Devils‘ Line 1

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Ak si myslíte, že sa pozeráte na ďalšiu mangu plnú gotických romantických upírov a sladkej hlavnej hrdinky, veľmi sa mýlite.

Tento svet nie je veľmi odlišný od toho nášho. Rozdielom sú len jeho obyvatelia. Okrem ľudí existujú ešte upíri, taktiež nazývaní diabli, ktorí sú na prvý pohľad takmer nerozoznateľní. Keď jeden z týchto diablov vidí ľudskú krv, kompletne stratí kontrolu.

Cukasa Taira zistí, že jej priateľ Šóta je jeden z týchto zabijakov. Aby jej neublížil, rozhodol sa zabíjať druhých. Avšak toto rozhodnutie je ako gilotína, stačí kúsok a všetko skončí tým najhorším výsledkom. Aby sa tomuto risku predišlo, detektív Júki Anzai nemá na výber a Šótu spacifikuje. Cukasa ostane Júkim očarená, nielen že jej zrejme zachránil život, ale sám je polovičný upír! Vzniká tak zvláštny vzťah medzi osobami z úplne odlišných svetov plný konšpirácie, intríg a smrti.

Netradičná romantika

Keď som Devils Line 01 začala čítať, netušila som, do čoho sa vlastne púšťam. Očakávala som niečo na štýl Tokijského ghúla, a ostala som veľmi prekvapená. Oficiálna veková hranica pre Devils line je 13+, osobne si však dovolím povedať, že by mala byť minimálne 15+ a ideálne zrejme 17+.  Kým na prvý pohľad séria vyzerá byť na ďalší akčný šónen s temným podtónom, v skutočnosti ide o seinen, a teda skôr pre trochu vyspelejšie mužské publikum, kde je akcia až druhoradá.

Na svoje si samozrejme prídu aj ženy, pretože prekvapivo tu je podstatne viac romantiky, než bežný seinen zvyčajne obsahuje. Nejde o žiadnu cukríkovskú romanťárnu a ani o milostný trojuholník. Je tu trochu dilemy, trošku tej bežnej trápnosti vzťahu, ale hlavne z diela vyžaruje úplne iná atmosféra. Príbeh obsahuje občasnú nahotu aj tému sexu. Autor sa nebál využiť agresivitu či predátorstvo upírov pri akte.

Temný svet podobný tomu nášmu

Žiadny milostný trojuholník dámy a páni! Možno je to preto, že tento svet je dosť zaujímavý aj bez ďalšej vzťahovej drámy. Táto manga ponúka dobrý balans akcie, drámy a vzťahov. Prvá kniha tiež napovedá, že dôležitou témou je aj politika a diskriminácia. Svet ľudí a upírov je uveriteľný, zo stránok je cítiť napätie ako sa dráma stupňuje. A hlavne, nemáte pocit, že viete kam dej smeruje hneď na začiatku. Aj postavy pôsobia realisticky, Júki sa dokáže smiať, čo tieto deprimujúce typy v iných dielach nie vždy dokážu. Je fajn vidieť mangu bez klasických čierno-bielych postáv.

Oproti ostatným celkom kresba mierne zaostáva. V niektorých paneloch je detailná, v iných máte pocit, že chýba tieňovanie alebo že proporcie mierne unikajú. Pokiaľ by autor vytieňoval vlasy či oblečenie, hneď by to pôsobilo lepším dojmom. Kresba sa postupne lepšila ako príbeh napredoval, ale nebol to žiadny zázrak.

Z prvého zväzku Devils‘ Line mám mierne zmiešané pocity. Temná stránka a policajná dráma mi imponujú, kým u schválne nemotornej romantiky (pretože vzťahy, hlavne na začiatku, nikdy nie sú dokonalé) a horšej kresby sa naopak strácam. Tie lepšie stránky však prevažujú, a séria sa nedá súdiť podľa prvej knihy (teda väčšinou). Manga navyše končí cliffhangerom a už len preto, že ma v tých posledných stránkach uchvátila, určite budem čítať ďalej. Preto mi neostáva než mangu odporučiť, pokiaľ hľadáte niečo mimo bežného šónenu alebo upírskych romancí.

Ak Devils‘ Line prečítate celý, od marca 2022 dokonca vychádza pokračovanie pod názvom Devils‘ Line II [Trigger].

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: Vertical Comics
  • Séria: Devils‘ Line (14 kníh)
  • Autor: Rjó Hanada
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: anglický
  • Počet strán: 223
  • Rozmer: 128 × 182 mm
  • Rok vydania: 2016
  • ISBN: 9781942993377

Ďakujem eshopu nekonecno.sk za recenzný výtlačok.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.