Uzumaki / Spirála

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Kto by nepoznal Uzumaki od majstra hororu, Džundžiho Itóa. Je úplne jedno, či ste fanúšikmi hororu alebo nie, každý už raz o tomto diele počul. Či už pod menom Uzumaki, The Spiral alebo Spirála, všetci vieme, o čom je reč. V roku 2010 dokonca u vydavateľstva Zoner Press vyšla Spirála česky v troch zväzkoch. Toto vydanie je ale takmer nezohnateľné a či sa Uzumaki dočká vydania u iného vydavateľstva, to je zatiaľ otázne. A síce to nie je Uzumaki, ďalšie Džundžiho diela si môžete prečítať v češtine vďaka vydavateľstvu Crew. Zatiaľ u nich vyšiel smradľavý horor Ryby – Útok z hlubin a uletené Balónky oběšenců a další hororové příběhy.

Kirie Gošima žije úplne obyčajný život so svojou rodinou v  malom mestečku. Jedného dňa po ceste na vlakovú stanicu stretne otca svojho priateľa, Šuičiho Saitoa, ktorý zaujato pozoruje slimačiu ulitu. Spomenie to priateľovi a ten sa jej prizná, že jeho otec je v poslednej dobe veľmi divný. Obsesia Saitovho otca s predmetmi pripomínajúcimi špirály sa ale čoskoro stane vražedná, ohrozujúca nielen jeho život, ale aj ostatných. Saito by najradšej s Kirie z mesta odišiel, bude sa to ale vôbec dať, keď sa realita celého mesta postupne stáča k niečomu hroznému podobne ako zlovestná špirála?

Dej nie je vôbec komplikovaný, obyvatelia mesta bojujú so zvláštnym úkazom špirál, postupne pritužuje, mŕtvych je čím ďalej viac a úniku niet. Prekliatie na seba berie rôzne podoby, napadá veci, ľudí, zvieratá… špirále nič neunikne. Viete vôbec, koľko vecí okolo seba obsahuje tento zvláštny, fascinujúci útvar? Kam až doženie horor postavy a čoho všetkého sú schopní ľudia zahnaní do kúta, či tí, čo začnú na prekliatí ryžovať?

Super detailná kresba okamžite prezradí, že sa pozeráte na mangu od Džundžiho Itóa. Surrealizmus plný tieňovania a mnohých liniek bohužiaľ úplne nevykompenzuje slabšie postavy, s ktorými sa ťažko stotožníte. V mange ich je viac než dosť a väčšina z nich vám bude ukradnutá alebo vás ich smrť nijak nezatiahne. U hororu zvyčajne očakávate, že budete držať postavám palce a ich strach prežijete s nimi. Džundžiho horor je ale iný. Postavy vás nie vždy zaujmú, niektoré sa vám samozrejme naschvál hnusia, taký bol zámer. Autor sa predovšetkým snaží poukázať na mystickosť relatívne bežného tvaru a využíva k tomu všetky možné prostriedky, hlavne teda grotesknosť a nechutnosť, ktoré tvoria hlavnú hororovú atmosféru. Na konci knihy toho zrejme k postavám cítiť veľa nebudete. Ľútosť sa nedostaví, za to sa dostaví úplne iný pocit: znepokojenie. A to bol autorov zámer.

 

Vydanie od Viz Media je prekrásne. Pokiaľ nie preferujete anglickú mangu (ale česká taktiež veľmi pekne spracovaná), určite odporúčam toto viazané vydanie s parádnymi doskami. V tejto edícii navyše viete kúpiť aj Tomie a Gyo (Ryby), ktoré majú tiež čierno-biele obálky. K nim navyše môžete dokúpiť aj zbierky Shiver (Balónky oběšenců), Fragments of Horror, Smashed a Frankenstein, ktoré majú obálky farebné, ale výškovo a spracovaním sedia krásne do kolekcie. Ak teda neviete čo s peniazmi a radi zbierate mangu, nie je čo riešiť. Inak, tento rok sa dočkáme aj štvordielnej anime adaptácie od nového štúdia Studio Drive v spolupráca so štúdiom Production I.G. ako producentom. Nastal preto ten správny čas začítať sa do tejto série.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: Viz Media, Subs. of Shogakukan Inc
  • Vydanie: 3-in-1 Deluxe Edition
  • Autor: Džunži Itó
  • Väzba: viazaná
  • Jazyk: anglický
  • Počet strán: 648
  • Rozmer: 146 x 210 mm
  • Rok vydania: 2013
  • ISBN: 9781421561325

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.