Už ste niekedy uvažovali nad tým, aké by to bolo žiť v úplne inom svete? Vo svete, kde sa realita splieta s mágiou a v ktorom ľudstvo dávno prekonalo hranice svojich možností? Vo svete, kde pevnou rukou vládne pravidlo: oko za oko, zub za zub? Vo svete plnom záhad, dobrodružstiev a hľadaní skutočnej pravdy? Vo svete, kde nič nie je nemožné…
Takto sa to vlastne začalo…
Narodila sa 8. mája v roku 1793 na ostrove Hokkaidó. Neznáša dotieravých fotografov, a preto jediný verejnosti prístupný portrét sa skladá zo škvŕn, vemena a kravských rohov. Zbožňuje Hviezdne vojny a všetky série celosvetového trháku Indiana Jones. O Darth Vaderovi vyhlasuje, že je najväčším ničomníkom všetkých čias a za najkrajšieho a najpríťažlivejšieho muža na svete považuje herca Seana Conneryho. Fascinuje ju všetko netradičné, zaujímavé a hlavne nadprirodzené. A práve táto záľuba ju inšpirovala k tomu, aby v krajine vychádzajúceho slnka rozpútala obrovské davové šialenstvo.
Svoju hviezdnu kariéru začala nemenej známym titulom Stray Dog (1999), no do povedomia fanúšikov mangy sa zapísala vďaka vytvoreniu fascinujúceho diela pod názvom Fullmetal Alchemist. Jej ctené meno znie Hiromu Arakawa a momentálne má na konte kvantum ocenení. Hagane no Renkindžucuši, či Fullmetal Alchemist, má hneď niekoľko podôb. Manga sa môže popýšiť 27 zväzkami, ktoré oslovili aj české vydavateľstvo Crew. Takže v najbližších dňoch si môžete z pohodlia domu zakúpiť prvé štyri zväzky v českom preklade. Anime si pod ochranné krídla vzalo štúdio BONES a zredukovalo toto nemalé množstvo na 51 epizód, ktoré japonské televízie začali vysielať 4. októbra 2003. Svoju skoro ročnú púť ukončilo anime 2. októbra 2004. A pretože nadšené ovácie prichádzali z každej svetovej strany, o rok neskôr uzrelo svetlo sveta hodinové OVA pod názvom Fullmetal Alchemist: Reflections Special OVA, na ktoré 23. júla 2005 nadviazal celovečerný film Fullmetal Alchemist: Conqueror of Shambala… a mnoho iných animovaných dodatkov, doplnkov či reedícií. Fullmetal Alchemist je jednoducho žiadaný.
Stručne, ale výstižne.
Dej celého anime je zasadený do skorého 20. storočia, kde sa vyspelá európska technológia mieša s érou okolo roku 1900. V tomto takzvanom „alternatívnom svete“ nám tvorcovia približujú rozdiely medzi skutočným ponímaním alchýmie a jej fantazijnými prvkami, bez ktorých by bola hlavná dejová línia iba nezmyselnou spleťou farebných obrázkov. Kým skutoční alchymisti hľadajú spôsob, ako premeniť kov na zlato, stala sa alchýmia vo svete Fullmetal Alchemista skôr záležitosťou transmutácie – zmeny jednej veci na druhú v zmysle rovnocennej výmeny, než vedeckou atrakciou…
Humankind cannot gain anything without first giving something in return. To obtain, something of equal value must be lost. That is alchemy’s first law of Equivalent Exchange. In those days, we really believed that to be the world’s one, and only, truth.
– Alphonse Elric
Hrdinami celého mega príbehu sú dvaja bratia, Edward a Alphonse Elric. Starší z nich, Edward, je momentálne najmladším štátnym alchymistom v histórii. Vďaka svojej tvrdohlavosti, prchkosti, urozprávanosti, neustálemu ponosovaniu sa, ale aj zaujímavej výške (niečo do 150 cm, s ofinkou možno o pár centimetrov viac), farbe očí či zvláštnymi mechanickými končatinami, sa mu dostalo prezývky Fullmetal Alchemist. Jeho mladší brat Alphonse, uväznená duša v brnení, je počas príbehu neustále náhodnými postavami považovaný za legendárneho Fullmetal Alchemistu, čo v 99 prípadoch zo 100 prináša iba zbytočné problémy. Edward je jednoducho na svoje zásluhy citlivý. A dáva to pomerne hlasno najavo.
Dobrodružná cesta sa začína od okamihu, kedy sa rozhodnú porušiť jedno zo striktných pravidiel alchýmie. Pokúsia sa oživiť svoju dávno mŕtvu matku, za čo obaja súrodenci zaplatia privysokú daň (malé poučenie na začiatok: nikdy sa nehrajte s mŕtvolami!). Alphonse prichádza o svoje telo a Edward o ľavú nohu. O pár sekúnd sa k nej pridáva i pravá vrchná končatina, ktorú Edward obetoval v snahe zachrániť nehmotnú dušu svojho brata a prinavrátiť jej aspoň dočasnú telesnú schránku v podobe starého železného brnenia.
Celý nevydarený pokus z diaľky sleduje tajomný muž, ktorý sa obom bratom predstaví ako štátny alchymista Roy Mustang. Jeho návšteva je prostá. Obom súrodencom prinesie list od strateného otca. Ten ich, bohužiaľ, opustil v čase, kedy boli malými bábätkami, ktoré s nadšením začínajú objavovať skryté čaro sveta. Spočiatku šľachetný čin sa v priebehu niekoľkých okamihov mení na chladnú vypočítavosť. Tá sa končí naverbovaním zručnejšieho Edwarda do štátnych služieb. A tento akt pre mnohé vedľajšie postavy znamená problém s veľkým P!
Cesta plná dobrodružstiev, absurdností, bolesti či lásky, ale i nenásytného hľadania Kameňa mudrcov sa môže pokojne začať… stačí, ak si so sebou pribalíte pár dobrých priateľov. Tak napríklad dobrú kamarátku z detstva Winry Rockbellovú. Je to sympatická a šarmantná mladá dáma. Oplýva energiou, entuziazmom, kvantom dobrej nálady, ktorú vie celým priehrštím porozdávať po okolí. Má však jednu jedinú chybičku krásy: je posadnutá všetkým, čo nesie vo svojej podstate prvky mechaniky, kovu a dá sa rozobrať. Záhadný Mäes Hughes, ktorý je pre našich hlavných hrdinov nanajvýš dôležitou osobou, patrí k tým postavám, ktoré si napriek odsunutiu na druhú koľaj okamžite zamilujete. Jeho funkcia je prísne tajná, a tak okrem neustáleho vysedávania za telefónom, vymýšľa aj farbisté historky, s ktorým veľmi rád obšťastňuje zaneprázdnených kolegov.
Dôležitou postavou, alebo priateľom na dlhé cesty, je aj Roy Mustang. Je to štátny alchymista a dá sa spoznať vždy a všade. Jeho výrazné črty a ladné krivky nenechajú na pokoji žiadne ženské srdiečko. Preto sa nedá prehliadnuť, aj keby to sám chcel. Veľmi rád nosí biele rukavice a ak by ste sa ho náhodou opýtali na obľúbený element, zaručene by vám odpovedal: oheň. Rád každého komanduje, zbožňuje byť obdivovaný a keď mu niekedy začne prihárať pod zadkom, dokáže z vás vytriasť aj dušu. A pretože by sa nemali vynechať ani nepriatelia, pozornosť upriamte na pána s prezývkou „Fuhrer“, celým menom je to však pán King Bradley. Momentálne zastáva veľmi vysokú funkciu, ktorá by sa dala prirovnať k dnešnej pozícii prezidenta. Ide o celkom sympatického pána v stredných rokoch. Ak vám nebude liezť na nervy svojím vždy dobrosrdečným úsmevom, tak pri rozuzlení celého tajomstva okolo Kameňa mudrcov ho zaručene nenávidieť budete.
Informácie, informácie a zase raz informácie…
Fullmetal Alchemist je také populárne anime, že si za svoje krátke pôsobenie vo svete japonského animovaného filmu stihlo spraviť i menší výlet okolo sveta. A verte či nie, nestálo ho to ani halier!
FMA bolo odvysielané:
USA, Cartoon Network (Adult Swim), 6.novembra 2006
Hong Kong, TVB Jade, 26. februára 2005
Singapur, StarHub’s SCV, kanál 56, 9.marca 2005
Latinská Amerika, Animax, 31.júla 2005
Veľká Británia, Rapture TV, 17.novembra 2005
Kanada, YTV’s Bionix block, 3.marca 2006
Pretože manga v čase, kedy sa o prácu pani Arakawovej prejavil mediálny záujem, nebola dokončená, muselo štúdio BONES siahnuť po vlastnom ukončení celej animovanej série. Už teraz vieme, že nie je také geniálne, v niečom sa veľmi líši a podobne, ako to býva pri anime zvykom, má aj pomerne veľa nezrovnalostí, avšak zážitok vám ponúka rovnako silný ako samotná manga. A tento alternatívny koniec úplne postačí na to, aby sa vám po tvári gúľali veľké krokodílie slzy.
Rovnako tak, ako úžasne vytvorila slečna Hiromu Arakawa príbeh plný napätia, lásky a nádeje, hudbu k anime skomponovali umelci, ktorí vo svete J-popu patria stále k hudobnej špičke. Ak patríte k milovníkom dobrej hudby, nemali by ste si toto anime nechať ujsť. Celé hudobné pozadie, rôzne OST-čka či nám známe upútavky k FMA, majú na svedomí títo excelentní ľudia napr. zo skupiny Porno Graffitti. Ide o skupinu v čisto mužskom prevedení. Založená bola v roku 1999 a jej členmi sú Akihito Okano a Haruichi Shindo. Neskôr sa ich rady rozšírili o člena menom Tama, ten ich však v roku 2004 opustil. Okrem preslávenej piesne z FMA „Melissa“ skomponovali v roku 2000 titulnú pieseň „Hitori no Yoru“ (A Lonely Night) k animovanej sérii Great Teacher Onizuka.
Malá pikoška: Vzhľadom na to, že iba skupiny L´Arc en Ciel a Asian Kung Fu Generation poskytli autorské práva televíznymi staniciam i mimo Japonska, sú piesne Rewrite a Ready Steady Go jediné dostupné opening songy k tejto anime sérii za hranicami krajiny vychádzajúceho slnka.
Viete, že?
V japončine znamená výraz „Hagane no Renkindžucuši“ alchymista ocele. Doslovný preklad by však vyzeral takto: slovíčko „hagane“ znamená fullmetal, čo sa do nášho materinského jazyka môže preložiť ako „zocelený“ alebo „oceľ“. „Renkindžucu“ je slovo, ktoré nám vyjadruje určité schopnosti v oblasti umenia alchýmie. Ak však na jeho koniec pridáme koncovku „ši“, celý výraz sa nám zmení na podstatné meno, ktoré vyjadruje pomenovanie osoby, v našom prípade ide o slovo „alchymista“. A keď všetko pospájame, asi takto: „hagane + no + renkindžucu + ši“, môžeme sa popýšiť názvom anime Fullmetal Alchemist.
Čo sa dá o tomto anime ešte povedať?
Snáď iba toľko: ak naozaj túžite po zábave a vaše šedé bunky rady objavujú nové veci, je toto anime pre vás ako stvorené. Zmes dobrodružstva, akcie, mágie i pútavá dejová línia, ktorá sa ladne prelína medzi fikciou a realitou, vytvára úžasný zážitok, na ktorý ste možno čakali polovicu svojho života. Je síce pravda, že hlavným cieľom, tak ako to vo väčšine anime býva, je boj medzi dobrom a zlom, ale ani to neoberá FMA o jeho pôvab. Napriek zdĺhavému prehováraniu slečny Akawary, ktorá zo začiatku odmietla poskytnúť autorské práva na vytvorenie anime, odviedlo štúdio BONES skvelú prácu, za čo si zaslúži obrovský potlesk. Niektorým z vás možno dotvorený koniec neulahodí, stále je tu však druhá možnosť. Stačí siahnuť po mange…
Japonský názov: 鋼の錬金術師
Anglický prepis: Hagane no Renkinjutsushi
Anglický názov: Fullmetal Alchemist
Počet epizód: 51 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2003 – 3004