Orochi: The Perfect Edition 1

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Záhadná mladá žena vojde do života nič netušiacim osobám podobne ako mýtický niekoľkochvostý plaz Oroči, po ktorom má meno. Počas deviatich krátkych príbehoch uvidíte mnohých obyčajných aj neobyčajných ľudí.

Do deja nás uvedie príbeh o dvoch krásnych sestrách s panickým strachom z čísla 18. Slečinky si nemôžu byť viac podobné… či vlastne odlišné? Nasledovne sa Oroči vplazí do života mladému páru s tragickým osudom. Po hroznej nehode príde na rad zmŕtvychvstanie, ale následky na seba nenechajú dlho čakať…

Autor Kazuo Umezz je v našich končinách najznámejší dielom Hjórjú Kjóšicu (The Drifting Classroom). Manga vyhrala dvadsiaty ročník súťaže Šógakukan Mangašó (Shogakutan Manga Award) v roku 1975. V roku 1987 dokonca vyšla hraná filmová adaptácia. Kazuo Umezz sa stal inšpiráciou pre ďalšieho manga velikána Džundžiho Itóa. Deväť príbehov o záhadnej Oroči vychádzali v rokoch 1969 a 1970 v piatich zväzkoch a tento rok dostali deluxe edíciu v anglickom jazyku.

Podobnosť s Tomie čisto náhodná?

Oroči sa v mnohom podobá postave Tomie stvorenou hororovým autorom Džundžim Itóm. Vzhľadom na to, že jeden autor sa inšpiroval druhým, nie je to nič dych berúce. Obe slečny sú krásne, oplývajú magickými silami a sú hlavnou postavou hororovej mangy, tu ich podobnosť však končí. Kým Tomie schválne škodí a zabíja, Oroči sa snaží byť viac nezaujatá. Síce jej to príliš nejde a nakoniec sa do problému vždy vloží, jej zásah nie vždy vyjde v dobrom svetle a situáciu neraz zhorší.

Problémom je, že Oroči nemá príliš veľkú osobnosť. Je zvedavá a rada pomáha, to je však všetko. Chýba tu motív, pokiaľ by sme vedeli, podľa čoho si vyberá svoju návštevu, či prečo to vôbec robí, jej charakter by dostal úplne iný rozmer. Prvá kniha nevysvetľuje ani jej pôvod síl a či je vôbec táto slečna človek.

Poviedkový formát nepodáva celý príbeh

Absencia konzistentného príbehu a lepšieho vysvetlenia, čím Oroči vlastne je, hádže čitateľov do tmavých neprebádaných vôd neistoty. Nápad je super, rozprávanie rôznych príbehov spojených jednou tajomnou osobou má veľký potenciál. Podanie žiaľ trochu zaostáva. Historky vyzerajú nedotiahnuto, ako keby v nich chýbala nejaká podstatná časť, niečo viac. Neviete prečo Oroči navštevuje konkrétne osoby, či je medzi nimi nejaké spojenie, alebo je to čisto náhoda. Možno, že sa to dozvieme v druhej knihe…

Slabší príbehový aspekt vyvažuje detailná kresba. Kazuo Umezz dokáže zahanbiť mnoho iných mangakov. Precíznosť ručne kreslených maličkostí v pozadí dodáva celku veľkolepý vizuál. Z knihy vyžaruje autorov cit a poctivo odpracované hodiny. Autor je jednoznačne špecialista na kreslenie prekrásnych žien.

Orochi: The Perfect Edition 1, ako už názov napovedá, je určite perfektnou edíciou. Vydavateľstvo Viz Media sa s vydaním krásne vyhralo. Embosovaný názov červenou vyniká ako kvapky krvi na plátne. Štýlom spracovania pripomína už spomínané dielo Tomie od Džundžiho Itóa v rade spolu s Uzumaki a Gjó (anglicky Gyo a česky Ryby – útok z hlubin). Perfektná edícia je dokonca o niečo krajšia, než Itóove knihy, práve vďaka lesklým písmenkách názvu. Je proste rozmaznaná. Na poličke žiadneho zberateľa, a hlavne fanúšika hororovej mangy, by nemala chýbať.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: Viz Media
  • Séria: Orochi: The Perfect Edition (3 knihy)
  • Autor: Kazuo Umezz
  • Väzba: viazaná
  • Jazyk: anglický
  • Počet strán: 320
  • Rozmer: 146 mm x 210 mm
  • Rok vydania: 2022
  • ISBN: 9781974725830

Ďakujem eshopu nekonecno.sk za recenzný výtlačok.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.