Sbohem, má růžová zahrado

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Píše sa rok 1900, do Spojeného kráľovstva prichádza z Japonska mladá Hanako. Jej snom je stretnúť sa s Victorom Franksom, jej obľúbeným spisovateľom. Dúfa tiež, že si splní sen stať sa spisovateľkou. Vydavateľstvá ju však odmietajú. Nakoniec sa jej ujme pani Alica, ku ktorej nastúpi do služby. Alica je z bohatej a váženej rodiny, preto sa Hanako čoskoro dostáva do neľahkého sveta intríg a spoločenských pravidiel. Peniaze tentokrát sny neplnia, naopak, žiť v danom postavení sebou prináša mnoho obmedzení.

Dr. Pepperco je veľmi univerzálny autor. Na konte nemá veľa diel, za to má repertoár veľmi pestrý. V tvorbe tohto autora nájdete rôzne žánre, napríklad komédiu, hudobný, historický aj sci-fi. V Sbohem, má růžová zahrado, sa autor vydáva do vôd viktoriánskej éry. Rozpráva príbeh o zakázanej láske dvoch žien a rieši otázky spoločenského postavenia.

Pre krátky rozsah o osemnástich kapitolách sa nedá hovoriť o vývoji charakteru u postáv. Okrem hlavných hrdiniek tu je dosť vedľajších aktérov. Hlavný „záporák“ je Alicin snúbenec, ktorý odmieta fámy o Alicinom sklone k ženám, aj keď nakoniec aj on začne veriť viac intrigám a fámam.

Hanako je roztomilé dievča mysliace viac na iných než na seba. Má do mangy prinášať štipku exotiky, aj keď skôr než vyčnievajúci unikát pôsobí strnulo, možno aj mierne parodicky. Z Japonska sa jej toho ostalo veľmi málo, pár zvykov a domáce oblečenie. Možno, že sa jedná o vyobrazenie samotného autora, ktorý si predstavuje seba v danej dobe, ktovie.

Prečo si pani Alica vybrala práve stratené dievča z východu bude neskôr odhalené, dokonca aj Hanako dostane šok, keď zistí, že s pani Alicou má toho spoločného viac, než si obe mysleli. Alica je veľmi zaujímavá postava, bojuje sama so sebou aj s celým svetom. Raz je pripravená biť sa pre vec, inokedy je unavená a pripravená vzdať sa. Jej správanie vytvára tú správnu drámu. Najväčší šok pre čitateľov vzniká takmer na začiatku príbehu: Alica je pripravená umrieť! Prečo tomu tak je si dokážete relatívne skoro domyslieť, vzhľadom na povahu príbehu. Ale, nie je to len tak, Alica si nedokáže vziať život sama, požaduje pomoc po Hanako. Ako sa s takouto neštandardnou, veľmi nepríjemným požiadavkou popasuje, uvidíte.

Všeobecne je séria pútavá, číta sa dobre a rýchlo. Na druhú stranu je dosť povrchná, pretože za tri knižky nedokáže rozviesť príbeh do dostatočnej hĺbky. Postavy by tiež potrebovali učesať, ale nie je to taká tragédia. Sbohem, má růžová zahrado je zaujímavé čítanie s peknou kresbou. Sadzba českej verzie od GATE síce nie je najšťastnejšia, ale pre tentokrát to vydavateľstvo mohlo uhrať na vydanie zaujímavého kúsku v našich končinách.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: GATE
  • Séria: Sbohem, má růžová zahrado (3 zväzky)
  • Autor: Dr. Pepperco
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 180, 196, 192
  • Rozmer: 127 × 182 mm
  • Rok vydania: 2022
  • ISBN: 978-80-277-1329-5, 978-80-277-1330-1, 978-80-277-1331-8

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.