Seraphim: 2-oku 6661-man 3336 no Cubasa

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Zem, budúcnosť. Ľudstvo je zdecimované neznámou pliagou, ktorej sa hovorí „Anjelský mor“. Človek napadnutý touto chorobou má apokalyptické vidiny, jeho telo postupne kostnatie do anjelskej formy, až pokým nenastane smrť. Do srdca apokalypsy prichádza špeciálna zdravotná jednotka spolu so záhadným dievčaťom Serou, ktorá je s fenoménom priamo spojená. Prišli zabíjať alebo liečiť? Čo ten anjelský mor vlastne je?

Seraphim je atypická, tzv. niche manga, ideálna pre fanúšikov Mamoruho Ošiiho a Satošiho Kona. Bol to projekt na zákazku časopisom Animage, ktorý sa snažil zreplikovať pôvodný úspech Mijazakiho Naušiky. Naušika vychádzala v magazíne v rokoch 1982 až 1994, nasledovne mal na jej úspech okamžite po dokončení nadviazať Seraphim od ďalších slávnych autorov. Bohužiaľ, manga ostala ku smútku všetkých fanúšikov nedokončená. V novembri 1995 ju obaja autori opustili pre nezhody. Keďže Satoši Kon už medzi nami nie je, Seraphim sa dokončenia nikdy nedočká.

Aj napriek nedokončenému príbehu je Seraphim manga plná kvalitného obsahu. Dej písal Mamoru Ošii, je plný politiky a informácií. Skupina hlavných postáv cestuje cez karanténnu Čínu v snahe nájsť liek na zničujúcu chorobu. Z každej stránky srší množstvo informácií, vďaka ktorým si utvoríte obraz o celom svete aj situácii spojenej s chorobou. Po nápore poznatkov na začiatku si môžete vydýchnuť, pretože príde aj na akciu.

Kresbe nemôžeme nič vytýkať, je nádherná. Satoši Kon bol perfekcionista, stačí sa pozrieť na pár panelov a je to všetkým jasné. Panorámy mesta, ľudia aj technológie, neodflákal vôbec nič. Nedá sa hovoriť ani o nadbytočných linkách, proste každý panel je účelovo presne nakreslené umelecké dielo.

Dokopy tak máme skvelý príbeh a nádhernú kresbu. Dve potrebné ingrediencie pre skvele vyvážené a dokonalé dielo. Dôvod, prečo je v názve ťažko zapamätateľné číslo 266613336 má tiež svoje opodstatnenie. Keď 266613336 vydelíte dvomi, čo poukazuje na dve anjelské krídla, dostanete číslo 133306668. To symbolizuje celkový počet anjelov, ktorí sa spolčili s Luciferom a nasledovne boli vyhostení z neba.

Seraphim 266613336Wings je kvalitné čítanie s bolestným koncom. Ten prichádza rýchlo a nesie nešťastnú novinu: nikdy sa nedozvieme, ako skončí. Autori nám zanechali cliffhanger, ktorého rozuzlenie nikdy nepríde. Aj keď je manga nedokončená, pokiaľ milujete tvorbu týchto autorov, nemala by vám v knižnici chýbať. Pokiaľ vám však tvorba ani jedného veľmi nesedí, mali by ste sa jej vyhnúť. Šanca, že sa vám bude nakoniec páčiť nie je veľmi veľká a vzhľadom na nedokončený stav, vo vás zanechá skôr kyslosť.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: Dark Horse Manga
  • Autor: Mamoru Ošii (príbeh), Satoši Kon (kresba)
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: anglický
  • Počet strán: 268
  • Rozmer: 146 × 209 mm
  • Rok vydania: 2015
  • ISBN: 9781616556082

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.