alchymista (27 zväzkov)
  • Autor: Hiromu Arakawa
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 190
  • Rozmer: 165 × 235 mm
  • Rok vydania: 2018
  • ISBN: 9788074495618

Ďakujem vydavateľstvu CREW za recenzný výtlačok.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.