Zkáza Ecobanu

SATAS
0 komentárov

Zem … tá modrá planéta, to miesto, ktoré predstavuje neuveriteľnú krásu. Jarný vánok, vôňa po letnom daždi, spev vtákov a všetko to, čo nám pripadá také všedné, je často prehliadnuté. Človek si častokrát neuvedomuje následky svojho konania, lebo je to preňho nepodstatné. Hlavné je to, že sa má dobre. Však, čo keď všetko to, čo doposiaľ dokázal je odrazu bezpredmetné?

Po druhej svetovej vojne prišla tzv. studená vojna, počas ktorej ľudia žili v neustálom strachu z možnej tretej svetovej vojny, totálneho atómového armagedonu, ktorý by predstavoval koniec všetkého živého na Zemi. Teraz však ľudia už nemajú strach z vojny a žijú svoje životy viac-menej pokojne. Lenže koniec sa neustále blíži a keď ho nespôsobí vojna, tak to bude ľudská bezohľadnosť voči prírode.

Aká bude budúcnosť? Bude dobrá alebo zlá? Rozhodne veľa ľudí neočakáva nič dobré. Zrejme asi najbližšia možná budúcnosť je stvárnená vo filme Wonderful Days, ktorá vyšla kedysi dávno na DVD aj u nás pod názvom Zkáza Ecobanu. Na Zemi došlo k prírodnej katastrofe. Ľad na póloch sa roztopil a zaplavil pevninu, znečistenie ovzdušia prinieslo kyslý dážď a neustále zamračenú oblohu. Život na celej planéte bol skoro nemožný. Vedcom sa však podarilo nájsť spôsob, ako obnoviť pôvodné životné podmienky na Zemi – ECOBAN. Ecoban je zariadenie, ktoré získava energiu z odpadu vo vode a vzduchu tým, že ich recykluje. Vedľa Ecobanu je ešte DELOS, mesto vytvorené ako druhá Noemova archa, v ktorej mali prežiť len vyvolení a ostatní mali žiť ako otroci v pustine.

Príbeh sa začína v roku 2142. Mladá agentka Delosu, Jay, patrí medzi elitu, ale jej život je plný smútku. Zmyslom jej života je ochrana Delosu a Ecobanu, ale keď sa do centra Delosu dostane neznáma osoba, Jay v nej spoznáva niekoho známeho. Niekoho, kto jej môže vrátiť späť stratený život.

Príbeh v tomto filme je pekný a celkovo nádherne podaný pomocou prekrásnych animácii a prostredí. I keď sa môže zdať zo začiatku, že príbeh bude zamotaný a prinesie veľa zvratov, je všetko celkom predvídateľné a dalo by sa povedať, že skoro plytké. Pravdaže, objavia sa nádherné scény pri čiastočne červenom západe slnka, ale nebolo to celkom ono. Charaktery postáv sú celkom dobre spracované a človek sa s nimi ľahko stotožní a obľúbi si ich.

Grafická stránka je neuveriteľne nádherná. Zrejme každý človek sa už stretol s počítačovou animáciou, avšak ani jedna nie je tak dokonalá tak ako naša realita. Hlavné ťažisko tohto filmu bolo práve v tom: spraviť reálny svet, v ktorom budú animované postavy. Bola postavená miniatúra sveta Wonderful Days a to s neuveriteľným detailom. Každá lokalita obsahovala neskutočné množstvo detailov a v porovnaní s kresleným pozadím alebo renderingom to pôsobilo reálne a úchvatne. Taktiež bol použitý systém množstva farieb a šedého prostredia, čím sa dosiahol filmový efekt a nádherné grafické dielo. Dalo by sa povedať, že “reálne“ prostredie ako z hraného filmu nemá v anime čo robiť a to z toho dôvodu, že animované postavy by v ňom vyzerali smiešne. Však opak je pravdou. Toto spojenie sa mi neuveriteľne páči a taktiež dovoľuje použiť veľa efektov, akými sú prelety kamery do rôznych smerov, pričom sa musia animátori sústrediť na vykresľovanie postavy a nie aj prostredia, čo zbytočne nepredlžuje výrobu a taktiež nepredražuje.

Hudba, ktorá hrá v pozadí, je ladná a prevláda hlavne upokojujúca resp. smutná melódia. Dala by sa prirovnať, podľa mňa, k hudbe z anime Hoši no Koe. Zvuky sú taktiež na veľmi výbornej úrovni a pri poriadnej zvukovej aparatúre je sledovanie akčných scén nádherou.

Wonderful Days nádherný animovaný film z kórejskej produkcie. Taktiež celková dĺžka filmu je niečo okolo jednej hodiny a tridsať minút, takže človek sa pri jeho pozeraní neunaví. Jediné, čo mi na tomto filme asi najviac vadilo, bolo to, že neboli zodpovedané niektoré otázky. Celkovo by som však povedal, že Wonderful Days je nádherné dielo, ktoré si treba rozhodne pozrieť.

Kórejský názov: 원더풀 데이즈 Wonderful Days
Anglický názov: Sky Blue
Počet epizód: 1 (film)
Rok vydania v Kórei: 2003

Zdroj: archív animedream.sk, pôvodne publikované 17. októbra 2006

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.