Young Black Jack

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Píšu sa šesťdesiate roky dvadsiateho storočia. Kuró Hazama,  veľmi nadaný študent medicíny sa snaží dostať na výslnie. Mimo nadania s nástrojmi púta pozornosť aj vzhľadom – čierno biele vlasy, telo plné jaziev a záhadná minulosť. Aj keď je len študentom, podarí sa mu neuveriteľne komplikovaná operácia, od ktorej dali preč ruky aj najlepší profesionáli. Spolu s dvomi kamarátmi sa rozhodne naplno ponoriť do sveta medicíny, rozhodnutí zachraňovať životy.

Cesta k rešpektu a sláve je kostrbatá. Japonsko je plné korupcie aj protestov, vo svete riadi vojna. Kuró Hazama má pred sebou ťažkú cestu, neraz sa bude musieť pýtať morálky čo je správne. Ako vyzeral mladý život legendárneho Black Jacka sa dozviete v tejto sérii.

Black Jack je po Astro Boyovi zrejme najznámejšou postavou stvorenou Osamu Tezukom. Manga pôvodne vychádzala v rokoch 1973 – 1983, dokopy mala 25 zväzkov. Black Jack nerozpráva homogénny príbeh, autor zvolil poviedkový formát. Každá kapitola sa venovala niečomu špecifickému s rýchlym rozuzlením. Zvyčajne sa jednalo o nejaký dobrý skutok, ktorý sa Black Jackovi úplne nevyplatil. Vybrané príbehy si môžete prečítať aj v českom znení od Crew v knihe Black Jack: Chlapec, který zemřel dvakrát a další příběhy .

Young Black Jack je prequel, nahliada do študentských čias nechválene známeho lekára. Už tu mal Kuró málo šťastia na dobrú klientelu. Zbohatnutie na zákrokoch mu kazia lži vlastných klientov alebo ich chudoba. Mangu napísal Jošiaki Tabata, autor príbehu akčnej mangy Akumecu (2002 – 2006) a ilustroval ju Júgo Okuma.  TV adaptácia vyšla v roku 2015.

Prvé epizódy TV séria zasadia tému a atmosféru. Nasledovne sa zmení prostredie na vojnu vo Vietname a potom sa riešia následky druhej svetovej vojny. Je to zaujímavý pohľad na históriu očami japonských tvorcov. Problémom je ale fakt, že dej  je len zhluk náhod presne vyhovujúci autorom. Za normálnych okolností je šanca, aby sa toľko udalostí udialo presne na jednom mieste v jeden čas so správnymi ľuďmi.

Anime je neuveriteľne predramatizované a nie úplne logické. Snaží sa hrať na divákove emócie, ale pôsobí veľmi lacno. Srší z neho aj slušný patriotizmus. Byť hrdý na krajinu nie je našťastie nič zlé, akurát často s týmto problémom ide ruka v ruke pravicový populizmus a rasizmus. Našťastie, Black Jack v anime jasne hovorí nie rasizmu.

Nebol by to Osamu Tezuka, keby postavy neboli karikatúrne.  V anime sa mihne aj postava Hjakki, alternatívna verzia Hjakkimarua z Dororo. V sérii spoznáte hlavných aktérov veľmi jednoducho. Keď má postava netypický nos, oči, uši, tak je zvyčajne tou dôležitou, čím strašne vyčnieva z davu. Väčšina ostatných postáv sú si podobné ako vajce vajcu.

Najslabším článkom série je hudba. Soundtrack sa skladá z pár opakujúcich sa skladieb, ktoré sa násilne vtierajú. Všeobecne tak finálne skóre anime nie je nič extra. Príbeh je priemerný, pár dobrých myšlienok je utopených v priemernom až podpriemernom prevedení. Bolo zaujímavé vidieť japonský názor na svetové konflikty, ale inak Young Black Jack na anime scénu nepriniesol nič nové.

Japonský názov: ヤング ブラック・ジャック
Anglický prepis: Young Black Jack
Anglický názov: Young Black Jack
Počet epizód: 12
Rok vydania v Japonsku: 2015

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.