Už sme tu mali recenziu na Ocarina of Time 3D, takže by bol hriech nepozrieť sa na zúbok aj jej úspešnému pokračovaniu Majora’s Mask 3D, nie?
Vo februári 2015 uzrela svetlo sveta prerábka Nintendo 64 klasiky The Legend of Zelda: Majora’s Mask. Pätnásť rokov od pôvodného vydania sa táto legenda znovu dostala do popredia hernej, a predovšetkým nintendo, scény, kde si okamžite získala srdcia hráčov bažiacich po nostalgii, ale aj nováčikov.
Link sa vydal na nové dobrodružstvo, tentokrát hľadá svojho strateného priateľa. Ganondorf bol porazený, neznamená to ale, že by vo svete nečíhalo iné nebezpečenstvo. V lese ho na jeho vernej Epone prepadne Skull Kid a premení ho na Deku, rastlinu-pripomínajúceho lesného mužíčka. Pred Linkom sa tak vztýčia nové prekážky; musí nájsť spôsob, ako sa premeniť späť, zobrať Skull Kid-ovi nebezpečnú masku Majora, ktorá mu dáva silu, a odvrátiť apokalypsu: už o 3 dni totiž mesiac padne na Zem!
Majora’s Mask zaujme hneď niekoľkými vylepšeniami v porovnaní s Ocarina of Time. Ocarina bola síce v sérii prelomová hra vďaka 3D svetu, bola to ale Majora, ktorá dotiahla všetky mechaniky k dokonalosti. Je teda pochopiteľné, že jej prerábka pre 3Ds konzolu nemohla skončiť inak, ako na výbornú.
Najzaujímavejším prvkom celej hry je určite trojdňový cyklus, ktorý nemá obdobu. Pomocou okaríny, ktorú vám princezná Zelda darovala, sa musíte neustále vracať v čase a plniť rozličné úlohy. Ich vyriešenie následne ovplyvňuje budúcnosť všetkých postáv. Okarínou sa navyše nevraciate stále len na začiatok cyklu, ale aj urýchľujete alebo spomaľujete čas. 72 hodín je určite dosť na to, aby ste dokončili jednu zo štyroch hlavných oblastí alebo dlhší side quest. Nie je to však príliš veľa, takže je tu vytvorený výborný pocit urgentnosti záležitostí, ale zároveň to nie je stresujúce.
A druhým lákadlom tejto hry sú masky. Boli síce prítomné už v Ocarina of Time, tvorcovia si ich potenciál uvedomili ale až neskôr. Pridali ich teda ako Linkov špeciálny inventár a každá maska dostala nejakú vlastnú schopnosť. Kľúčovými maskami sú práve tri masky rás obývajúcich krajinu Termina: Deku, Goron, Zora. Premenia Linka vždy na príslušníka danej rasy, vďaka čomu sa bude môcť postaviť prekážkam vo svätyniach. Masiek je dokopy až 20 a pomôžu vám predovšetkým v plnení vedľajších úloh.
Z grafickej stránky musím hru pochváliť. Samozrejme, jedná sa o Nintendo 3DS, takže nikto nemôže čakať zázraky. Oproti iným hrám z tejto platformy je ale Majora’s Mask 3D okúzľujúca. Škála farieb využitá v hre je naozaj pestrá, a to je určite dobre. Okrem toho, svet je konečne o niečo plnší, čo bolo jedným z menších negatív spomenutých v recenzii na Ocarina of Time 3D. Šikovným rozvrhnutím úloh medzi NPC a väčšia možnosť interakcie, ako aj zmenšenie rozlohy hlavného priestoru dokázali vytvoriť efekt plnšieho sveta. Postavy vo svete navyše majú vlastné časové rozvrhy, v rôznych častiach dňa vykonávajú niečo iné, čo samozrejme zohráva úlohu spúšťania rôznych side questov, ale vďaka tomu celý svet „žije“.
Samozrejme, medzi starou a novou verziou hry sú aj nejaké rozdiely, ak nerátame grafickú časť. Ak ste preto hrali pôvodnú hru, možno sú to pre vás zaujímavé informácie:
- Song of Double Time teraz dovoľuje Linkovi „skočiť“ na akúkoľvek hodinu v danom dni,
- pri premene na Deku Linka teraz potrebujete najskôr rozbeh pred možnosťou použiť spin attack a sú tu aj iné vylepšenia pri strieľaní bublinou atď.
- útoky Goron Linka sú teraz rýchlejšie, ale na druhú stranu sa už negúľa rovnako rýchlo,
- Zora Link bol vždy rýchlym plavcom, v 3DS verzii je ale jeho rýchle plávanie delfínovitým štýlom súčasťou bariérového útoku, takže používa mágiu,
- všetci bossovia teraz majú slabinu v podobe veľkého oka a niektorých musíte poraziť inak ako v starej hre,
- ohnivé, ľadové a svetelné šípy s teraz oddelenými položkami, takže môžete mať v menu zvolené dva šípy naraz bez zbytočného prehadzovania.
Je tu ešte aj niekoľko iných zmien, ale nie je to nič veľkého, a navyše, ani jedna zmena určite hru nekazí. Možno si ich ani nevšimnete a pre nových hráčov neznamenajú vôbec nič.
Je tu ešte aj niekoľko iných zmien, ale nie je to nič veľkého, a navyše, ani jedna zmena určite hru nekazí. Možno si ich ani nevšimnete a pre nových hráčov neznamenajú vôbec nič.
A kto už o Majora’s Mask počul, alebo aj hral starú verziu, ten vie, že je to Zelda hra veľmi špecifická. Síce obsahuje klasické dungeony a rôzne puzzle, nikoho pozornosti neujde strašidelný mesiac s tvárou. Ten síce pôvodne tvár mať nemal, dočkal sa jej až po tom, čo sa tvorcom snívali nočné mory. Chudáci mali totiž len jeden rok na stvorenie celej hry. Mesiac ale nie je jediným desivým elementom. Hlavné lokality sú všetky založené na stupňoch depresie:
1.Clock Town je odmietnutie,
2.Woodfall je hnev,
3.Snowhead je zjednávanie,
4.Great Bay je samotná depresia,
5.Ikana Valley je prijatie skutočnosti.
Strašidelnejší dej a o niečo temnejšia tematika je možno pre detskú hru diskutabilná, dospelejším hráčom ale určite ulahodí. A to hlavne preto, že takýchto „zvláštne“ spracovaných hier je v tomto žánri málo. Jediným menším negatívom je občas neposlušná kamera, hlavne vo Vodnej svätyni (Water Temple) to spôsobovalo nemalé problémy. Toto malé negatívum ale príliš zážitok z hry nekazí a Majora’s Mask 3D určite patrí k top Zelda hrám.