Penguin Highway

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Kto by nemiloval tučniakov. Roztomilučké nelietavce vo frakoch si získajú nejedno srdce. Nebolo by to skvelé, keby ste tučniakov mohli vidieť častejšie než len v ZOO? Malý Aojama možno žije v situácii, ktorá by mnohým prišla ako rozprávková. V jeho meste sa náhodne objavujú tučniaci. Raz ich je viac, inokedy menej, len tak sa zjavia a potom zase zmiznú. Nikto netuší, ako je to možné, preto neostáva iná možnosť ako tajomstvo odhaliť!

Aojama na stope záhady.

Aojama je na svoj vek vyspelý a oplýva vysokou inteligenciou, čo mu zaručuje dosť problémov u rovesníkov. Okrem toho sa mu zapáčila zubná sestrička, ktorú prednedávnom spoznal a to jeho situáciu vôbec neuľahčuje. Keď sa tučniaci začnú znenazdania objavovať po celom meste spoja títo dvaja svoje sily a pokúsia sa záhade prísť na zub.

Jedna záhada je však tentokrát málo. Ako čas ubieha a výskum tučniakov nenapreduje dostatočnou rýchlosťou, objaví sa na scéne zvláštna levitujúca guľa. Nazvú ju „More“ a pripíšu ju na zoznam lokálnych kuriozít k prebádaniu. Jedno je jasné – čo sa do Mora dostane, nikdy nevyjde von. Existuje nejaká šanca, že sú tučniaci s Morom prepojení? Toľko nezodpovedaných otázok, ktoré Aojamovi vŕtajú v hlave, vôbec to nemá jednoduché.

Penguin Highway je veľmi zvláštny film. Vyniká v mnohých ohľadoch, od zvláštnej premisy až po jej pojatie. Nič nie je také ako sa zdá, po začatí filmu vôbec netušíte kam to celé smeruje a miestami ani neviete, čo tým autori chceli povedať. Film je adaptáciou novely z roku 2010 od Tomihikoa Morimiho ale bohužiaľ som ju nečítala, takže vám viac informácií o tom, či je aj novela pojatá podobným štýlom  neposkytnem.

Aby bolo jasné, tento film sa tvári ako komédia ale nie je ňou. Tučniaci síce znejú srandovne, internet dokonca niekde tvrdí, že Penguin Highway komédiou je, ale nie je to vôbec pravda. Niekto vám povie, že sa jedná o sci-fi, iný možno bude zastávať názor, že tento film je fantasy. Či už jedno alebo druhé, všetci čo snímok videli sa zhodnú, že sa jedná o žáner mystery, teda záhadu.

Počas dvoch hodín sa nikdy poriadne nezasmejete, ale občasne vás vykoľají nejaká situácia. Aojama má len 10 rokov, avšak má zvláštnu obsesiu s prsiami. Presne tak, ženských vnád a situácií na hrane tu je požehnane. Aojama sa kochá kde sa dá… Režisér Išida Hirojasu uviedol, že pre Aojamu boli ženské prsia veľkým neprebádaným, pretože je to mladý zvedavý chlapec. Či je toto zrovna záležitosť hodná vyobrazenia v tomto druhu filmu už musíte usúdiť sami. Ja osobne to považujem za zbytočne prehnané.

Farby, zvuky, dialógy.

Penguin Highway má nádherné farby. Film sa snaží byť realistický a pritom neuberá na vizuálnej kráse. Prostredie vonku aj interiéry sú veľmi detailné. Postavy menia oblečenie podľa dní alebo počasia (všimli ste si ako často sa zabúda v animácii na oblečenie?) Kvalita animácie však klesá u dynamických scén. Je to ako keby animátori vedeli perfektne nakresliť obraz, len hneď keď ho majú rozhýbať, stratia na istote.

Zo zvukovej stránky nemám čo vytknúť. Hudba je fajn, skvelo sa hodí do scén. Postavy majú dobre zvolené hlasy, seijú odviedli dobrú prácu.  Mladučká (ročník 1997)  Kana Kita dala hlas hlavnému hrdinovi.  Pokiaľ jej meno vôbec nerozoznávate tak sa nemusíte strachovať, je to je prvá rola. Zubárka má hlas od Jú Aoi (Sonoshee z Redline), Aojamovu spolužiačku Hamamoto nadabovala Megumi Han (Momidži Sóma z Fruits Basket 2019, Glass z Tate no Júša no Nariagari, Gon z HunterxHunter).

A kým zvuková stránka bola fajn, samotný obsah dialógov na tom bol o niečo horšie. Dialógy často pôsobia strnulo, hlavne medzi deťmi. Hlavná postava je výnimočná svojou inteligenciou, preto jeho správanie nie je klasicky detské a tým sa dá argumentovať, že sa nemusí vyjadrovať bežne. Naopak jeho spolužiaci sa správali a vyjadrovali veľmi neprirodzene.

Verdikt?

Tučniaková diaľnica (takto sa ten názov asi prekladať nebude, ale prišlo mi to strašne vtipné!) patrí do kategórie divnosti. Má unikátnu a zaujímavú myšlienku spracovanú do nepredvídateľnej kopy niečoho s dĺžkou 1 hodiny a 59 minút. Neviem, či vôbec autori vedeli čo od tejto snímky vôbec chcú. A ku koncu to nevie už ani divák, tak asi účel splnený. Penguin Highway tak odporúčam skôr ako zaujímavý počin vyčnievajúci zo zavedených žánrov vhodný na letný oddych. A samozrejme, tučniaci boli na celom filme najlepší!

Japonský názov: ペンギン・ハイウェイ
Anglický prepis: Pengin Haiwei
Anglický názov: Penguin Highway
Počet epizód: 1 (film)
Rok vydania v Japonsku: 2018

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.