Tokyo Revengers 1

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Takemiči Hanagaki má 25, žiadnu stabilnú prácu, veľa vecí mu nejde, nemá kamarátov a do toho všetkého je stále panic. Aby život stál ešte o niečo menej, z televíznych správ sa dozvie, že jeho prvá láska Hinata zomrela vinou gangu Tokio Mandži. Pri spätnom zhodnotení svojho života je Takemiči hodený na koľaje vlaku a z ničoho sa ocitá späť v roku 2005 na škole, kde je Hinata stále jeho priateľkou. Rozhodne sa tak zmeniť minulosť, aby Hinata mohla žiť. To ešte netuší, ako blízko k tejto pozitívnej zmene bol.

Budúcnosť sa zmenila, ale nie tak celkom. Vďaka jej bratovi získava veľmi cenné informácie a tak sa znovu vydáva do minulosti, presne 12 rokov dozadu, aby tentokrát Hinatu ochránil. K tomu stačí, aby sa nikdy nestretli dve konkrétne osoby, zakladatelia gangu Tokio Mandži.

Tokyo Revengers je relatívne mladá manga séria, vychádzať začala ešte len v roku 2017. Od tej doby stihla dostať anime adaptáciu v roku 2021 (a druhá séria začne vychádzať v januári 2023) a hraný film v júli 2021. Momentálne je séria druhou najviac predávanou mangou hneď po Jujutsu Kaisen s viac než 50 miliónmi kusmi v obehu.

Takemiči je nevyspelý, trochu tak blbec, ktorý vôbec nie je pripravený na dospelosť. Nie že by väčšina ľudí vôbec vedela, čo v 25 chcú od života. Dokonca aj keď sa vráti späť do svojho mladého ja,  musí sa riadne premáhať. Cieľ je síce jasný, ale ako sa k nemu dostať? Celý život sa flákal, od povinností utekal a zrazu má na krku zodpovednosť za niekoho život.

Keď majú gangy väčšiu moc než bežná spoločnosť

Tokyo Revengers je prešpikovaný absurdnými scénami. Študenti sa mlátia päsťami aj baseballovými pálkami, starší študenti si robia otrokov z mladších, šéf gangu vyzerajúci ako mamkin miláčik zmláti len tak pol školy… Súboje a gangy sú ako z jakuzáckych filmov, výrazy tvárí sú prehnane expresívne. Do istej miery tak Tokyo Revengers pripomína legendárnu komédiu GTO – Great Teacher Onizuka. Obe, Tokyo Revengers aj GTO, vyobrazujú Japonsko podstatne nebezpečnejšie, než v realite je. Určite vám nedá nikto len tak cez držku, lebo ste mu stáli v ceste. Teda, dúfam…

Príbeh plynie rýchlo, udrží vás v pozore až do konca. Pritom je veľmi jednoduchý, ale výborne zvláda frázu: „A čo ďalej?“ Zaujíma vás, ako Takemiči zareaguje, čo sa bude diať ďalej, a či sa v ďalších stránkach aspoň trochu posunie k cieľu.

Čo je trochu zarážajúce

Séria začína podobne ako isekai – presun do alternatívneho sveta. Hlavný hrdina padá na koľaje podobne ako iní hrdinovia pod kamión (Jódžo senki má dokonca veľmi podobnú scénu s vlakom), keď namiesto iného univerza skončí v minulosti. Túto situáciu zrejme spustila blízkosť k smrti? Späť do prítomnosti ho náhodou vytrhne podanie ruky. Proste si stačí podať ruku a môže skákať v čase!  Absurdné? Jednoznačne. Čo presne sa deje s časovou linkou nie je momentálne jasné, uvidíme, ako sa autor vysporiada s časovým paradoxom.

Druhá dejová zvláštnosť taktiež priamo súvisí s minulosťou. Takemiči ovplyvnil pri svojom prvom skoku mladšieho brata Hinaty. Ten sa predbežne dozvedá dátum smrti svojej sestry, no aj tak sa mu to nepodarí zabrániť. Ako je možné, že túto informáciu vedel, ale nemal šancu konať? Zmenila sa situácia u jej smrti? Dúfam, že odpoveď na túto otázku bude časom odhalená.

Dojem

Obálka je veľmi sympatická, Takemičiho odhodlaný výraz a štylizácia do červenej farby mi pripomína Kanedu z Akiry a pritom sú tieto diela neuveriteľne odlišné, spoločne majú maximálne tematiku gangov. Kresba je veľmi detailná, výrazy tvárí gangsterov sú geniálne.

Čo ma mierne vytáčalo je, že Takemiči nie je schopný uchopiť vedomosti z jeho života a stále pôsobí ako kompletný zelenáč. Pokiaľ zabudnete na to, že v tele tohto decka je dospelý, užijete si mnoho zábavy. Skákanie v čase pôsobí pre teraz skôr rušivo a vytrháva vás z deja. Naopak vďaka jeho expresívnosti budete hltať panel za panelom. Postáv tu je neúrekom, zatiaľ samozrejme nedostali veľa priestoru. Favorita si tak budete musieť nájsť v ďalších zväzkoch. Je však jasné, že prvý diel naštartoval zaujímavú sériu.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: CREW
  • Séria: Tokyo Revengers (vychádzajúca séria)
  • Autor: Ken Wakui
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 196
  • Rozmer: 128 × 182 mm
  • Rok vydania: 2022
  • ISBN: 9788076791909

Ďakujem vydavateľstvu Crew za poskytnutý recenzný výtlačok.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.