Tegami Bači a Tegami Bači Reverse

Zuzana Daletth Hartmanova
0 komentárov

Hrdinové příběhu mohou mít různá povolání – drakobijci, profesionální hrdinové, čarodějové, tuláci, nadané děti… Málokdy se setkáte s tím, že by vás příběhem provázel někdo, jehož povolání by bylo obyčejné, dalo by se říci až nudné. Ale i to se může stát. V anime na motivy stejnojmenné mangy Tegami Bači totiž budete sledovat osudy pošťáků.

Ne zas tak obyčejní…
No dobře, trochu jsem lhala, protože tihle pošťáci nejsou obyčejní. Nosí dopisy pěšky, maximálně koňmo po celém širém světě. A že je to svět pořádně nepřátelský. Není tu slunce, jen jakýsi zdroj umělého světla, který visí nad hlavním městem. Všechno se tak topí v neustálém přítmí. Jejich země je rozdělena do tří oblastí: hlavní město, které je nejbohatší. Dál od něj znamená dál od světla, blíž k chudobě. Přechod mezi jednotlivými oblastmi je zakázán, pokud nemáte propustku. Když se narodíte špatně, máte prostě smůlu. Nemluvě o tom, že venku žijí potvory gaičú – živící se lidskými srdci: emocemi a vzpomínkami. Pošťáci – Letter Bee – s sebou nosí zbraně, do nichž mohou nabít místo kulky kus svého srdce, a tím gaičú zneškodnit.

Hrdinou našeho příběhu je Lag Seeing. Ten byl jako malý, šestiletý chlapec dopraven jakožto balíček ke svým příbuzným. Doručoval ho tehdy pošťák Gauche Suede, mladý idealista, pro něhož bylo doručování dopisů posláním. A také se snažil vydělat dost peněz na to, aby vydělal na léčbu své sestry, která už od narození nemůže chodit. S Lagem se cestou spřátelí a jeho nadšení přivede Laga na myšlenku, že se jednou také stane pošťákem.

Když k tomu konečně dojde, chlapec se nemůže dočkat až se Gauchem potká. Jenže záhy se dozvídá, že jeho vzor před čtyřmi lety zmizel a nikdo o něm od té doby neslyšel; je považován za mrtvého. Začíná tedy pátrání, co se s tímto zásadovým mužem, který se ke všem choval s láskou a respektem, stalo.

Trochu utahané
Mezi námi, k samotnému pátrání dojde až v posledních dílech, do té doby jsme svědky toho, jak se Lag zaučuje, nachází si cestu k dalším pošťákům a dělá si mezi nimi přátele. Sbližuje se také s Gauchovou sestrou, které slíbil, že zjistí, co se s jejím bratrem stalo. Díly jsou vyloženě epizodní, i když čas od času narazíte na drobnosti, které byly zmiňovány už dříve. I tak ale čekejte v každém z pětadvaceti dílů samostatný příběh, který bude ukončen. Lag pomáhá spoustě lidem doručovat jejich dopisy, protože do nich vkládají svá srdce. Spolu s tím je ale konfrontován s jejich životními příběhy a většinou nedokáže jen přihlížet a musí do života svých zákazníků zasahovat. Přiznám se, že po čase příběh ztratí tempo a je docela utahaný. Stále dokola se opakují tytéž motivy – Lag zasáhne někomu do života. Za pomoci své zvláštní moci (když se jeho „srdce“ dotkne předmětu/osoby, vyjeví jeho vzpomínky) ukáže lidem pravdu, ti prohlédnou a vše dobře dopadne. Není samozřejmě náhoda, že většina z nich se v minulosti potkala s Gauchem.

Neupírám anime pár opravdu slušných a dojemných scén, ale většinou se tyto pokusy míjely účinkem. Akorát vás jako diváka rozčilovaly neustále Lagovy výlevy a nevysychající proud slz. Brzy to bylo otravné.

Změna nastala v pokračování s názvem Tegami Bači Reverse. Spousta záležitostí z první série se vyjasní – střípky informací dostanou své opodstatnění (Jaký je například význam výpadku „slunce“ v den Lagova narození?) a příběh se pořádně rozjede. Na řadu přichází konspirace, zrady a odbojářské skupiny. Nic není tak, jak to na první pohled vypadá. Ústřední postavy dostávají více prostoru a divák se tak s nimi více sblíží. Lag dokonce už tolik nebrečí!

Celkově je druhá série povedenější. Sice má pořád svoje mouchy, ale ty vynahrazuje temnější atmosféra a rychlejší tempo příběhu. Animace zůstává stále stejná – nic, co bychom neznali. Jen mě štvou digitální zásahy v podobě gaičú, kteří pak vypadají jako pěst na oko. Je to škoda. Aspoň že hudba je slušná.

Tegami Bachi nabízí originální svět a docela zajímavou zápletku. Potenciál mohl být sice využit lépe, ale přese všechno mě to pořád bavilo, což je hlavní.

Japonský názov: テガミバチ    |   テガミバチ REVERSE
Anglický prepis: Tegamibachi    |   Tegamibachi Reverse
Anglický názov: Tegami Bachi: Letter Bee    |   Tegami Bachi: Letter Bee Reverse
Počet epizód: 2 x 25 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2009 – 2010    |  2010 – 2011

recenzia bola pôvodne vydaná na dagon.cz

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.