Kaidžú č. 8 – prvý diel

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Kaidžú. Obrovské netvory ničiace mestá, inšpirované dinosaurami, hmyzom, mimozemšťanmi aj robotmi. Keď v roku 1954  vyšiel film Godzilla od štúdia Tóhó, nikto zrejme nečakal, že tým tvorcovia spustia senzáciu trvajúcu desaťročia. Dnes má len táto potvora dokopy dvadsaťdeväť filmov. Aj keď sú kaidžú primárne obľúbené v Japonsku, nemusí sa hanbiť ani americký King Kong s trinástimi filmami.

V anime a manga priemysle sú kaidžú taktiež hojne zastúpené, síce väčšinou nie sú hlavným zameraním. Sérií, ktoré by sa priamo zamerali na zničenie jednej veľkej potvory tvoriacej chaos veľa nie je. Polemizuje sa, že medzi kaidžú patria Digimoni, niektoré potvory z One-Punch Mana, ale aj Anjeli z Neon Genesis Evangelion či titáni z Útoku titánov.

Prečo by však nemohol byť takýto netvor hlavnou postavou? A nie, nejedná sa o záporáka. Kafka Hibino chce proti monštrám bojovať. Lenže, má po tridsiatke. Do Japonských obranných síl ho už nevezmú. Kedysi to vzdal a nemal na to skúsiť to znova. Miesto zbrane má v ruke mop, patrí k upratovacím čatám. Jeho náplňou je čistiť mesto po útoku. To neznamená žiadne upratovanie rozbitého skla a betónu. Nie, bavíme sa o zvyškoch príšer. Vnútornosti, životné šťavy… Všetko to, čo nechcete za bežných okolností vidieť a už vôbec nie cítiť. Po jednom z útokov Kafka zistí, že sa stal jedným z tých, proti ktorým chcel vždy bojovať. Je z neho Kaidžú! Osud je niekedy nevyspytateľný, okrem toho že je teraz monštrum, dostane znovu šancu prihlásiť sa do Obranných síl. Kto by to bol povedal, že behom chvíľky sa jeho život kompletne zmení. Už onedlho mu budú hovoriť Netvor číslo 8.

Zvoliť ako hlavnú postavu dospelého človeka v žánri pre násťročných je odvážny krok. Pokiaľ nerátame Saitamu z parodického One-Punch Mana, ktorý je v mnohom Kafkov opak, dospelý protagonista je v šónen žánri nevídaný. Aj keď, dospelý sa od pubertiaka niekedy nelíši, hlavne pokiaľ si chce ísť za svojím snom, bude to znamenať tvrdú drinu bez ohľadu na životné skúsenosti. Z jednej strany je Kafka vlastne veľmi úspešný vo svojom obore, upratovanie netvorov znamená skutočne slušný prehľad v ich biológii. Na druhú stranu už nie je najmladší, telo si pri výkone pýta svoju daň. Preto je hrdina vskutku opakom Saitamy – bez ohľadu na to ako sa snaží, nedokáže podať riadny výsledok.

Séria začína veľmi klasicky. Svet sa predstaví cez súboj s príšerou, ukáže mizerný život hlavnej postavy a jeho výčitky z minulosti. Nasleduje záhadná transformácia na kaidžú, získanie nového odhodlania do života. A potom príde bežný test, ktorý sa zle zvrhne. Je to však podanie, ktoré vás pri čítaní drží. V dobrej akcii je skvelo zakomponovaný nečakaný humor, dobrá dávka epických smrtí príšer, k čomu všetkému sa pridáva prvok záhadnej Kafkovej premeny.

Manga sa určite bude páčiť fanúšikom už spomenutého OPM, ale aj Bleachu, Chainsaw Mana, Útoku titánov a Mojej hrdinskej akadémie. Kresba je krásna, súboje sú dynamické a pekne detailné.  Začiatok Kaidžú č. 8 je sľubný. Manga má zatiaľ 10 kníh a je neukončená. Koniec koncov vychádzať začala ešte len v roku 2020. Na popularite získala docela rýchlo, dokonca tak, že budúci rok nás čaká anime od štúdia Production I.G!

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: CREW
  • Séria: Kaidžú č. 8 (vychádzajúca séria)
  • Autor: Naoja Macumoto
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 212
  • Rozmer: 128 x 182 mm
  • Rok vydania: 2023
  • ISBN: 9788076794375

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.