Solanin 2

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Človek mieni, život mení. Meiko sa musí vyrovnať so situáciou, ktorá jej obrátila život hore nohami. Nech sa snažia akokoľvek, realita ich ubíja viac a viac. Existuje však jeden liek na nudnú realitu – hudba. Nástroje sú naladené, publikum čaká. Je čas ukázať svetu, čo v nich je.

Druhý zväzok je o niečo smutnejší a zároveň aj veselší. Proste, správne vyvážený ako život. Neočakávajte žiadne veľké odhalenia a prevraty, toto je príbeh jednoduchý. Nie sme v telenovele, aby vznikla láska na prvý pohľad, ani v showbiznise, kde sa môžete stať slávnymi po jednej noci, ak máte správne podmienky. Je to rozprávanie o ľuďoch, ako sme my.

Inio Asano servíruje úplne obyčajný príbeh s takou gráciou, že jeho umenie musíte obdivovať. Čo by mohlo pôsobiť ako nudný dej o ničom je pretransformované do vrcholného diela o živote, nie je to fascinujúce?

Solanin 2 je menej úderná a depresívna než jej prvý diel. Dôvodom je komediálne duo bubeníka Trhača a basistu Keničiho. Ich výstrelky a neočakávané reakcie vás budú držať celú dobu nad vodou. Keby boli reálnymi osobami, boli by skvelí stand up komici, na ktorých by som sa osobne rada pozrela.

Po artistickej stránke je dvojka ešte krajšia. Autor sa postupne zlepšoval, čo pri už tak skvelej kresbe z jednotky snáď ani nebolo možné.  Mestské prostredia sú neuveriteľne detailné, dýcha z nich život ako keby ste v nich priamo boli, a to aj napriek čierno-bielemu podaniu. Dôležité myšlienky a úvahy sú podané v paneloch s čiernym pozadím s bielym textom, takže umocňujú pocit dôležitého posolstva. 

Manga je obohatená o dva prídavné príbehy rozvíjajúce svet ďalej plniace úlohu epilógu. Tie autor pridal až v roku 2017 do nového vydania a vydavateľstvo Egmont ich samozrejme nemohlo vynechať. Skvelým bonusom unikátnym pre české vydanie je tiež doslov prešpikovaný informáciami od prekladateľa Jakuba Stříbrného o spôsobu práce v Japonsku a sociálnej zmeny u mladej generácie.

Po prečítaní Solanin 2 pocítite trochu nádeje, ktorá mnohým mladým dospelým dnes chýba. Druhý diel je o poznanie ľahší na spracovanie, čo po prvej intenzívnej knihe nie je žiadny problém. Melanchólia tiež neopadla, ostáva ako prízrak v pozadí všetkého a núti vás premýšľať nad životom.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: Egmont
  • Séria: Solanin (2 zväzky)
  • Autor: Inio Asano
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 272
  • Rozmer: 128 × 182 mm
  • Rok vydania: 2022
  • ISBN: 978-80-252-5090-7

Ďakujem vydavateľstvu Egmont za recenzný výtlačok.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.